Siguenza
Blog,  Hiszpania,  Kastylia La Mancha

Siguenza, przenieśliśmy się do średniowiecznego miasta

Naszą kolejną wycieczkę do Hiszpanii, a było ich już trochę, rozpoczęliśmy w Siguenzie. Jest to małe miasto, leżące 120 kilometrów na północ od Madrytu. Przyjechaliśmy tu wypożyczonym na lotnisku samochodem. Miasto zaskoczyło nas swoim urokiem. Znajduje się na wysokości 988 m n.p.m. Dojeżdżając do miasta ujrzeliśmy wspaniały zamek, który z bliska okazał się mniej wspaniały, za to katedra i stara zabudowa zrobiły na nas wrażenie.

Siguenza

Siguenza – dlaczego nam się podobała?

Kiedyś obiecałam sobie, że nie będę jeździć samochodem po średniowiecznych miastach. Oczywiście nic z tego. Musiałam podjechać pod hotel, uliczką wąską, jednokierunkową, pnącą się stromo pod górę. Drobny problem polegał na tym, że nasz wypożyczony samochód miał automatyczny hamulec ręczny, dla mnie to była nowość. Ale dałam radę, mimo błędnej instrukcji obsługi tegoż hamulca, jaką otrzymałam w wypożyczalni.

Siguenza
Właśnie o takich uliczkach piszę
Siguenza
I jeszcze jedna
Siguenza
Ta jest naprawdę urocza

Siguenza jest na tyle mała, że można ją obejść dookoła podczas niezbyt długiego spaceru. Miasto zostało wybudowane nad doliną i przez wieki miało to samo zadanie – strzec tej doliny przed wrogami. Po odbiciu miasta z rąk Maurów, biskup Bernardo de Agen w roku 1124 rozpoczął budowę katedry, która wznosi się w pobliżu Plaza Mayor i jest dziś najważniejszym zabytkiem w mieście. Jeszcze do niej wrócimy. Na razie obejrzeliśmy wieże, wspaniały portal i usiedliśmy na placu, aby podziwiać jego urok. Stare domy, podcienie, drewniane kolumny bardzo przypadły nam do gustu.

Siguenza
Wieże katedry
Siguenza
Katedra z zewnątrz
Siguenza
Portal
Siguenza
I z bliska

Najpopularniejsza trasa turystyczna w mieście wiedzie od katedry, przez Plaza Mayor, calle Mayor do zamku. Droga pnie się ostro pod górę. Poniżej katedry znajduje się ładny park miejski, a za nim nowsze budynki.

W Siguenzie znajduje się też restauracja Casa del Doncel z gwiazdką Michelina. Postanowiliśmy uczcić w niej naszą kolejną rocznicę ślubu. Jedzenie było naprawdę pyszne, a obsługa jeszcze lepsza. Było warto.

Siguenza – katedra

Od przyjemności podniebienia trzeba wrócić do zwiedzania. Zaczęliśmy od najważniejszego zabytku w mieście, jest nim niewątpliwie katedra. Najpierw obejrzeliśmy ją samodzielnie, ale okazało się, że najważniejszą kaplicę, krużganki i jeszcze kilka innych miejsc można zobaczyć tylko w towarzystwie przewodnika. Bilety na to zwiedzenia można kupić w Muzeum Diecezjalnym za 7 euro (cena obejmuje zwiedzanie muzeum). Do rozpoczęcia naszej wycieczki mieliśmy jeszcze trochę czasu, obejrzeliśmy więc najpierw muzealne skarby. Szczególnie podobały nam się rzeźby średniowieczne. Matki Boskie były naprawdę wspaniałe. Podobały nam się też freski, znajdujące się na dole, w patio, bo muzeum mieści się w dawnym pałacu.

Siguenza
Jedna ze wspomnianych rzeźb
Siguenza
I kolejna
Siguenza
Świetny obraz, który przypominał nam dzieła van den Weydena
Siguenza
Fresk w patio

Zwiedzaliśmy w małej czteroosobowej grupie. Przewodniczka mówiła tylko po hiszpańsku, ale najważniejsze rzeczy udało mi się zrozumieć, więc mogę je Wam opisać. Jak wspomniałam początki katedry sięgają XII wieku, ale była budowana przez lata i ukończono ją dopiero w XVIII wieku. Przeważa styl gotycki, chociaż są też elementy romańskie i renesansowe. Katedra pełniła też funkcje obronne i z zewnątrz wygląda trochę jak forteca.

Po wejściu byliśmy zaskoczeni dość ciemnym wnętrzem. Przed naszymi oczami ukazał się ołtarz z romańską rzeźbą Nuestra Senora de la Mayor, patronki miasta.

Siguenza
Patronka miasta

Wzdłuż naw bocznych znajdują się różne kaplice, ale największą uwagę zwraca mauzoleum don Fadrique de Portugal. Był on biskupem Siguenzy, ufundował ten wspaniały ołtarz poświęcony świętej Libradzie, a w końcu spoczął tu na wieczność.

Siguenza
To ten ołtarz
Siguenza
I jeszcze z boku

Kaplica Doncela

Najbardziej znana jest jednak kaplica Doncela. Znajduje się w niej pomnik nagrobny Martina Vasqueza de Arce oraz innych członków rodziny: dziadków, rodziców i brata. Pomnik Doncela uważany jest za jeden z najładniejszych nagrobków w całej Hiszpanii. I faktycznie robi duże wrażenie. Martin Vasquez de Arce zginął pod Granadą w walce z Maurami. Rzeźba wykonana została z alabastru, zaskakuje czerwony krzyż Santiago widoczny na piersi. Inne pomniki również są interesujące, ale po wejściu do kaplicy ten jeden od razu przykuwa uwagę.

Siguenza
Prawda, że robi wrażenie?
Siguenza
A to nagrobek rodziców

Przed kaplicą zwrócił naszą uwagę kolorowy, gotycki ołtarz.

Siguenza
Właśnie ten ołtarz

Z przewodniczką weszliśmy też do głównej zakrystii. Drzwi do niej otwiera się imponujących rozmiarów kluczem. A w środku byliśmy naprawdę zaskoczeni, bo sufit składał się z kasetonami z rzeźbionymi  głowami. Myśleliśmy, że takie znajdują się tylko na Wawelu, a tu proszę, są też w Siguenzie. Głów jest 300, a wśród nich tylko jedna kobieca. Została ona specjalnie oznaczona.

Siguenza
Sufit z zaznaczoną głową

Obejrzeliśmy też krużganki. Znajduje się tu jedna sala z arrasami. Druga jest remontowana, a arrasy zostały wysłane do renowacji. Ale te, które pozostały i tak są wspaniałe. W osobnej sali zaprezentowano obraz El Greco.

Siguenza
Jeden z arrasów
Siguenza
Obraz El Greco
Siguenza
Krużganki

W kościele obejrzeliśmy jeszcze ołtarz główny, który nie został pomalowany i nie wyglądał wobec tego tak efektownie jak pozostałe.

Siguenza – zamek

Z katedry przeszliśmy przez Plaza Mayor i pnąc się w górę calle Mayor doszliśmy do zamku. Został on zniszczony podczas wojny domowej i odbudowany w latach 60-tych XX wieku. Dziś mieści się tu parador, czyli państwowy hotel. Jakoś nigdy się w takim hotelu nie zatrzymaliśmy, bo wydają się takie bez duszy, ale może to tylko wrażenie.

Zamek zbudowali Maurowie, później był siedzibą biskupów hiszpańskich. Podczas naszego pobytu trwały jakieś prace remontowe i z bliska nie zrobił na nas wrażenia, bo widać było, że całkowicie odbudowany. Z daleka natomiast wygląda naprawdę imponująco.

Siguenza
Zamek w budowie
Siguenza
Plaza Mayor i katedra
Siguenza
Calle Mayor, powrót z zamku

Siguenza – spacer poza mury i inne zabytki

Z Plaza Mayor można wyjść przez bramę i udać się na bardzo przyjemny spacer, a przy okazji obejrzeć katedrę, zamek i miasto z zupełnie innej perspektywy. Właściwie tu się miasto kończy, po pokonaniu niewielkiego wzniesienie mogliśmy podziwiać wspaniały widok na Castillę La Manchę.

Siguenza
Przez tą bramę wyszliśmy poza mury
Siguenza
Zamek z oddali
Siguenza
Katedra zza murów
Siguenza
Krajobraz za miastem

A w samym mieście obejrzeliśmy jeszcze kościół San Vincente, który otwarty był tylko w sobotę.

Siguenza
Portal kościoła
Siguenza
I jego wnętrze

Zwiedziliśmy także Dom Doncela. Znajduje się tu małe muzeum. Interesujące są zachowane mudejarowe ozdoby ścian i wspaniały drewniany sufit.

Siguenza
Dom Doncela
Siguenza
To właśnie ten sufit
Siguenza
Sufit ze ścianami

Największym jednak hitem była nasz wyprawa do klasztoru klarysek. Na stronie jednego z blogów hiszpańskich, przeczytałam, że siostry wyrabiają i sprzedają wspaniałe słodycze, a najbardziej znane są trufle. Trochę się zdziwiliśmy, kiedy po przyjściu na miejsce, okazało się, że nikogo nie ma. Ale nacisnęłam dzwonek i siostra zeszła do nas. Na specjalnej obracanej tacy dostaliśmy trufle i potem położyliśmy odliczoną sumę pieniędzy. Nie muszę chyba pisać, że słodycze nam bardzo smakowały i tylko w obawie przed nadmiernymi kilogramami nie poszliśmy po następną paczkę.

Siguenza
Trufle

Jeśli lubicie Hiszpanię, zerknijcie tu.

Chcecie na bieżąco śledzić nasze podróże, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie.

Zainspirujcie się do odwiedzenia ciekawych miejsc w Polsce, kupując nasz ebook, szczegóły na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a klikając w zdjęcie, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.

Booking.com

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

2 komentarze

  • Alina i Stanisław Krawiec

    Dzięki za interesującą wędrówkę po Siguenzie, jej uliczkach i innych ciekawych miejscach.
    Piękne zdjęcia, arras „jak żywy”, krużganki – przepiękne ujęcie a pomnik nagrobny Martina Vaskueza faktycznie robi wrażenie nawet na fotografii.
    Raz jeszcze dziękujemy za radość dla oczu i duszy i serdecznie Was pozdrawiamy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies