Blog,  Kraków,  Polska

Kościół na Skałce i jego historia

Kościół na Skałce jest dobrze widoczny od strony Wawelu, znajduje się na krakowskim Kazimierzu. Od wieków odgrywał bardzo ważną rolę. A wszystko zaczęło się od konfliktu biskupa Stanisława z królem Bolesławem Śmiałym. Biskup miał się sprzeciwić królowi, za to ten ukarał go śmiercią. Biskup zginął od ciosu w potylicę 11 kwietnia 1079 roku. Tyle na pewno wiadomo. Reszta to hipotezy, dotyczy to także przyczyny konfliktu. W każdym razie mamy tu spór władzy kościelnej z władzą świecką. Kto jest ciekawy niech sięgnie do książek na temat historii Polski, albo i do kroniki Galla Anonima.

Kościół na Skałce
Kościół na Skałce

Kościół na Skałce – królewskie pielgrzymki

Stanisław wkrótce został świętym i od tego czasu otaczany jest w Polsce szczególnym kultem. Miejscem jego męczeńskiej śmierci była Skałka. Potem jednak został pochowany na Wawelu. Od XIV wieku każdy władca przed koronacją w katedrze krakowskiej przemierzał trasę w procesji z Wawelu na Skałkę. Monarchę poprzedzali biskupi i miejscowy kler. W połowie XVI wieku utrwaliło się przekonanie, że pielgrzymka na Skałkę jest formą przebłagania za mord popełniony przez Bolesława Śmiałego na biskupie Stanisławie.

Kościół na Skałce
Wnętrze kościoła

Dziś co roku w niedzielę następującą po 8 maja odbywa się podobna procesja , której trasa również wiedzie z Wawelu na Skałkę.

Kościół na Skałce – zwiedzanie

Ja na Skałce byłam całkiem niedawno, w pewien wrześniowy poniedziałek. Okazało się, że właśnie ten dzień tygodnia jest najlepszy na zwiedzanie krakowskich kościołów. Dzisiejszy kościół jest w stylu barokowym, zarówno z zewnątrz, jak i w środku. Zachwyca regularną formą, jest ładnie połączony z klasztorem paulinów, którzy sprawują nad kościołem opiekę. Wewnątrz oczywiście zwróćcie uwagę na ołtarz poświęcony św. Stanisławowi.

Kościół na Skałce
Ołtarz św. Stanisława
Kościół na Skałce

Jest tu belka, na której poćwiartowano ciało św. Stanisława, a na ścianie obok płyta ze śladami jego krwi.

Kościół na Skałce – Panteon narodowy

Jak już podumałam nad zagadnieniem wyższości władzy świeckiej lub kościelnej, a także o moralności, udałam się do krypty gdzie mieści się panteon narodowy, a właściwie druga jego część (po tej wawelskiej).

Kościół na Skałce
Panteon

Wszystko zaczęło się od pochowania Jana Długosza, któremu to Skałka zawdzięcza swoją świetność. Okazją ku temu były uroczystości z okazji 400-lecia jego śmierci. Czas na pogrzeb był najwyższy, bo szczątki dziejopisarza spoczywały w glinianym garnku. Uroczystości pogrzebowe połączono ze zjazdem historyków i odbyły się one 19 maja 1880 roku. Wkrótce odbyły się tu kolejne pogrzeby. Były problemy z pogrzebem Ludwika Solskiego, który odbył się w końcu 22 grudnia 1954 roku. Władze administracyjne Krakowa zdecydowały o pogrzebie na Skałce, ale broniła się przed tym Kuria Metropolitarna i Paulini, bo Solski zawarł powtórne małżeństwo bez błogosławieństwa Kościoła. Interwencja episkopatu spowodowała, iż zgoda na pogrzeb Solskiego została wydana.

Kościół na Skałce
Grób Czesława Miłosza

Dotychczas ostatni odbył się na Skałce pogrzeb Czesława Miłosza (co ciekawe, też przecież rozwodnika).

Kościół na Skałce – cuda

A teraz czas na cuda: na północ od wejścia do kościoła znajduje się sadzawka św. Stanisława. Według legendy w tym miejscu zostały porzucone rozczłonkowane szczątki św. Stanisława, które potem się zrosły. Inna legenda mówi, że palec świętego znalazł się w sadzawce i to dzięki temu woda z tej sadzawki ma mieć właściwości lecznice. Szczególnie dobra jest na choroby oczu i problemy dermatologiczne.  Sadzawka jest ogrodzona, po środku znajduje się rzeźba św. Stanisława.

Kościół na Skałce

Obok wejścia do klasztoru znajdują współczesne rzeźby. We mnie budziły mieszane uczucia, bo nie pasowały do barokowej budowli.

Kościół na Skałce
Współczesne rzeźby

Jeśli

lubicie Kraków, zerknijcie tu;

chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie;

szukacie ciekawych miejsc w Polsce, kupcie nasz ebook, szczegóły na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a klikając w poniższy obrazek, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.Booking.com

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies