Blog,  Europa,  Szwecja

Sztokholm skansen, muzeum historyczne i fotografie

Właściwie to zacznę jeszcze od wczorajszego dnia i wieczornego spaceru. Był on naprawdę przyjemny, a Sztokholm o zmierzchu, bo tu robi się ciemno później niż w Warszawie, wyglądał równie atrakcyjnie, jak w dzień. W ten piątkowy wieczór pełno było młodych ludzi (starszych zresztą też), którzy spacerowali po ulicach i wpadali na drinka do bardzo przyjemnych lokali. My również wypiliśmy po kieliszku wina.

Sztokholm skansen, muzeum historyczne
Sztokholm o zmierzchu

Sztokholm skansen, muzeum historyczne – zwiedzanie skansenu

Dziś zwiedzanie zaczęliśmy od skansenu. Jechaliśmy tam w licznym towarzystwie, które ledwo mieściło się do tramwaju. Na szczęście dzięki karcie Sztokholm  nie musieliśmy stać w kolejce po bilety. Skansen w ten wolny dzień był miejscem licznie odwiedzanym przez całe rodziny. W Sztokholmie zaobserwowaliśmy prawdziwy wysyp dzieci. Młodzi ludzie często mieli podwójne wózki, w których wozili swoje pociech. Skansen dziś tętnił życiem.

Sztokholm skansen, muzeum historyczne
Ciasto robione na miejscu

Przebrani w stroje z epoki ludzie, odgrywali swoje role. Można było kupić wspaniałe, świeże słodkie bułeczki u piekarza,

Sztokholm skansen, muzeum historyczne
Gotowe, pyszne

obserwować pracę garncarza, odwiedzić sklep z wyrobami metalowymi itp. Skansen jest podzielony na różne części. Nam najbardziej podobała się ta przedstawiająca miasteczko.

Sztokholm skansen, muzeum historyczne
Zakupy

Są też oczywiście typowo wiejskie zagrody, a także mini ogród zoologiczny.

Sztokholm skansen, muzeum historyczne
Zwierzęta

Dzieci miały tu mnóstwo radości,

Sztokholm skansen, muzeum historyczne
Tatuś tez bawił się całkiem dobrze

nic więc dziwnego, że rano tłumnie tu wraz z rodzicami przybywały.

Sztokholm skansen, muzeum historyczne – zwiedzanie muzeum historycznego

Po zwiedzaniu wstąpiliśmy na lunch, a potem poszliśmy do Muzeum Historycznego , przedstawiającego historię Szwecji.

Sztokholm skansen, muzeum historyczne
Obrazy z muzeum
Sztokholm skansen, muzeum historyczne
I godło

Stwierdziliśmy z Marcinem, że wielka szkoda, że w Polsce nie ma muzeum prezentującego historię Polski. Może powinno takie powstać. Ekspozycja prezentująca dzieje Szwecji w pigułce była bardzo nowoczesna. Obok tej części sporo miejsca poświęcono  zabytkom sztuki sakralnej

Sztokholm skansen, muzeum historyczne
Też w muzeum

i tkaninom. Z tych pierwszych zaaranżowano dwa wnętrza kościołów, co trzeba przyznać jest też dość niekonwencjonalnym pomysłem. Osobną wystawę poświęcono wikingom i i ich historii. Dzieciom urządzono zabawy z „wikingami”.

Sztokholm skansen, muzeum historyczne – Stare Miasto

Po zakończeniu zwiedzania, kiedy już podzieliliśmy się uwagi na temat braku takiej placówki w Polsce, poszliśmy odebrać (dzięki karcie za darmo) bilety na wycieczkę statkiem. Do rejsu mieliśmy trochę czasu, więc poszliśmy na Stare Miasto, tym razem dotarliśmy do Rynku,

Sztokholm skansen, muzeum historyczne
Na Rynku było całkiem przyjemnie

który choć malutki, ma swój specyficzny klimat.

Sztokholm skansen, muzeum historyczne – rejs statkiem

Rejs był bardzo przyjemny, mogliśmy poznać cały Sztokholm z perspektywy wody.

Sztokholm skansen, muzeum historyczne
Sztokholm od strony wody

Przewodnik audio prezentował mijane zabytki. Nie było wersji polskojęzycznej, ale była angielska. Okazało się, że Sztokholm jest całkiem rozległy i bardzo zielony, cały otoczony wodą. Niebywałe wrażenie robią tereny wypoczynkowe na wyspie Djurgarden. Tak właściwie cała wyspa jest wielkim kompleksem wypoczynkowym. Po rejsie postanowiliśmy jeszcze powłóczyć się trochę po nabrzeżach i tak dotarliśmy do Muzeum Fotografii.

Sztokholm skansen, muzeum historyczne – Muzeum Fotografii

Sztokholm skansen, muzeum historyczne
Muzeum Fotografii

Obejrzeliśmy tu wystawę zdjęć m.in. Helmuta Newtona. Chyba ze spokojem można nazwać go legendą światowej fotografiki.

Sztokholm skansen, muzeum historyczne
Zdjęcia były fantastyczne
Sztokholm skansen, muzeum historyczne
Podobają Wam się?
Sztokholm skansen, muzeum historyczne
I to znane

Zdjęcia robią wrażenie – zarówno portrety znanych artystów jak choćby Warhol i fotografie nagich modelek. A potem już ledwo żywi dotarliśmy do naszego apartamentu.

Jeśli

lubicie Szwecję, zerknijcie tu;

chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie

fascynuje Was Polska i chcecie odwiedzić piękne miejsca, kupcie nasz ebook, szczegóły na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a gdy klikniecie w poniższy obrazek, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, jak z niego skorzystacie.Booking.com

Dodane przez Małgosia dnia 2013-08-10

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies