Rzym Palazzo Doria-Pamphilj
Blog,  Europa,  Włochy

Rzym Palazzo Doria-Pamphilj piękne miejsce ze wspaniałymi dziełami sztuki

W Rzymie byliśmy już kilka razy, w tym roku postanowiliśmy zobaczyć mniej znane miejsca. Okazało się, że są one również bardzo atrakcyjne. Najważniejsze było jednak to, iż nie były tak oblegane, jak bardziej oczywiste atrakcje. Ilość turystów w listopadzie w Rzymie przekroczyła nasze wyobrażenia.

Ale w tym tekście nie o tym. Chcę Wam przedstawić bardzo ciekawy pałac, który do dziś należy do prywatnych właścicieli, ale można go zwiedzać.

Rzym Palazzo Doria-Pamphilj, pierwsza sala, którą zwiedza się w pałacu
Pierwsza sala, którą zwiedza się w pałacu

Rzym Palazzo Doria-Pamphilj – trochę o historii

Od XVI wieku pałac związany był z kolejnymi papieżami. Należał do rodziny Juliusza II, w 1601 roku sprzedano go kardynałowi Pietro Aldobardiniemu, krewnemu papieża Klemensa VIII, prawie pół wieku później odziedziczył go Camillo Pamphilj, bratanek Innocentego X. Od 1760 roku pałac posiadają spadkobiercy rodziny Doria-Pamphilj.

Idąc do pałacowych komnat podziwialiśmy stojące z boku samochody, świadczące o bogactwie rodziny. Były też bardziej ekologiczne rowery, już zupełnie normalne. Sama galeria powstała w XVII wieku i zaprojektowano ją na wzór galerii wersalskich. Podziwialiśmy więc lustra w złotych ramach i żyrandole z weneckiego szkła. Założycielem galerii był wspomniany wcześniej Camillo Pomphilij. Wiąże się z nim skandal, bo po otrzymaniu kapelusza kardynalskiego, postanowił odmienić się swoje życie i ożenił się z Olimpią Aldobordini. Zmiana wzbudziła emocje, a Olimpia wniosła w posagu kolekcję obrazów. Tym samym nowa galeria bardzo się wzbogaciła.

Galeria
Galeria

Nasze zwiedzanie

Przy zakupie biletów otrzymaliśmy przewodniki audio. Muszę przyznać, że naprawdę były bardzo pomocne. Poznaliśmy historię rodziny oraz co ciekawsze eksponaty. Mieliśmy też możliwość dowiedzenia się czegoś więcej o interesujących nas obiektach. Muszę jednak przyznać, że ta podstawowa narracja była na tyle obfita, że rzadko z tej możliwości korzystaliśmy.

Galeria obrazów znajdowała się na samym końcu i faktycznie zrobiła na nas kolosalne wrażenie. Trochę nas przygotowały wcześniej mijane sale. Wstąpiliśmy do małej kaplicy, którą do dziś używa rodzina. Niestety, żaden z jej członków nie poczuł chęci modlitwy podczas naszej wizyty, więc nie mieliśmy okazji ich poznać.

Rzym Palazzo Doria-Pamphilj - kaplica
Rzym Palazzo Doria-Pamphilj – kaplica

Rzym Palazzo Doria-Pamphilj – eksponaty, które nam się podobały

Już w drugiej sali spodobała nam się rzeźba prezentująca Innocentego X. Wykonał ją Gian Lorenzo Bernini.

Rzeźba z białego marmuru Berniniego

Wrażenie zrobiła na nas sala balowa.

Sala balowa
Sala balowa

Galeria, składająca się z czterech korytarzy, jest po brzegi wypełniona dziełami sztuki, to niewątpliwie najwspanialsze miejsce w całym pałacu.

Rzym Palazzo Doria-Pamphilj - galeria
Rzym Palazzo Doria-Pamphilj – galeria

Znaleźliśmy w niej wspaniałe obrazy. Niektóre udało nam się sfotografować. Na inne światło padało w taki sposób, że uwiecznienie ich było niemożliwe. W każdym razie w galerii reprezentowani byli Caravaggio, Filippo Lippi, Lorenzo Lotto, Hans Memling, Raphael, Tycjan, Velazquez i oczywiście wielu innych.

Rzym Palazzo Doria-Pamphilj.  Velazquez Portret papieża Innocentego X
Velazquez Portret papieża Innocentego X
Filippo Lippi Annuncjacja
Filippo Lippi Annuncjacja

Informacje praktyczne

Wejście do pałacu znajduje się przy Via del Corso 305.

Pałac można zwiedzać od poniedziałku do czwartku w godzinach 9.00-17.00; od piątku do niedzieli 10.00-20.00.

Bilet normalny kosztuje 16 euro. Dzieci do lat 11 wchodzą za darmo.

Jeśli

lubicie Włochy, więcej tekstów znajdziecie tu;

chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie;

Pragniecie zobaczyć ciekawe miejsca w Polsce, które poprawią Wam nastrój, kupcie nasz ebook, więcej informacji na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a po kliknięcie w zdjęcie poniżej, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Noclegi w Rzymie do tanich nie należą. My swoje zawsze znajdujemy na booking. Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.Booking.com

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies