
Kościół w Dębnie warto zobaczyć
Podczas ostatniej wycieczki po Małopolsce zawitaliśmy do Dębna, aby obejrzeć kościół znajdujący się na Światowej Liście Dziedzictwa. Wybudowan go w drugiej połowie XV wieku. Kościół w Dębnie jest jednym z najlepiej zachowanych drewnianych gotyckich kościółków. Niestety, mogę Wam pokazać jedynie kościół z zewnątrz, bo pilnująca wnętrza pani, zabroniła fotografowania. Na drzwiach znak sugerował, że można robić zdjęcia bez flesza, ale pani była nieugięta, a dodatkowo mało sympatyczna i wyraźnie pałająca niechęcią do turystów. Trochę to wydawało nam się dziwne. Często w polskich kościołach turysta traktowany jest jak intruz. Bardzo dobrze byłoby zmienić takie nastawie ku obopólnej korzyści. Ale dość już narzekania.
Kościół w Dębnie – legenda
Zacznę od legendy, przytaczam ją za przewodnikiem kupionym w kościele: dawno temu juhasom, którzy grzali się przy ogniu pojawiła się wielka światłość i biały anioł zawołał, że niedaleko w Stajence Panna urodziła syna. Górale poszli za Gwiazdą i zobaczyli Panienkę Najświętszą, która kołysała Jezuska. Święty Józef powiedział góralom, że uciekli z daleka, bo król Herod ich prześladował. Górale posłali po sanie , żeby godnie Świętą Rodzinę przywieźć do Dębna. Rodzina w Dębnie mieszkała 12 lat. Święty Józef nauczył gazdów ciesielskiej roboty i razem wybudowali kościół.
Gdy Herod umarł i Rodzina mogła wrócić do Ziemi Świętej, Michał Archanioł zaniósł ją tam na swoich skrzydłach. Mieszkańcom pozostał kościół, który otrzymał imię Michała Archanioła.
Kościół w Dębnie – jego unikatowość
Kościół ma konstrukcję zrębową i słynie ze wspaniałych, pochodzącej z XV wieku polichromii. Została wykonana w 33 kolorach, najczęściej są to figury geometryczne i ornamenty roślinne. Polichromia powstała około roku 1500 i jest najstarszą europejską w całości zachowaną polichromią na drewnie.
Kościół przez długie lata był kościołem filialnym i pewnie z tego powodu jego wyposażenie zostało prawie nie zmienione. To, że był mniej ważny uratowało go przed kolejnymi modami.
Kościół został „odkryty” pod koniec XIX wieku. W latach 1933-1935 miał miejsce pierwszy gruntowny remont. W 2003 został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Kościół w Dębnie – wnętrze
Ołtarz główny pochodzi z początku XVI wieku. Możemy tu zaobserwować przejście od gotyku do renesansu. Postacie są delikatniejsze i bardziej realistyczne. Ołtarz wieńczy obraz Ukrzyżowania.
W ołtarzu bocznym, barokowym, znajdującym się z lewej strony znajdują się średniowieczne rzeźby.
Najstarszym zabytkiem jest pochodzący z 1380 roku krucyfiks wiszący na belce tęczowej. Legenda głosi, że krzyż przyniosła rzeka i zostawiła na brzegu, skąd został przeniesiony do kościoła. Po obu stronach krzyża są postaci Matki Boskiej i Jana Ewangelisty.
Na północnej ścianie w drewnianym pudle umieszczono posąg świętego Mikołaja. Pochodzi on z 1420 roku. Niegdyś znajdował się tu obraz z 1280 roku przedstawiający świętą Agnieszkę i świętą Katarzynę. Dziś oryginał znajduje się w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie, a w kościele jest jego kopia. Jego odkrycie było dość przypadkowe.
W 1949 roku podczas remontu ogrodzenia kościoła jeden z pracowników zauważył inny kawałek drewna. Deskę pokrywało starte malowidło. Postawiono ją w zakrystii i akurat wtedy do kościoła wstąpiło dwóch historyków sztuki. Okazało się, że jest to fragment późnoromańskiej nastawy ołtarzowej z 1280 roku.
Atrakcją są też specjalne dzwonki. Mogły powstać nawet w V wieku. Najgrubsza i najdłuższa płytka wydaje najwyższy dźwięk, czyli inaczej niż w normalnych cymbałkach.
Kościół w Dębnie – inne historie
Naszą uwagę zwróciła wisząca na ścianie chorągiew. Pochodzi z XVII wieku i jest podobno darem króla Jana III Sobieskiego po zwycięstwie wiedeński. Król miał ją podarować podczas powrotu spod Wiednia. Budzi to jednak wątpliwość, bo król musiałby sporo nadłożyć drogi.
Ostatnia legenda mówi, że w kościele brał ślub Janosik, który po ślubie wszedł do zakrystii i przeniósł się od razu na Polanę Chochołowską.
Przy pisaniu tekstu korzystałam z przewodnika Dębno Podhalańskie napisanego przez ks. Józefa Milana i Agnieszkę M.Spiechowicz-Jędrys.
Kościół w Dębnie znajduje się niedaleko Krakowa, może więc przyda Wam się aktualna wyszukiwarka promocyjnych noclegów.
Jeśli
chcecie poznać więcej miejsc w Małopolsce, zerknijcie tu;
jesteście ciekawi, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie;
lubicie zwiedzać niezwykłe miejsca w Polsce, kupcie nasz ebook, więcej informacji na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a gdy klikniecie w poniższy obrazek, przeniesiecie się do naszego sklepu.
Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.

