fbpx
Blog,  Europa,  Holandia

Zwiedzanie Delft, porcelana i republika

Wilhelm Orański obudził się tego dnia pełen niepokoju. Wiedział dobrze, ze jego wrogowie nie spoczną aż do czasu gdy uda się im go zabić. Nic jednak nie zapowiadało kłopotów, a na południowy posiłek kucharz szykował ryby. Gdy usiadł do obiadu wraz z rodziną czuł się uspokojony. To wszystko przez to, że źle ostatnio sypiam – pomyślał. Strzały nastąpiły niepodziewanie. Kule dosięgły zaskoczonego Wilhelma już przy deserze. Zdążył jeszcze powiedzieć parę slow i skonał.

Zwiedzanie Delft
Wilhelm Orański

Zwiedzanie Delft – Pałac Prinsenhof

Czy tak wyglądał ostatni dzień życia twórcy niepodległej Holandii oczywiście nie wiem. Faktem pozostaje, że francuski zamachowiec, fanatyczny katolik, zastrzelił go w Pałacu Prinsenhof w Delft.Oglądaliśmy dziś pomieszczenie gdzie doszło do tego zamachu i ślady kul w ścianie.

Zwiedzanie Delft
Ślady po kulach

Obecnie pałac, niegdysiejszy klasztor, jest muzeum poświeconym i samemu Delft, ale i historii twórcy niepodległej Holandii Wilhelmowi Orańskiemu. Postać to barwna i niewątpliwy bohater narodowy. Holenderski hymn tworzy piętnaście wersów tekstu, a wszystkie pierwsze litery układają się w imię tego, no cóż, powiedzielibyśmy niemieckiego księcia. Stworzył republikę, ale zwroty historii doprowadziły do tego, że dziś Holandia, tak republikańska w charakterze, jest królestwem rządzonym przez dynastię Orańską czyli potomków Wilhelma. I tak to w Delft  zginął, a w tutejszym nowym kościele ma swój grobowiec Wilhelm Orański  twórca republiki, która jest dziś królestwem.

Zwiedzanie Delft
Delft Rynek

Dwa kościoły

Teraz wrócę do początku. Delft to nieduże miasto położone około godziny jazdy pociągiem z Amsterdamu.  Pełne zabytkowych kamienic z krajobrazem zdominowanym przez dwa potężne gotyckie kościoły. Nazywają się niezwykle oryginalnie – stary i nowy, ale oba są stare. Ponieważ to dziś świątynie protestanckie próżno szukać tam blichtru. Warto jednak zwrócić uwagę na płyty nagrobne poświęcone ludziom związanym z tym miejscem. W nowym kościele jest na posadzce skromny napis Vermeer. Bo i ten wielki malarz tu się urodził. Delft ma zjawiskowo piękny rynek. Tak naprawdę jest na co popatrzeć. Kamieniczki jako żywo przypominają te znane właśnie z obrazów Vermeera.

Zwiedzanie Delft
Kamieniczki na Rynku

Zwiedzanie Delft – kanały

Miasto przecinają liczne kanały po których pływają, jak to w Holandii, statki, łódki i łódeczki. Nad kanałami ustawione są restauracyjne stoliki. Jest urokliwie i na wskroś holendersko.

Zwiedzanie Delft
Jeden z kanałów

Zwiedzanie Delft – porcelana z Delft

Delft jednak kojarzy się jednak przede wszystkim z e wspaniałymi wyrobami znanymi pod nazwą „porcelany z Delft”. No i tu trochę wyjaśnię tytuł tego wpisu. Republika , no była, ale jest królestwo. Porcelana – jest ale tylko w nazwie. W istocie rzeczy wyroby z Delft to fajans. Choć słowo to brzmi nieco obraźliwe, to tak naprawdę można tu zobaczyć i kupić wspaniałe wyroby Delftware.

Dominują białe przedmioty z granatową dekoracją, ale spotkać można i inne kolory. Jest wiele różnych przedmiotów do wyboru począwszy od talerzy , kubków, waz, flakonów, na donicach i zegarach skończywszy. Wymieniać można by długo. Wyroby różnią się ceną. Wazon kosztuje 30 euro, ale  można kupić bardzo podobny za powiedzmy 150 euro… No bo ten ostatni  jest ręcznie malowany. Prawdziwe wyroby są certyfikowane i co tu dużo mówić – piękne. Historię tych przedmiotów można poznać w Muzeum Prinsenhof.

Zwiedzanie Delft
W muzeum

Warto jednak podejść lub podjechać do małej manufaktury działającej w Delft – Delftse Pauw. Działa ona od  1650 roku. Tam – bezpłatnie – wyjaśnią nam jak powstają te wspaniale wyroby i również bezpłatnie zaprowadzą do sklepu. W tym sklepie te piękne przedmioty można kupić – już nie bezpłatnie. I warto to zrobić. To, co nam się najbardziej podobało, znalazło się poza naszą orbita finansową, ale i tak wyszliśmy zadowoleni i z …fajansem.

Zwiedzanie Delft
W manufakturze

Delft w którym zginął twórca republiki, która jest królestwem i które słynie z porcelany, która jest fajansem warto zobaczyć. To zresztą zupełnie inna Holandia niż ta widziana przez pryzmat hałaśliwego centrum Amsterdamu.

Spaliśmy w Amsterdamie.

Booking.com

Małgorzata Bochenek - Pisywałam teksty o turystyce do największych polskich gazet, robiłam zdjęcia. W 2003 roku napisałam przewodnik po Mazowszu i do dziś ten przewodnik funkcjonuje w obiegu. W życiu zawodowym odbyłam stypendia i staże między innymi w Stanach Zjednoczonych. Byłam dziennikarką, scenarzystą, dyrektorem w PAIZ, analitykiem politycznym i wreszcie ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W trakcie podróży prywatnych i służbowych miałam okazję uczestniczyć w obiadach z najważniejszymi światowymi politykami , ale i tuż po wojnie w byłej Jugosławii spać w zagrzebskim hotelu zajętym częściowo przez ludzi wypędzonych z Bośni.

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *