Ojców. Kaplica na wodzie
Blog,  Małopolskie,  Polska

Ojców w Ojcowskim Parku Narodowym i nasze krótkie zwiedzanie

Niedawno w czasie  weekendu odwiedziliśmy Kraków, a ponieważ lubimy czasem coś zobaczyć po drodze, tym razem postanowiliśmy odwiedzić Ojców. W Ojcowskim Parku Narodowym zwiedziliśmy już Pieskową Skałę, ale do Ojcowa wtedy nie dotarliśmy. Uznaliśmy, że czas to nadrobić i Ojców zasługuje na nasze odwiedziny.

Ojców – pierwsze wrażenia

Kiedy tylko wjechaliśmy na teren Ojcowskiego Parku Narodowego, po obu stronach drogi powitały nas wspaniałe wapienne skały. Dzień był piękny i słoneczny, zieleń soczysta, a błękitne niebo dodawało jeszcze uroku. Jak to zawsze w takich miejscach bywa towarzyszył nam tłum innych zwiedzających. Samochody stały przy ulicy, my szukaliśmy parkingu, ale jak się później okazało, zamiast zjechać do miejscowości, skręciliśmy drogą wiodącą do zamku, wobec tego też zaparkowaliśmy na poboczu. Wkrótce przekonaliśmy, że bardzo dobrze się stało, bo na parkingu trzeba było płacić 20 zł, niezależnie, jak długo samochód był zaparkowany. Zresztą i tak nie było miejsca.

Sama miejscowość zrobiła na nas bardzo dobre wrażenie. Jest malutka, kilka, może kilkanaście stylowych domów, jakiś hotel, restauracje, kawiarnie, hodowla pstrągów. Nam się na tyle podobało, że chyba kiedyś spędzimy tu cały weekend, bo jak liczni turyści sobie pojadą, to musi tu być jeszcze ładniej.

Skały w Ojcowskim Parku Narodowym
Właśnie takie skały i taka zieleń
Klimatyczne Domki
Klimatyczne domki

Ojców – zamek i nazwa miejscowości

Osada powstała wokół zamku, który postawił Kazimierz Wielki. Nazwa przypomina czasy, kiedy w pobliskiej jaskini (Jaskinia Łokietka) ukrywał się Władysław Łokietek, ścigany przez króla czeskiego Wacława II. Kazimierz Wielki, kiedy postawił osadę nazwał ją Ociec u Skały. Używano skróconej nazwy Ociec, którą później zmieniła się w Ojców.

Zamek pochodzi z drugiej połowy XIV wieku. Za czasów Władysława Jagiełły wydzierżawiono go Janowi z Korzkwi. Posiadał kolejnych dzierżawców, aż w końcu trafił w ręce królowej Bony, która z powodu wyjazdu do Włoch przekazała go Mikołajowi Płazie. Później miał jeszcze innych właścicieli, ale jakoś specjalnie nie dbali oni o zamek, bo już w 1619 roku podczas lustracji opisywany był jako zrujnowany. Mikołaj Koryciński, kolejny właściciel odbudował go i o dziwo, zamku nie zniszczyli Szwedzi. Potem znów przechodził z rąk do rąk, aż wreszcie w 1802 roku został opuszczony.

W końcu XIX wieku Ludwik Krasiński chciał zamek odbudować i podjął nawet jakieś prace. Przerwała je jednak I wojna światowa.

Zamek jest dziś ruiną, na jego teren wchodzi się przez bramę. Zaraz za nią jest kasa, bilet normalny kosztuje 4 zł (18 zł aktualizacja 31.12.2022). Z murów niewiele już zostało, ale rozciąga się stąd ładny widok na okolicę. Są tu dwa budynki: wieża obronna i budynek bramny. Zwiedzać można tylko ten drugi, ale warto wspiąć się po schodach wiodących do wieży, bo stamtąd też jest świetny widok.

W budynku bramnym znajduje się makieta prezentująca dawny wygląd zamku, są zdjęcia ostatnich właścicieli, jest też historia zamku.

Ojców. Brama na zamek
Brama na zamek
Ojców. Zamkowa wieża
Zamkowa wieża, trochę odbudowana
Ojców. Wycieczka przy studni
Wycieczka przy studni
Ojców. Skały i zieleń
Skały i zieleń raz jeszcze
Ojców. Zamek
Wszystko, co pozostało z zamku

Ojców – kaplica na wodzie

Kaplicę mijaliśmy po drodze, więc nie mieliśmy problemu, aby do niej trafić. Znajduje się przed centrum miejscowości. Według legendy, która czasem podawana jest jako prawdziwa historia, kaplica została wybudowana nad wodą Prądnika, ponieważ car Mikołaj II zakazał budowania obiektów sakralnych na ziemi ojcowskiej. Zakaz udało się obejść dzięki wybudowaniu świątyni „na wodzie”. Jednak dane historyczne nie potwierdzają tej opowieści. Niegdyś w tym miejscu znajdowały się łazienki zdrojowe, które przebudowano na kaplicę, bo kuracjusze przebywający w Ojcowie skarżyli się na brak świątyni.

Szczególnie ładnie kaplica prezentuje się od strony Ojcowa, bo wtedy widać, że faktycznie wzniesiono ją na wodzie. Z kolei z drugiej strony ulicy pięknie wygląda na tle skał i lasu. Przed kaplicą znajdują się ławki. Wnętrze udało się jedynie sfotografować zza krat, bo, niestety, była zamknięta.

Ojców. Kaplica na wodzie
Kaplica na wodzie
Ojców. Kaplica na tle skał
Kaplica na tle skał
Ojców. Wnętrze kaplicy
Kaplica w środku
Ojców. Kaplica z przodu
Kaplica z przodu

Ojców – spacer do Bramy Krakowskiej

Ostatnim puntem naszej wycieczki był spacer do Bramy Krakowskiej. Wróciliśmy więc do centrum miejscowości, minęliśmy hotel i park i ruszyliśmy dalej. Znajduje się tu węzeł szlaków i zaplanowaliśmy sobie kolejne wycieczki. Szliśmy drogą nad stawami rybnymi z hodowlą pstrągów. W miejscowej wędzarni pstrągi można było jeść, odpoczywając przy stołach z palet lub siedząc na leżakach. Miejsce bardzo nam się podobało, jednak do zakupu ryb zniechęciła nas długa kolejka.

Po drodze minęliśmy jaskinie, do której nie weszliśmy, bo zapomniałam latarki. Wraz z innymi dotarliśmy do Bramy Krakowskiej. Legenda mówi, że odległość między kolumnami bramy z roku na rok jest coraz mniejsza. Gdy skały się złączą, nastąpi koniec świata. Stwierdziliśmy, że odległość między kolumnami jest na tyle duża, iż nie musimy się martwić.

Ojców. Brama Krakowska
Brama Krakowska
Ojców. Brama Krakowska z drugiej strony
Brama Krakowska z drugiej strony
Ojców. Droga powrotna z Bramy Krakowskiej
Wracamy
Ojców. Jaskinia, do której nie weszliśmy
Jaskinia, do której nie weszliśmy
Ojców. Kwiatki
Kwiatki, o których poniżej

Do samochodu wracaliśmy po drugiej stronie rzeki, podziwiając kwiatki i inne rośliny i oddychając specyficznie „miękkim” powietrzem.

Jeśli

chcecie poznać więcej miejsc w Małopolsce, zerknijcie tu;

jesteście ciekawi, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie;

lubicie zwiedzać niezwykłe miejsca w Polsce, kupcie nasz ebook, więcej informacji na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a gdy klikniecie w poniższy obrazek, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.

Booking.com

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies