Wietrzychowice Sarnowo
Blog,  Kujawsko-Pomorskie,  Polska

Wietrzychowice, Sarnowo, czyli niesamowite grobowce na Kujawach

Czy wiedzieliście, że najstarsze polskie zabytki znajdują się w Wietrzychowicach i w Sarnowie? Są to grobowce sprzed sześciu tysięcy lat (te w Wietrzychowicach), i trochę młodsze (w Sarnowie). Od odwiedzenia tych dwóch miejsc rozpoczęliśmy naszą kolejną podróż po województwie kujawsko-pomorskim.

Wietrzychowice, Sarnowo, jeden z grobowców w Wietrzychowicach
Jeden z grobowców w Wietrzychowicach

Wietrzychowice, Sarnowo – Wietrzychowice na początek

Już na parkingu mogliśmy zapoznać się z miejscem dzięki opisom zamieszczonym na tablicy informacyjnej. Znajdujące się tu grobowce megalityczne powstały w IV tysiącleciu p.n.e. Wybudowała je ludność rolnicza, nazywana w archeologii kulturą pucharów lejkowych. Pierwsze badania wykopaliskowe przeprowadziła w 1878 roku Natalia Kicka. Jednak w pełni naukowe badania rozpoczął dopiero w 1934 roku profesor Konrad Jażdżewski.

Do badań powrócił w latach 60-tych. Grobowce najpierw dokładnie zbadano, a następnie przywrócono im pierwotny wygląd i wpisano je na listę zabytków. Najdłuższy grobowiec ma 115 metrów i znaleziono w nim szczątki dwóch osób. Odkryto w nim też szable dzika i narzędzia krzemienne, wykonane z krzemu pochodzącego z Gór Świętokrzyskich oraz fragmenty naczyń kultury pucharów lejkowatych. Wszystkie badane przez profesora grobowce były znacznie uszkodzone. Składały się z długiego nasypu i kamiennej podstawy.

Więcej informacji znajdziecie już na miejscu, bo każdy z grobowców jest dokładnie opisany. Między nimi poprowadzono ścieżkę edukacyjną. Nie zabrakło też miejsc, w których można odpocząć. Byliśmy bardzo zadowoleni, że tu trafiliśmy i obejrzeliśmy te niesamowite grobowce.

Dwa Grobowce obok siebie
Dwa grobowce obok siebie
Wietrzychowice, Sarnowo, Wietrzychowice, miejsce na piknik
Wietrzychowice, miejsce na piknik

Wietrzychowice, Sarnowo – Sarnowo

Bardzo chcieliśmy zobaczyć jeszcze jedno miejsce z grobami, pojechaliśmy więc do Sarnowa. Na terenie Sarnowa znajduje się dziewięć grobowców. Osoby w nich pochowane stanowiły zapewne elitę społeczeństwa. Tu także były tablice informacyjne. Według nich, najciekawszy jest ósmy grobowiec. Pochowano w nim dwie osoby: kobietę i mężczyznę. Znajdowało się w nim kilkaset fragmentów naczyń, krzemienie oraz paciorek z muszli. Kobieta miała około 18 lat, a mężczyzna około 50.

W grobowcu numer dziewięć pochowano kobietę w wieku 50-70 lat. Analiza kości wykazała, że musiała ona cierpieć na chorobę reumatyczną, miała skrzywiony kręgosłup i musiała chodzić pochylona. Przy zmarłej znaleziono dłuto kościane i glinianą łyżkę.

Między grobowcami poprowadzono ścieżkę edukacyjną, tak jak w Wietrzychowicach, są tablice informacyjne. Nie ma natomiast miejsc piknikowych.

Sarnowo, na zdjęciu widać wyłożony kamieniami przód grobowca
Sarnowo, na tym zdjęciu widać wyłożony kamieniami przód grobowca
Wietrzychowice, Sarnowo, grobowiec w Sarnowie
Sarnowo

Jeśli

chcecie odwiedzić więcej miejsc w Kujawsko-Pomorskim, zerknijcie tu;

jesteście ciekawi, co u nas słychać, śledźcie nas na Facebooku i Instagramie.

lubicie zwiedzać Polskę, kupcie naszego ebooka, szczegóły znajdziecie w tym wpisie, a klikając na zdjęcie poniżej, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Jeśli chcecie poznać województwo świętokrzyskie, kupcie nasz przewodnik, a znajdziecie w nim wiele pięknych miejsc.

Świętokrzyskie z przyjemnością
Świętokrzyskie z przyjemnością

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies