fbpx
Kościół w Dębnie
Blog,  Małopolskie,  Polska

Kościół w Dębnie warto zobaczyć

Podczas ostatniej wycieczki po Małopolsce zawitaliśmy do Dębna, aby obejrzeć kościół znajdujący się na Światowej Liście Dziedzictwa. Został on wybudowany w drugiej połowie XV wieku. Kościół w Dębnie jest jednym z najlepiej zachowanych drewnianych gotyckich kościółków. Niestety, mogę Wam pokazać jedynie kościół z zewnątrz, bo pilnująca wnętrza pani, zabroniła fotografowania. Na drzwiach znak sugerował, że można robić zdjęcia bez flesza, ale pani była nieugięta, a dodatkowo mało sympatyczna i wyraźnie pałająca niechęcią do turystów. Trochę to wydawało nam się dziwne. Często w polskich kościołach turysta traktowany jest jak intruz. Bardzo dobrze byłoby zmienić takie nastawie ku obopólnej korzyści. Ale dość już narzekania.

Kościół w Dębnie
Kościół jest naprawdę wspaniały

Kościół w Dębnie – legenda

Zacznę od legendy, przytaczam ją za przewodnikiem kupionym w kościele: dawno temu juhasom, którzy grzali się przy ogniu pojawiła się wielka światłość i biały anioł zawołał, że niedaleko w Stajence Panna urodziła syna. Górale poszli za Gwiazdą i zobaczyli Panienkę Najświętszą, która kołysała Jezuska. Święty Józef powiedział góralom, że uciekli z daleka, bo król Herod ich prześladował.  Górale posłali po sanie , żeby godnie Świętą Rodzinę przywieźć do Dębna. Rodzina w Dębnie mieszkała 12 lat. Święty Józef nauczył gazdów ciesielskiej roboty i razem wybudowali kościół.

Gdy Herod umarł i Rodzina mogła wrócić do Ziemi Świętej, Michał Archanioł zaniósł ją tam na swoich skrzydłach. Mieszkańcom pozostał kościół, który otrzymał imię Michała Archanioła.

Kościół w Dębnie – jego unikatowość

Kościół ma konstrukcję zrębową i słynie ze wspaniałych, pochodzącej z XV wieku polichromii. Została wykonana w 33 kolorach, najczęściej są to figury geometryczne i ornamenty roślinne. Polichromia powstała około roku 1500 i jest najstarszą europejską w całości zachowaną polichromią na drewnie.

Kościół w Dębnie
Zanim zostałam surowo upomniana udało mi się zrobić zdjęcie sufitu

Kościół przez długie lata był kościołem filialnym i pewnie z tego powodu jego wyposażenie zostało prawie nie zmienione. To, że był mniej ważny uratowało go przed kolejnymi modami.

Kościół został „odkryty”  pod koniec XIX wieku. W latach 1933-1935 miał miejsce pierwszy gruntowny remont. W 2003 został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kościół w Dębnie – wnętrze

Ołtarz główny pochodzi z początku XVI wieku. Możemy tu zaobserwować przejście od gotyku do renesansu. Postacie są delikatniejsze i bardziej realistyczne. Ołtarz wieńczy obraz Ukrzyżowania.

W ołtarzu bocznym, barokowym, znajdującym się z lewej strony znajdują się średniowieczne rzeźby.

Najstarszym zabytkiem jest pochodzący z 1380 roku krucyfiks wiszący na belce tęczowej. Legenda głosi, że krzyż przyniosła rzeka i zostawiła  na brzegu, skąd został przeniesiony do kościoła. Po obu stronach krzyża są postaci Matki Boskiej i Jana Ewangelisty.

Na północnej ścianie w drewnianym pudle został umieszczony posąg świętego Mikołaja. Pochodzi on z 1420 roku. Niegdyś znajdował się tu obraz z 1280 roku przedstawiający świętą Agnieszkę i świętą Katarzynę. Dziś oryginał znajduje się w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie, a w kościele jest jego kopia. Jego odkrycie było dość przypadkowe.

W 1949 roku podczas remontu ogrodzenia kościoła jeden z pracowników zauważył inny kawałek drewna.  Deska była pokryta startym malowidłem. Postawiono ją w zakrystii i akurat wtedy do kościoła wstąpiło dwóch historyków sztuki. Okazało się, że jest to fragment późnoromańskiej nastawy ołtarzowej z 1280 roku.

Atrakcją są też specjalne dzwonki. Mogły powstać nawet w V wieku. Najgrubsza i najdłuższa płytka wydaje najwyższy dźwięk, czyli inaczej niż w normalnych cymbałkach.

Kościół w Dębnie – inne historie

Kościół w Dębnie

Naszą uwagę zwróciła wisząca na ścianie chorągiew. Pochodzi z XVII wieku i jest podobno darem króla Jana III Sobieskiego po zwycięstwie wiedeński. Król miał ją podarować podczas powrotu spod Wiednia. Budzi to jednak wątpliwość, bo król musiałby sporo nadłożyć drogi.

Kościół w Dębnie
Z daleka

Ostatnia legenda mówi, że w kościele brał ślub Janosik, który po ślubie wszedł do zakrystii i przeniósł się od razu na Polanę Chochołowską.

Przy pisaniu tekstu korzystałam z przewodnika Dębno Podhalańskie napisanego przez ks. Józefa Milana i Agnieszkę M.Spiechowicz-Jędrys.

Kościół w Dębnie znajduje się niedaleko Krakowa, może więc przyda Wam się aktualna wyszukiwarka promocyjnych noclegów.



Booking.com


 

Małgorzata Bochenek - Pisywałam teksty o turystyce do największych polskich gazet, robiłam zdjęcia. W 2003 roku napisałam przewodnik po Mazowszu i do dziś ten przewodnik funkcjonuje w obiegu. W życiu zawodowym odbyłam stypendia i staże między innymi w Stanach Zjednoczonych. Byłam dziennikarką, scenarzystą, dyrektorem w PAIZ, analitykiem politycznym i wreszcie ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W trakcie podróży prywatnych i służbowych miałam okazję uczestniczyć w obiadach z najważniejszymi światowymi politykami , ale i tuż po wojnie w byłej Jugosławii spać w zagrzebskim hotelu zajętym częściowo przez ludzi wypędzonych z Bośni.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *