Weekend w Londynie
Europa,  Pomysł na weekend,  Wielka Brytania,  Wycieczki

Weekend w Londynie, co zobaczyć, jak przyjemnie spędzić czas

Weekend w Londynie jest wyzwaniem samym w sobie i to nie z powodu braku ciekawych miejsc, ale z ich nadmiaru. Konieczne więc będzie dokonanie wyboru. W tym tekście postaram się Wam zaproponować, jak możecie spędzić czas w tym wielkim mieście, aby choć trochę je poznać i nie zmęczyć się za bardzo.

Weekend w Londynie. Taki stary symbol miasta
Taki stary symbol miasta

Weekend w Londynie – przylot

Z lotniska Heathrow możecie pojechać metrem lub szybkim pociągiem. Różnica jest w szybkości podróżowania i w cenie biletu. My zdecydowaliśmy się na szybki pociąg i to był błąd. Nie dość, że bilet kosztował 34 funty od osoby (cena jest dynamiczna), to jeszcze pociąg miał duże opóźnienie z powodu jakiegoś wypadku. W drodze powrotnej wybraliśmy już od razu dłuższą podróż metrem.

Na wstępie muszę zaznaczyć, że Londyn jest drogim miastem. Wyszukanie noclegu w przyzwoitej cenie może być wyzwaniem. Musicie poświęcić temu zadaniu trochę czasu i znaleźć kompromis między cenę a odległością od centrum. Przecież nie chcecie połowy czasu spędzić w środkach komunikacji miejskiej. To zadanie powinniście jeszcze wykonać w domu. Kiedyś napisaliśmy na ten temat, pod tym linkiem znajdziecie tekst. Może się przyda.

Wieczór w mieście

W zależności od tego, jak bardzo jesteście zmęczeni i w jakiej odległości od centrum śpicie, wieczór spędźcie albo gdzieś blisko, albo w centrum. Pamiętajcie tylko o zarezerwowaniu miejsca w restauracji, jeśli chcecie coś zjeść. W piątkowy wieczór na ten sam pomysł może wpaść więcej osób. Niezależnie od tego, czy jesteście blisko miejsca do spania, czy w centrum, poświęćcie wieczór na obserwację. W centrum znajdziecie ładnie oświetlone miejsca, szczególny pod tym względem jest Piccadilly Circus, ze słynnymi reklamami. Jednak obserwacja życia dzielnicy może być równie ciekawa. Londyn jest w końcu tyglem kulturowym.

Weekend w Londynie. Widok na katedrę św. Pawła
Widok na katedrę św. Pawła

Weekend w Londynie – Westminster i okolice

Zwiedzanie miasta rozpocznijcie od wizyty w Opactwie Westminster, bo to bardzo ważne miejsce w historii Anglii. Zresztą nie tylko w historii, bo dziś też pełni ważną funkcję. Odbyły się tu prawie wszystkie (z wyjątkiem dwóch) koronacje angielskich królów. Wielu z nich spoczęło tu na zawsze w towarzystwie poetów, pisarzy, znanych postaci i zwykłych śmiertelników. Pierwszy klasztor powstał w tym miejscu około 800 roku, a ostatnia przebudowa miała miejsce w XIX wieku.

W centralnym punkcie jest kaplica św. Edwarda Wyznawcy, a w niej marmurowa trumna króla. Obok, przed grobowcem Henryka V, stoi dębowy tron Edwarda I, którego od XIV wieku używają kolejni władcy podczas koronacji. W sąsiedniej kaplicy Lady Chapel koniecznie zwróćcie uwagę na wachlarzowe sklepienie. Kaplicę wybudował Henryk VII, pierwszy z dynastii Tudorów i to jego grobowiec znajduje się na środku. W tej samej kaplicy spoczęły trzy królowe. Katoliczka Maria Tudor, zaciekle zwalczająca protestantów, jej siostra protestantka Elżbieta, która rozprawiła się z katolikami i kazała stracić trzecią ze spoczywających kobiet Marię Stuart, królową Szkocji.

 • Godziny otwarcia: poniedziałek – piątek: 9.30-15.30; sobota 9.00-15.30
 • W cenie biletu jest przewodnik multimedialny, również w języku polskim.
 • Bilet normalny kosztuje 25 funtów, inne opcje znajdziecie tu.
 • Do Opactwa można dojechać metrem. Najbliższe stacje: Westminster (linie Jubilee, District i Circle) i St James’ Park (linie District i Circle).
 • W Opactwie jest zakaz robienia zdjęć i nagrywania filmów
Krużganki w opactwie
Krużganki

Weekend w Londynie Parlament i Big Ben

Po wyjściu z Opactwa zobaczycie gmach Parlamentu, jest on też nazywany Palace of Westminster. Stoi w miejscu dawnego zamku Edwarda Wyznawcy, a swój obecny wygląd zawdzięcza odbudowie z 1870 roku, która była konieczna po pożarze.

W Izbie Gmin partia rządząca i pozycyjna siedzą naprzeciw siebie, co pewnie widzieliście w telewizyjnych migawkach. Między nimi wyznaczono dwie czerwone linie, których żadnej ze stron nie wolno przekroczyć. Tych linii akurat w telewizji nie widać. W Izbie Lordów znajduje się tron królewski, z którego władca wygłasza mowę, rozpoczynającą jesienną sesję parlamentu.

Big Ben znajduje się na wieży zegarowej Palace of Westminster. Waży 13 ton. Wieża dostępna jest tylko dla obywateli brytyjskich.

Weekend w LondynieBig Ben
Big Ben w całej okazałości

Weekend w Londynie – Buckingham Palace

Czas na obecną siedzibę królowej, czyli Buckingham Palace. Dojdziecie na miejsce ulicą Buckingham Gate.

Oficjalną rezydencją królewską uczyniła ten pałac królowa Wiktoria w roku 1837. Jeśli na budynku będzie wisiała flaga, oznacza to, że monarcha znajduje się w budynku. Na herbatkę Was jednak nie zaprosi. Podczas oficjalnych uroczystości rodzina pokazuje się na balkonie, który znajduje się powyżej kolumn.

Codziennie od maja do sierpnia o godzinie 11.30 i w co drugi dzień w pozostałe miesiące (jeśli jest ładna pogoda) odbywa się uroczysta zmiana warty. Akurat o tej godzinie powinniście być w tym miejscu.

Biały pomnik ze złotą postacią na szczycie, symbolizującą Zwycięstwo poświęcony został królowej Wiktorii. Niżej widać postać królowej oraz rzeźby symbolizujące Prawdę, Sprawiedliwość i Filantropię.

Buckingham Place
Buckingham Place

Przez St James Park do Trafalgar Square

St. James Park jest najstarszym parkiem królewskim w centrum Londynu. Obecny wygląd zawdzięcza Jerzemu IV, który zlecił przebudowę. Powstały kręte ścieżki, a kanał zamieniono w sztuczne jezioro. Na wypekach powstał rezerwat przyrody. Na pewno spotkacie w parku liczne towarzystwo gęsi i kaczek, w szczególności.

Trafalgar Square jest jednym z najbardziej znanych placów na świecie. Stoi na nim ogromnie wysoka, 50-ciometrowa kolumna Nelsona. Jest to też miejsce spotkań i na pewno samotność wam nie grozi. A teraz czas na sztukę.

Weekend w Londynie. Okolice Trafalgar Squeare
Okolice Trafalgar Square. Kolumna jest za wysoka i kiepsko wyglądała na zdjęciach

Weekend w Londynie – National Gallery

W Galerii Narodowej znajdziecie dzieła malarskie z lat 1250-1900. Swój początek Galeria Narodowa zawdzięcza Izbie Gmin, która w 1824 roku zgodziła się na zakup 38 obrazów z kolekcji bankiera Johna Juliusa Angersteina. To byl początek. Z biegiem lat kolekcja się rozrastała i stało się konieczne postawienie nowego budynku. Z założenia Galeria Narodowa miała być dostępna dla wszystkich warstw ludności, wstęp był wolny. Usytuowaną ją w dogodnym miejscu.

Tuż przed wybuchem II wojny ewakuowano obrazy. Początkowo umieszczono je w prywatnych domach. Był też pomysł, aby wysłać je do Kanady. Nie zgodził się na to Winston Churchill i w rezultacie kolekcję umieszczono w zamkniętej kopalni. Sam budynek Galerii Niemcy zbombardowali dwukrotnie, ale ataki te nie wyrządziły szkód.

Weekend w Londynie The National Gallery
W tym budynku powinniście spędzić trochę czasu, bo warto

National Gallery – zwiedzanie

Galerię zwiedza się za darmo, ale jeśli chcecie zobaczyć wystawę, to wejście na nią jest płatne i nie należy do najtańszych.

Kolekcja stała znajduje się głównie na drugim poziomie. Podzielono ją na cztery części, które oznaczono kolorami. I tak, kolorem niebieskim oznaczono malarstwo od XIII do XV wieku; kolorem czerwonym XVI-wieczne, kolorem pomarańczowym XVII-wieczne, a kolorem zielonym od XVIII do początku XX wieku. Znacznie ułatwia to poruszanie się wśród takiego mnóstwa obrazów. Powinniście wybrać to, co was najbardziej interesuje, inaczej utkniecie tu do wieczora i nici z dalszego zwiedzania.

Galeria czynna jest codziennie od 10 do 18, a w piątki do 21. Nieczynna jest jedynie od 24 do 26 grudnia i 1 stycznia.

Wejście na wystawy stałe jest darmowe.

Weekend w Londynie – Katedra św. Pawła

Najlepiej dostać się metrem, np. ze stacji Embankment do stacji Mansion House.

Katedra znajduje się na niewielkim wzgórzu i jest imponujących rozmiarów, więc bez problemów powinniście trafić. Miała być symbolem odrodzenia Londynu po wielkim pożarze. Budowę ukończono w 1710 roku. Ma 158 metrów długości i 75 metrów szerokości. Jest jedyną angielską katedrą jednolicie barokową i posiadającą kopułę. Stoi na miejscu katedry normańskiej, która spłonęła w wielkim pożarze miasta. Pod kościołem znajduje się największa krypta w Europie. Spoczywa tu między innymi admirał Horacy Nelson, który poległ w bitwie z wojskami napoleońskimi pod Trafalgarem.

W cenie biletu jest przewodnik audio, warto z niego skorzystać. Obejrzyjcie olbrzymie pomniki Nelsona i Wellingtona. Usiądźcie na chwilę, aby obejrzeć mozaiki na kopule i chórze. O ich umieszczeniu zadecydowała królowa Wiktoria, która stwierdziła, że świątynia jest zbyt ponura. Przedstawiają sceny z życia św. Pawła.

Aby podziwiać Londyn z góry, musieliśmy pokonać 500 stopni. Widzieliśmy jednak windę, więc może nie zawsze trzeba się wspinać. Widok był fantastyczny, ale jeśli jesteście w kiepskiej formie, to nie polecam tej wspinaczki.

Przez większość dni w roku katedra otwarta jest dla turystów w: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek i sobotę od 8.30 do 16.00; w środę od 10.00 do 16.00. Warto jednak sprawdzić, czy nie ma jakiejś uroczystości.

Bilet normalny kosztuje 18 funtów.

Katedra św. Pawła
Katedra św. Pawła na końcu ulicy
Katedra św. Pawła w środku. Chór na pierwszym planie
Katedra w środku, chór na pierwszym planie
Weekend w Londynie. Widok z góry katedry św. Pawła
Widok z góry, gdzieś tam widać Tower Bridge

Weekend w Londynie – The Globe Theatre

Przejdźcie teraz przez pieszy most na Tamizie. Teatr znajduje się na drugim brzegu.

Nie jest to oryginalny budynek z czasów, kiedy udziałowcem przedsięwzięcia był William Szekspir. Ale rekonstrukcja, całkiem współczesna, pozwala zobaczyć, jak kiedyś wyglądał. Podczas zwiedzania z przewodnikiem dostaniecie całkiem dużo wiedzy na temat dawnego teatru, publiczności, sposobu grania sztuk, a także pożaru. Być może podczas waszego zwiedzania też będzie odbywała się próba całkiem nowego przedstawienia. My mogliśmy ukradkiem śledzić działania reżysera i aktorów.

 • Teatr znajduje się przy brzegu Tamizy, w Bankside Cultural Quarter
 • Kasa czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 11.00-18.00, w soboty 10.00-18.00, w niedziele 10.00-17.00
 • Bilet normalny na wycieczkę z przewodnikiem kosztuje 16 funtów.
The Globe Theatre
The Globe Theatre

Weekend w Londynie – Tate Modern

Jeżeli macie ochotę na jeszcze trochę sztuki, możecie odwiedzić znajdującą się w pobliżu Tate Modern. Jak sama nazwa wskazuje, znajdziecie tu sztukę współczesną. Galeria powstała w budynku opuszczonej elektrowni. W 2000 roku oficjalnie otwarto Tate Modern. Na górze znajdziecie taras widokowy.

Galeria czynna jest codziennie w godzinach 10.00-18.00.

Na wystawy stałe wejście jest darmowe.

To już koniec zwiedzania na dziś. Wieczór pozostawiam do Waszej dyspozycji. Mam nadzieję, że nie będziecie za bardzo zmęczeni.

Muzeum Londynu

Kolejny dzień proponuję zacząć od zwiedzania Muzeum Londynu. Zarówno od stacji metra Barbican, jak i St.Paul’s macie 5 minut na piechotę.

Historię miasta przedstawiono w sposób chronologiczne, poczynając od najdawniejszych czasów, ukazując wszystkie najważniejsze wydarzenia. Historia zaczyna się od opowieści o ludziach, którzy zamieszkiwali dolinę Tamizy grubo przed naszą erą. Ukazuje przedmioty, które wykopano podczas prac archeologicznych. Później płynnie przeniesiecie w czasy rzymskie i lata późniejsze. Dużą uwagę poświęcono pożarowi Londynu. Reszty dowiecie się podczas wizyty w muzeum.

Muzeum jest czynne od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10.00-17.00

Wstęp jest bezpłatny.

Weekend w Londynie. Czasy rzymskie w Muzeum Londynu
Czasy rzymskie w Muzeum Londynu

Weekend w Londynie – Tower of London

Musicie podejść do znanej stacji metra Mansion House i pojechać zieloną linią do Tower Hill.

Już po wyjściu ze stacji na metra widać tę wspaniałą budowlę. I właśnie z zewnątrz prezentuje się najlepiej, bo widać w całości jej potężne mury. Twierdza została wybudowana przez Wilhelma Zdobywcę i była pierwszym tego typu budynkiem w Wielkiej Brytanii. Przez lata była rezydencją królewską i więzieniem. Królowie jednak rzadko tu mieszkali.

Na nas największe wrażenie zrobił skarbiec, a w nim królewskie klejnoty. Znajdziecie tu dwa największe brylanty na świecie. Innym ciekawym miejscem jest więzienie. Przebywało w nim wiele osób, rzadko udawało im się je opuścić. Przyjrzyjcie się też krukom, są dziwne, bo nie latają. Dzieje się tak dlatego, że mają podcięte skrzydła. Jest przepowiednia, że jeśli kruki opuszczą Tower, to upadnie Królestwo Brytyjskie.

 • Bilet dla dorosłych kosztuje 29.90 funtów
 • Od 1 marca do 30 października twierdzę można zwiedzać codziennie w godzinach 9.00-17.30, ostatnie wejście o 16.00-16.30. W pozostałe miesiące w poniedziałki i niedziele 10.00-17.30, wtorek-sobota 9.00-17.30. Też trzeba wejść do środka godzinę przed zamknięciem.
Tower of London
Tower of London z zewnątrz

Tower Bridge

Skoro jesteście tak blisko, warto wejść na Tower Bridge. Jest to most zwodzony i pozwala na przepływanie pod nim statków oceanicznych. W środku możecie zobaczyć zabytkowe maszyny oraz zdjęcia przedstawiające historię mostu. Przechadzka po szklanych kładkach, łączących wieże pozwala obserwować sunące dołem samochody albo przepływające statki.

 • Most można zwiedzać między 9.30 a 18.00; ostatnie wejście godzinę przed zamknięciem.
 • Bilet normalny kosztuje 11.40 funta
Weekend w Londynie. Tower Bridge
Majestatyczny Tower Bridge

Weekend w Londynie – Muzeum Brytyjskie

Dojedziecie metrem ze stacji Tower Hill, linia żółta i zielona do Embankment i potem czarną do Tottenham Court Road.

Muzeum Brytyjskie jest największym muzeum w Wielkiej Brytanii i jednym z największych na świecie. Posiada około ośmiu milionów eksponatów. Ustawa o utworzeniu Muzeum parlament przyjął w 1753 roku. Nie proponuję Wam, aby zobaczyć wszystkie eksponaty, bo musielibyście spędzić tu trochę czasu, nie wiem, czy macie go aż tyle i czy warto oglądać wszystko dokładnie. Nie żebym wątpiła w wartość eksponatów. Po prostu wiem, że jak zbyt dużo oglądam w krótkim czasie, to potem nic z tego nie pamiętam.

Na stronie muzeum znajdziecie kilka najbardziej cennych przedmiotów, może być to dla Was dobra wskazówka, jakim eksponatom należy poświęcić więcej uwagi.

Muzeum czynne jest codziennie od 10.00 do 17.00, w piątki do 20.30.

Wejście na wystawy stałe jest darmowe

Hieroglify w Muzeum Brytyjskim
W Muzeum Brytyjskim

Piccadilly Circus

Ze stacji metra Holborn granatową linią musicie udać się do stacji Piccadilli Circus.

Znajdziecie się w Soho, a konkretnie w West Endzie. Miejsce to pewnie znacie, bo znajdują się tu słynne reklamy. Na placu znajduje się fontanna poświęcona Earlowi Shaftesbury z figurką Anterosa, w mitologii greckiej boga miłości odwzajemnionej lub nieodwzajemnionej i zemsty za zdradzoną miłość. W pobliżu są domy handlowe, teatr i restauracje.

Proponuję więc, abyście w tym miejscu spędzili trochę czasu, chodząc po ulicach, zaglądając do sklepów. Koniecznie musicie odwiedzić któryś z pubów ze względu na panującą w nich specyficzną atmosferę.

Na koniec, jak zawsze, przypomnę, że to tylko propozycja. Nie musicie realizować wszystkich punktów z tego planu. Jeśli się zmęczycie, odpocznijcie. Najważniejsze jest bowiem, aby zwiedzanie było przyjemnością, a nie obowiązkiem.

Piccadelly
Reklamy na Piccadelly

Inne miejsca w Wielkiej Brytanii znajdziecie tu.

Chcecie na bieżąco śledzić nasze podróże, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie.

Zainspirujcie się do odwiedzenia ciekawych miejsc w Polsce, kupując nasz ebook, szczegóły na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a klikając w zdjęcie, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.Booking.com

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies