Zwiedzanie Szydłowca
Blog,  Mazowieckie,  Polska

Zwiedzanie Szydłowca – warto tu wstąpić

Zwiedzanie Szydłowca można zaplanować po drodze z Warszawy do Krakowa (lub odwrotnie), można też przyjechać tu specjalnie i nie będzie to stracony czas, bo miasto ma wiele do zaoferowania i właśnie przechodzi przyspieszoną rewaloryzację. Nie zachęcałam, abyście tu przyjechali przed paroma miesiącami, bo wtedy zamek był w remoncie.

Zwiedzanie Szydłowca – kościół św.Zygmunta

Od początku XIII wieku miejsce to na swoją siedzibę wybrała rodzina Odrowążów, która później przybrali nazwisko Szydłowieckich. To oni na początku XVI wieku ufundowali kościół św. Zygmunta, w którym to kryją się wspaniałe skarby. Zwróciliśmy uwagę na strop modrzewiowy pokryty polichromią. Także ściany kościoła pokryte są renesansową polichromią.

Zwiedzanie Szydłowca
Kościół

Ołtarz główny jest późnorenesansowy, powstał w latach 1618-1627 i należy do najcenniejszych zabytków w tej części Polski. Niestety nie mogliśmy obejrzeć płyty grobowej Mikołaja Szydłowieckiego, bo znajduje się ona w prezbiterium, tylko z daleka widzieliśmy, że jest wykonana z czerwonego marmuru. Zwróciliśmy też uwagę na gotycką kamienną chrzcielnicę. No i oczywiście rzucał się w oczy nagrobek Mikołaja Radziwiłła i jego żony Marii. Pochodzi on z 1805 roku i przedstawia leżącą kobietę. Postać kobiety wykonano z białego marmuru.

Zwiedzanie Szydłowca
Freski
Zwiedzanie Szydłowca
Grób Radziwiłłów

Zwiedzanie Szydłowca – Ratusz

W Rynku zachwyca Ratusz. Należy do najcenniejszych zabytków późnorenesansowego budownictwa świeckiego w Polsce. Również dziś swoją siedzibę mają tu władze miejskie. Naszą uwagę zwróciła ładna wieża, zakończona hełmem. Było już za późno i nie weszliśmy na nią. Klucz znajduje się w mieszczącym się na Rynku Biurze Informacji Turystycznej. Odwiedziliśmy natomiast mieszczącą się w podziemiach kawiarnię. Niestety zepsuł ekspres i kawy nie wypiliśmy.

Zwiedzanie Szydłowca
Wspaniały Ratusz
Zwiedzanie Szydłowca
Trochę nietypowe ujęcie

Zwiedzanie Szydłowca – zamek

Już nie w samym Rynku, a na północny zachód od niego,  znajduje się świeżo odnowiony gotycko-renesansowy zamek i otaczający go park. Zamek zbudował na sztucznie usypanej wyspie Mikołaj Szydłowiecki w latach 1470-1530. Był on kasztelanem sandomierskim i podskarbim wielkim koronnym. W ówczesnym czasie zamek był dwupiętrowy, kamienny, zbudowany na planie prostokąta, miał po trzy komnaty na parterze i pierwszym piętrze, na drugim mieściła się sala reprezentacyjna.

Wnętrza miały portale z miejscowego kamienia, polichromowane stropy kasetonowe, piece z wielobarwnych kafli i ozdobne posadzki.

Jednak dzisiejszą formę zamek zawdzięcza Radziwiłłom, którzy zostali właścicielami Szydłowca w 1548 roku. Mikołaj Krzysztof Radziwiłł Sierotka dokonał gruntownej modernizacji zamku, między innymi rozbudował loggię wschodniego skrzydła i dobudował bastiony z balkonami widokowymi. Anna Sapieżyna po śmierci ostatniego spadkobiercy Macieja Radziwiłła kupiła w 1802 roku zamek i urządziła go w stylu empirowym. Niestety namówiona przez księcia Druckiego Lubeckiego odsprzedała dobra Królestwu Polskiemu. Po powstaniu listopadowym obszar Królestwa stał się częścią Rosji i od tego czasu zamek popadał w ruinę.

Zwiedzanie Szydłowca
Zamek
Zwiedzanie Szydłowca
Wejście do muzeum

Podczas II wojny Niemcy zrobili tu getto, skąd wywozili mieszkających w Szydłowcu Żydów do Majdanka.

Dziś jest odnowiony, mieści się w nim restauracja, a w drugiej części Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych. Muzeum jest malutkie, ale ciekawe. Ze starych dekoracji, udało nam się dostrzec jedynie portal, ale zasłaniał go stojak reklamowy restauracji i trudno było zrobić zdjęcie.

Zwiedzanie Szydłowca
Instrumenty muzyczne
Zwiedzanie Szydłowca
I jeszcze inne
Zwiedzanie Szydłowca
Portal

W mieście znajduje się jeszcze cmentarz żydowski. My zwiedzaliśmy po drodze i już nie mieliśmy czasu, aby go zobaczyć.

Jeśli

lubicie zwiedzać województwo mazowieckie, kliknijcie tu;

chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie;

jeździcie po Polsce i szukacie interesujących miejsc do zobaczenie, kupcie nasz ebook, w tym wpisie znajdziecie szczegóły, a klikając w poniższe zdjęcie przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Jeśli lubicie spacery po ciekawych miejscach, w których żyli niezwykli ludzie, wybierzcie się z nami do Konstancina.

Konstancin
Konstancin

Szydłowiec znajduje się tuż przy granicy województwa mazowieckiego ze świętokrzyskim. Może chcecie kontynuować zwiedzanie, warto. Pomoże Wam w tym nasz przewodnik.

Świętokrzyskie z przyjemnością
Świętokrzyskie z przyjemnością

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.Booking.com

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies