fbpx
Blog,  Inspiracje,  Niezbędnik,  Polska,  Warszawa

Wystawa Masoneria pro publico bono

W Muzeum Narodowym ma miejsce wystawa Masoneria pro publico bono. Wybraliśmy się więc ją obejrzeć, prawdę mówiąc chcieliśmy też posłuchać wykładu, ale okazało się, iż masoni cieszą się wielką popularnością i trzeba było przyjść godzinę przed rozpoczęciem. Na pocieszenie powiedziano nam, że wykłady są nagrywane i będzie można ich posłuchać na stronie internetowej. Jeszcze nie sprawdziłam. W sumie byliśmy zadowoleni z takiego obrotu sprawy, bo więcej czasu mogliśmy poświęcić ekspozycji. Została ona bardzo dobrze przygotowana, jest atrakcyjna dla zwiedzających. Zaprezentowała całe życie masona – od momentu wstąpienia do organizacji aż do śmierci. Każdej fazie masońskiego wtajemniczenia towarzyszą różne obrzędy. W skrótowej formie zostały one pokazane na wystawie.

Wystawa Masoneria pro publico bono

Na wystawę wchodzimy przez drzwi w kształcie trumny, bo mason w procesie inicjacji się odradza. Na wystawie wiele było informacji o tym, żeby żyć świadomie z pożytkiem dla społeczeństwa i swojego kraju. Jedna sala poświęcona była masońskim akcentom w architekturze. Tu okazało się, że Arkadia koło Nieborowa właśnie z takich inspiracji powstała.

Wystawa Masoneria pro publico bono
Wizerunek wiaduktu w Arkadii

Wystawa Masoneria pro publico bono – współcześni masoni

Zgromadzono wiele przedmiotów służących masonom. Nam najbardziej podobały się fartuszki uczniowskie. Dowiedzieliśmy się o ucztach masońskich, na których rozprawiano o sprawach publicznych. W XIX i XX wieku polski ruch masoński skupił się na odzyskaniu wolności przez Polskę.

Wystawa Masoneria pro publico bono
Masoński obiad

Są też nikłe informacje o współczesnych polskich masonach. Na zdjęciach możemy zobaczyć Aleksandra Małachowskiego w fartuszku uczniowskim. Jest też list Stolicy Apostolskiego z podziękowaniem od Jana Pawła II za życzenia z okazji jego wyboru na papieża.

Wystawa Masoneria pro publico bono
Aleksander Małachowski
Wystawa Masoneria pro publico bono

Do masonerii nie przyjmuje się kobiet, ale istniały loże kobiece adopcyjne, czyli kobiece odpowiedniki męskich lóż. Zajmowały się one przede wszystkim działalnością dobroczynną.

Wystawa Masoneria pro publico bono – masoński pogrzeb

Wystawa Masoneria pro publico bono
Masoński grobowiec

Wystawa kończy się oczywiście pogrzebem masońskim. Pokazano tu rytuał, a także nagrobki. My spotkaliśmy się z takimi na cmentarzu w Opinogórze, gdzie swojego czasu odwiedzaliśmy muzeum poświęcone Zygmuntowi Krasińskiemu.

Wystawa została zorganizowana w wyraźnym pro masońskim duchu. Jej tytuł brzmi: Masoneria. Pro publico bono”. Przedstawiano na niej tyle informacji, ile współcześni masoni uważali za słuszne. Ciekawe są tablice informacyjne i filmy. Warto się z nimi zapoznać, więc trzeba tu spędzić trochę czasu.

Wystawa Masoneria pro publico bono
Masoński fartuszek

Wystawa trwa w Muzeum Narodowym w Warszawie do 11 stycznia 2015 roku. Wystawie towarzyszą inne wydarzenia, których program znajduje się na stronie internetowej Muzeum.

Muzeum jest otwarte: wtorek-niedziela 10:00-18:00, czwartki 10:00-21:00, poniedziałki nieczynne.

Bilet normalny na wystawę kosztuje 20 zł, w ramach biletu można też obejrzeć wszystkie ekspozycje stałe.

Wystawa Masoneria pro publico bono
Wystawa Masoneria pro publico bonoBooking.com


 

Małgorzata Bochenek - Pisywałam teksty o turystyce do największych polskich gazet, robiłam zdjęcia. W 2003 roku napisałam przewodnik po Mazowszu i do dziś ten przewodnik funkcjonuje w obiegu. W życiu zawodowym odbyłam stypendia i staże między innymi w Stanach Zjednoczonych. Byłam dziennikarką, scenarzystą, dyrektorem w PAIZ, analitykiem politycznym i wreszcie ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W trakcie podróży prywatnych i służbowych miałam okazję uczestniczyć w obiadach z najważniejszymi światowymi politykami , ale i tuż po wojnie w byłej Jugosławii spać w zagrzebskim hotelu zajętym częściowo przez ludzi wypędzonych z Bośni.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *