Muzeum Londynu
Blog,  Europa,  Wielka Brytania

Muzeum Londynu pozwoliło nam poznać miasto

Lubimy odwiedzać muzea poświęcone miastom, w którym się zatrzymujemy. Zawsze dowiadujemy się nowych, ciekawych rzeczy. Tak było i tym razem, a o Muzeum Londynu możemy powiedzieć same dobre rzeczy. Jest jednym z najlepszych miejskich muzeów, jakie widzieliśmy. Historię przedstawiono tu w sposób chronologiczny, ukazując wszystkie ważne wydarzenia w życiu miasta.

Muzeum Londynu, gmach z zewnątrz
Słońce trochę świeciło, co widać

Muzeum Londynu – czasy najdawniejsze

Londyn przed Londynem – tak zatytułowano pierwszą stałą wystawę. Opowiada o ludziach, którzy zamieszkiwali dolinę Tamizy od 450000 lat p.n.e. do roku 50, kiedy to Rzymianie założyli Londyn. Można tu obejrzeć kości mamuta, wyroby z brązu i gliny. Nas zainteresowała rekonstrukcja wyglądu najstarszej mieszkanki Londynu. Obejrzeliśmy też poszczególne przedmioty, próbując wyobrazić sobie, jak wyglądało życie w tych czasach. Z tych rozmyślań musieliśmy wrócić do rzeczywistości i kontynuować zwiedzanie, bo czas nie jest z gumy.

Zabytki z dawnych czasów
Zabytki z dawnych czasów

Czasy rzymskie

Rzymianie wybudowali osadę Londinium. W latach 50-410 było to największe miasto w Brytanii oraz bardzo ważny port. Około roku 120 mieszkało tu 45000 osób. W tej części muzeum obejrzeliśmy rzymskie rzeźby, złote monety, mozaikę. Podobała nam się rekonstrukcja pierwszego mostu na Tamizie. W tym samym miejscu znajduje się dziś London Bridge. W 1954 roku, podczas wykopalisk archeologicznych, odkryto w Londynie świątynię Mitry. Było to wielkie wydarzenie i o tym także możecie się tutaj dowiedzieć.

Muzeum Londynu. Rekonstrukcja domu rzymskiego
Na podłodze mozaika, czyli rekonstrukcja domu rzymskiego

Muzeum Londynu średniowiecze

I tak zawędrowaliśmy do średniowiecznego Londynu. Obejrzeliśmy, jak żyła wtedy przeciętna rodzina. Na wystawie pojawiły się przedmioty z tych czasów, czyli różne narzędzia używane w codziennym życiu, a także biżuteria. Miasto było wtedy ważnym ośrodkiem handlowym, dlatego na wystawie obecne są przedmioty z innych części Europy. Oczywiście, nie mogło zabraknąć przedmiotów związanych z chrześcijaństwem. Są więc ołtarze i złote krzyże wysadzane kamieniami.

Herby na tarczach
Herby na tarczach

Kolejne lata

Wielki Pożar Londynu w 1666 roku na zawsze zmienił miasto. Ale też lata przed tym tragicznym wydarzeniem były naznaczone dramatycznymi wydarzeniami. W 1534 roku za zgodą parlamentu i prymasa Anglii ogłoszono niezależność Kościoła Anglikańskiego od Rzymu. Bezpośrednią przyczyną był brak zgody papieża na unieważnienie małżeństwa króla Henryka VIII z Katarzyną Aragońską. Uniemożliwiało to ślub króla z Anną Boleyn i przekreślało jego nadzieje na doczekanie się męskiego potomka. Walki stronników obu religii trwały przez lata, ale to już jest historia państwa, a nie miasta.

Wracając do Londynu w XVII wieku na wystawie obejrzeliśmy makietę przedstawiającą miasto przed pożarem, ilustracje ukazujące wielki pożar, a także przedmioty związane z życiem codziennym w owym czasie. Podobał nam się zrekonstruowany dom z czasów Stuartów.

Po pożarze Londyn odbudował się szybko i wkrótce stał się największym w tamtym czasie miastem na świecie oraz największym w Wielkiej Brytanii centrum przemysłowym. W 1843 roku otwarto pierwszy na świecie tunel, znajdujący się pod rzeką. Obejrzeliśmy rekonstrukcję Vauxhall Pleasure Gardens, a w nich manekiny ubrane w stroje z epoki.

Muzeum Londynu. Rekonstrukcja The Globe Theatre
Rekonstrukcja The Globe Theatre

Muzeum Londynu – od połowy XIX wieku do dziś

Jak łatwo się domyślić spacer przez historię miasta doprowadzono do czasów współczesnych. Obejrzeliśmy taksówkę z 1908 roku, odbyliśmy spacer po wiktoriańskim Londynie, odwiedzając kawiarnię, sklep z zabawkami i inne tego typu miejsca.

Współczesny Londyn przedstawiono jako miasto rewolucji technologicznej, mody i kultury. Dzisiejsze miasto jest znane ze swojej różnorodności i nowoczesnego przemysłu. Interesująca jest informacja, że dopiero w 2010 roku populacja Londynu osiągnęła 8,6 miliona, czyli taką samą liczbę mieszkańców, jak żyła tu przed II wojną światową, w 1939 roku.

Przedstawiłam tu krótko to, co znaleźliśmy w Muzeum Londynu, aby zachęcić Was do odwiedzenia tego miejsca. Zapewniam, że nuda Wam tu nie grozi.

Informacje praktyczne

Muzeum jest czynne od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10.00-17.00

Wstęp jest bezpłatny.

Inne miejsca w Wielkiej Brytanii znajdziecie tu.

Chcecie na bieżąco śledzić nasze podróże, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie.

Zainspirujcie się do odwiedzenia ciekawych miejsc w Polsce, kupując nasz ebook, szczegóły na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a klikając w zdjęcie, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.

Booking.com

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies