Dobszyńska jaskinia lodowa
Blog,  Europa,  Słowacja

Dobszyńska jaskinia lodowa na Słowacji

Wybieraliśmy się na Słowację, a od dawna kojarzy mi się ona z jaskiniami. Jak byłam dzieckiem właśnie tu widziałam pierwszą w swoim życiu jaskinię, była to Jaskinia Bielska. Tym razem postanowiliśmy obejrzeć te, które znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO i pierwsza na naszym szlaku znalazła się Dobszyńska Jaskinia Lodowa.

Dobszyńska jaskinia lodowa
Takie lodowe górki

Dobszyńska Jaskinia Lodowa– opis

Jest to najniżej położona jaskinia lodowa na świecie, bo leży na wysokości 920 metrów  n.p.m. Znajduje się w niej więcej niż 110 tysięcy metrów kwadratowych lodu. Lód tworzy lodowe rzeźby, znajduje się na dole, a także zwisa w postaci sopli z góry. Wygląda niezwykle malowniczo. W pewnym momencie stwierdziłam, że wygląda to jak Pałac Królowej Śniegu z baśni Andersena i tylko czekałam, aż pojawi się Gerda nawołująca Kaja.

Dobszyńska jaskinia lodowa
Lód

Długość trasy zwiedzania wynosi 550 metrów i jak wspominałam chodzi się po metalowych schodach.

Dobszyńska Jaskinia Lodowa– historia

Jaskinię odkrył w 1870 roku E.Ruffini, inżynier górnictwa i zaraz po odkryciu pojawili się śmiałkowie, którzy chcieli ją eksplorować, wobec tego okoliczni mieszkańcy już po roku od odkrycia udostępnili ją zwiedzającym. W 1882 roku stała się pierwszą oświetloną jaskinią na Węgrzech. W przeszłości można w niej było jeździć na łyżwach.

Dobszyńska jaskinia lodowa
Lodu jest dostatek
Dobszyńska jaskinia lodowa
Chodzi się po metalowych schodach i platformach
Dobszyńska jaskinia lodowa
W środku było naprawdę zimno

Jaskinia ma 1232 metry  długości i 112 metrów głębokości i należy do największych jaskiń lodowych w Europie. Największa warstwa lodu znajduje się w Wielkiej Komnacie, gdzie osiąga 26,5 metra.

To wszystko opowiedziała nam przewodniczka, oczywiście po słowacku. Na koniec stwierdziła, że w jaskini znajduje się żywa woda i kto jej się napije, będzie żył aż do śmierci.

Jeśli

lubicie zwiedzać Słowację, kliknijcie tu;

chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie;

jeździcie po Polsce i szukacie interesujących miejsc do zobaczenie, kupcie nasz ebook, w tym wpisie znajdziecie szczegóły, a klikając w poniższe zdjęcie przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.



Booking.com

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies