Dobszyńska jaskinia lodowa
Blog,  Europa,  Słowacja

Dobszyńska jaskinia lodowa na Słowacji

Wybieraliśmy się na Słowację, a od dawna kojarzy mi się ona z jaskiniami. Jak byłam dzieckiem właśnie tu widziałam pierwszą w swoim życiu jaskinię, była to Jaskinia Bielska. Tym razem postanowiliśmy obejrzeć te, które znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO i pierwsza na naszym szlaku znalazła się Dobszyńska Jaskinia Lodowa.

Dobszyńska Jaskinia Lodowa – kilka informacji praktycznych

– należy dojechać do miejscowości Dobszyna (Dobsina)  i na parkingu zostawić samochód,

– do jaskini trzeba dojść, jest to około 800 metrów pod górę,

– w jaskini chodzi się po metalowych schodach, warto mieć odpowiednie buty,

– w jaskini jest zimno, polar jest jak najbardziej wskazany,

– bilet kosztuje 8 euro (aktualizacja 5.12.22 – 10 euro)

– za możliwość fotografowania trzeba zapłacić dodatkowo 10 euro

– w zależności od ilości turystów zwiększa się ilość wejść do jaskini. My mieliśmy wchodzić o 12, a na miejscu okazało się, że jest dodatkowe wejście o 11.40.

Dobszyńska jaskinia lodowa
Takie lodowe górki

Dobszyńska Jaskinia Lodowa– opis

Jest to najniżej położona jaskinia lodowa na świecie, bo leży na wysokości 920 metrów  n.p.m. Znajduje się w niej więcej niż 110 tysięcy metrów kwadratowych lodu. Lód tworzy lodowe rzeźby, znajduje się na dole, a także zwisa w postaci sopli z góry. Wygląda niezwykle malowniczo. W pewnym momencie stwierdziłam, że wygląda to jak Pałac Królowej Śniegu z baśni Andersena i tylko czekałam, aż pojawi się Gerda nawołująca Kaja.

Dobszyńska jaskinia lodowa
Lód

Długość trasy zwiedzania wynosi 550 metrów i jak wspominałam chodzi się po metalowych schodach.

Dobszyńska Jaskinia Lodowa– historia

Jaskinię odkrył w 1870 roku E.Ruffini, inżynier górnictwa i zaraz po odkryciu pojawili się śmiałkowie, którzy chcieli ją eksplorować, wobec tego okoliczni mieszkańcy już po roku od odkrycia udostępnili ją zwiedzającym. W 1882 roku stała się pierwszą oświetloną jaskinią na Węgrzech. W przeszłości można w niej było jeździć na łyżwach.

Dobszyńska jaskinia lodowa
Lodu jest dostatek
Dobszyńska jaskinia lodowa
Chodzi się po metalowych schodach i platformach
Dobszyńska jaskinia lodowa
W środku było naprawdę zimno

Jaskinia ma 1232 metry  długości i 112 metrów głębokości i należy do największych jaskiń lodowych w Europie. Największa warstwa lodu znajduje się w Wielkiej Komnacie, gdzie osiąga 26,5 metra.

To wszystko opowiedziała nam przewodniczka, oczywiście po słowacku. Na koniec stwierdziła, że w jaskini znajduje się żywa woda i kto jej się napije, będzie żył aż do śmierci.

Jeśli

lubicie zwiedzać Słowację, kliknijcie tu;

chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie;

jeździcie po Polsce i szukacie interesujących miejsc do zobaczenie, kupcie nasz ebook, w tym wpisie znajdziecie szczegóły, a klikając w poniższe zdjęcie przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.Booking.com

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies