fbpx
Blog,  Europa,  Szwecja

Sztokholm Wyspa Muzeów

Sztokholm Wyspa Muzeów – Muzeum okrętu Wazy

Vasamuseet, czyli muzeum okrętu Wazy, to był pierwszy punkt naszego dzisiejszego zwiedzania. Marcin wpadł na dobry pomysł, aby być na miejscu przed 10, weszliśmy do środka bez stania w kolejce (po godzinie mierzyła już 100 metrów, albo więcej). Muzeum opowiada trzy historie jednocześnie.

Sztokholm Wyspa Muzeów
Okręt

Pierwsza przedstawia budowę statku, opowiada o ludziach żyjących w tamtych czasach,

Sztokholm Wyspa Muzeów
Charakterystyczne stroje

pokazuje przyczyny zatonięcia okrętu. Okręt był swoistym dziełem sztuki, ale  błędy konstrukcyjne przypieczętowały jego los. Zaraz po zwodowaniu wiatr przewrócił go najpierw na jeden bok, to uderzenie Waza przetrwał i podniósł się, ale kolejny powiew zakończył jego historię. Poszedł na dno, stając się też grobem dla kilkudziesięciu marynarzy. Druga opowiadana historia dotyczy wydobycia statku, a trzecia jego konserwacji.

Muzeum wybudowano specjalnie dla tego okrętu. Ma kilka pięter, po których chodzi się i ogląda poszczególne detale oraz całą konstrukcję. Nie można wchodzić do środka okrętu. Całość sprawia imponujące wrażenie. Na listach koniecznych rzeczy do zrobienia w Sztokholmie Muzeum Wazy zajmuje pierwsze miejsce.

Sztokholm Wyspa Muzeów
Dekoracje okrętu
Sztokholm Wyspa Muzeów
To też dekoracja
Sztokholm Wyspa Muzeów
I piękne płaskorzeźby

Sztokholm Wyspa Muzeów – Muzeum Nordyckie

Kiedy już obejrzeliśmy wszystkie detale, udaliśmy się do znajdującego się po sąsiedzku Muzeum Nordyckiego. W olbrzymim gmachu mieści się pouczająca, ale i dość zabawna ekspozycja. Poznajemy kulturę szwedzką poprzez różne obrazy. Mamy więc ekspozycję poświęconą świętom. Inna dotyczy jedzenia. Podkreślona jest tu duża rola, jaką Szwedzi przykładają do słodyczy. Wystawa zdjęć z różnego czasu obrazuje, jak zmieniały się ubrania, zwłaszcza te, w których uprawiano sporty.

Sztokholm Wyspa Muzeów
Dawne stroje kąpielowe

Zdjęcia zresztą uzupełniają eksponaty. Kilka sal zajmują zabawki. Możemy też oglądać wystrój szwedzkich mieszkań, śledzić zmiany, które rodziły się na kanwie przemiany społeczeństwa. Na dole jest miejsce, które sprawiło nam szczególnie dużo radości. Najpierw można śledzić, jak przez lata zmieniły się fryzury i stosunek do włosów, a potem przechodzi się do zaimprowizowanego salonu fryzjerskiego, gdzie można przymierzać peruki. Najlepiej wyglądaliśmy z Marcinem w czerwonej.

Sztokholm Wyspa Muzeów
Na horyzoncie chmury

Sztokholm Wyspa Muzeów – Aquarium

Pogoda zaczynała się poprawiać, przeszliśmy się więc na krótki spacer po wyspie Djurgarden. Tam znajdują się oba oglądane wcześniej muzea. Trafiliśmy do Aquarium, weszliśmy do środka wraz z dużą ilością dzieciaków. W porównaniu z oceanariami w Lizbonie i Walencji, akwarium nie robi wielkiego wrażenia, ale dzieciaki miały dużo radości.

Sztokholm Wyspa Muzeów
Ryba w akwarium
Sztokholm Wyspa Muzeów
Też akwarium

Obok mieści duży park rozrywki z rozmaitymi karuzelami.

Muzeum Sztuki Współczesnej

My podarowaliśmy sobie karuzele i promem udaliśmy się na kolejna wyspę, gdzie oglądaliśmy przycumowane u nabrzeża stare jachty, a potem poszliśmy do Muzeum Sztuki Współczesnej. Najciekawsza jest ekspozycja stała, z klasycznymi pracami Warhola, ale tu nie można było robić zdjęć. Obejrzeliśmy kilka wystaw czasowych.

Sztokholm Wyspa Muzeów
Śmierć toreadora
Sztokholm Wyspa Muzeów
Niektóre z eksponatów

Niektóre prace były dość przerażające. Na koniec odwiedziliśmy wystawę prac Jeana Paula Gaultiera. Stroje prezentowały różne etapy w jego twórczości aż do 2013 roku.

Sztokholm Wyspa Muzeów
Pokaz mody

I tak na przykład był etap związany z miastem, inspirowany naturą. Odnaleźliśmy strój z filmu Kika Almodovara.

Sztokholm Wyspa Muzeów
Strój z filmu „Kika” Almodovara

Były kontrowersyjne, ale naprawdę niezwykłe kostiumy projektowane dla Madonny. Wystawa jest świetna, a szczególne wrażenie robią poruszające ustami i oczami manekiny. Swoją drogą nie wiedzieliśmy, iż swoją karierę zawodową Gaultier rozpoczynał u Pierra Cardina.  Przed muzeum stoją kolorowe rzeźby.

Sztokholm Wyspa Muzeów
Rzeźby przed muzeum

Są dość zabawne. Wykonano je z okazji jednej z wystaw światowych.  Na koniec usiedzieliśmy nad wodą (co w tym mieście nie jest szczególnie trudne) i oglądaliśmy Sztokholm.

Sztokholm Wyspa Muzeów
Nad wodą

 


Booking.com

Dodane przez Małgosia dnia 2013-08-09

Małgorzata Bochenek - Pisywałam teksty o turystyce do największych polskich gazet, robiłam zdjęcia. W 2003 roku napisałam przewodnik po Mazowszu i do dziś ten przewodnik funkcjonuje w obiegu. W życiu zawodowym odbyłam stypendia i staże między innymi w Stanach Zjednoczonych. Byłam dziennikarką, scenarzystą, dyrektorem w PAIZ, analitykiem politycznym i wreszcie ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W trakcie podróży prywatnych i służbowych miałam okazję uczestniczyć w obiadach z najważniejszymi światowymi politykami , ale i tuż po wojnie w byłej Jugosławii spać w zagrzebskim hotelu zajętym częściowo przez ludzi wypędzonych z Bośni.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *