Muzea Kapitolińskie
Blog,  Europa,  Włochy

Muzea Kapitolińskie trzeba odwiedzić, kolekcja jest wspaniała

Wrócimy jeszcze na trochę do Włoch, a konkretnie do Rzymu, bo nie zdążyliśmy jeszcze napisać Wam o kilku miejscach. Jednym z nich są Muzea Kapitolińskie. Była to już nasza druga wizyta w tym miejscu i pewnie nie była to wizyta ostatnia.

Herkules z wężem

Muzea Kapitolińskie – skąd się wzięły?

Są uznawane za najstarszą placówkę muzealną na świecie. Pierwsze zbiory podarował miastu papież Sykstus IV w 1471 roku. Pochodziły one z kolekcji zgromadzonej w Pałacu Loterańskim. Wśród przeniesionych zabytków była między innymi słynna wilczyca, posąg konny Marka Aureliusza, a także rzeźba chłopca wyciągającego cierń z własnej stopy.

W połowie XVIII wieku papież Benedykt założył Pinakotekę Kapitolińską, zgromadzone w niej dzieła również należą do kolekcji.

Muzea Kapitolińskie. Neptun

Muzea Kapitolińskie – nasze zwiedzanie

Byliśmy pozytywnie zaskoczeni, że w środku nie było tłumu, a właściwie zwiedzało się całkiem komfortowo. Zdziwiło to nas, bo zanim dotarliśmy na wzgórze, na którym mieszczą się Muzea, musieliśmy dosłownie przedzierać się przez dziki tłum w pobliżu Koloseum.

Na Placu Kapitolińskim znajdują się trzy budynki, a zwiedza się dwa z nich. Na wystawie stałej zaprezentowano 1300 eksponatów. Weźcie to po uwagę, planując zwiedzanie. Myślę, że dwie godziny, to minimalny czas, jaki warto poświęcić na wizytę w Muzeach. Nam to zajęło trochę więcej czasu, ale Marcin jest znany ze swego nader wnikliwego przyglądania się dziełom sztuki.

Kilka dzieł zrobiło na nas szczególne wrażenie. Była oczywiście wśród nich słynna wilczyca. Ciekawym miejscem był pokój imperatorów, wypełniony popiersiami, a także pokój filozofów, również z popiersiami. Podobała nam się fontanna Neptuna. Duże wrażenie robi rzeźba chłopca wyciągającego drzazgę. Swoją wielkością zaskakuje posąg konny Marka Aureliusza.

Właściwie to wizytę należałoby rozłożyć w czasie, bo szczerze mówiąc nagromadzenie wybitnych dzieł sztuki spowodowało mój lekki ból głowy i pod koniec wizyty przestało już cokolwiek do mnie docierać. Marcin był bardziej dzielny, w końcu był kiedyś przewodnikiem turystycznym. W żadnym razie jednak nie chciałam Was zniechęcać, warto jednak zdawać sobie sprawę z ogromnej liczby eksponatów.

Słynna niedźwiedzica
Muzea Kapitolińskie. Pokój imperatorów
Caravaggio> wróżenie z ręki
Muzea Kapitolińskie. Widok ze wzgórza w gratisie

Jeśli

lubicie Włochy, więcej tekstów znajdziecie tu;

chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie;

Pragniecie zobaczyć ciekawe miejsca w Polsce, które poprawią Wam nastrój, kupcie nasz ebook, więcej informacji na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a po kliknięcie w zdjęcie poniżej, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój.

Oto macie oferty noclegów w Rzymie. Link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.Booking.com

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies