Brama wejściowa na teren klasztoru
Blog,  Kujawsko-Pomorskie,  Polska

Klasztor w Mogilnie warto zobaczyć

Ostatni weekend spędziliśmy na pograniczu województw kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego, szukaliśmy tam początków państwa polskiego. Pierwsze na naszej trasie było Mogilno. Nie wiedzieliśmy, czy uda się zwiedzić klasztor, bo nie znaleźliśmy informacji na ten temat.

Klasztor w Mogilnie – trochę historii

Kompleks klasztorny jest bardzo stary, bo powstał już w XI wieku. Znajduje się na niewielkim wzgórzu nad samym brzegiem Jeziora Mogileńskiego. Trzeba przyznać, że miejsce jest wyjątkowo urokliwe. Fundatorem klasztoru benedyktynów był najprawdopodobniej Kazimierz Odnowiciel. Mnisi przybyli tu z Nadrenii i Bawarii. W średniowieczu opactwo odegrało ogromną rolę w chrystianizacji Mazowsza i Pomorza.

Budowa rozpoczęła się zaraz po przyjeździe mnichów. Budynki wznoszono z kamienia. Po romańskim kościele pozostała jedynie część murów i małe okienka. Swój obecny wygląd kościół zawdzięcza przebudowom z okresu gotyku i baroku.

Do XV wieku opactwo odrywało dużą rolę w rozwoju gospodarczym i kulturalnym okolicy. Po tym okresie znaczenie klasztoru zmniejszyło się. Dopiero w XVIII wieku benedyktyni postanowili odbudować zniszczone obiekty. Po pierwszym rozbiorze klasztor znalazł się w zaborze pruskim i władze przejęły majątek klasztorny. Klasztor zamknięto w 1833 roku.

Po powrocie Mogilna do Polski, w 1934 roku, przeprowadzono remont klasztoru i mieścił się tu przytułek. Podczas II wojny w klasztorze Niemcy ulokowali obóz jeniecki, więzienie dla Żydówek i szpital. W latach 70-tych XX wieku wyremontowano budynki, wykonując przy okazji badania archeologiczne. W 2014 roku klasztor objęli we władanie kapucyni.

Część romańska kościoła w Mogilnie
Część romańska
Najstarsza część muru
Najstarsza część muru

Klasztor w Mogilnie – kościół

We wnętrzu kościoła panuje barok i rokoko. Naszą uwagę zwróciły sklepienia: gwiaździste i kryształowe. Zwłaszcza to ostatnie robi duże wrażenie, pewnie dlatego, że jest rzadkie na terenie Polski. Podobały nam się też dekoracje znajdujące się pod chórem. Od naszego przewodnika dowiedzieliśmy się, iż podczas renowacji przywrócono im oryginalne kolory.

Podczas prac archeologicznych pod całym kościołem znajdowano kości pochowanych tu ludzi.

W podziemiach zachowała się kaplica ze sklepieniem kolebkowym i kolumnami podtrzymującymi całą konstrukcję. Prosty kamienny ołtarz przypomina pierwsze lata chrześcijaństwa na ziemiach polskich. W krypcie znajduje się też mała trumna, w której złożono kości jednego z opatów. Jest tu też model pierwszego kościoła z tylko jedną wieżą.

Sklepienie krzyżowe i widok w kierunku ołtarza
Sklepienie krzyżowe i widok w kierunku ołtarza
Sklepienie kryształowe
Sklepienie kryształowe
Organy i dekoracje pod nimi
Organy i dekoracje pod nimi
Dekoracje nad ołtarzem
Dekoracje nad ołtarzem
Widok kościoła od strony ołtarza
Widok kościoła od strony ołtarza
Ołtarz w podziemiach
Ołtarz w podziemiach
Sklepienie w podziemiach
Sklepienie w podziemiach

Klasztor w Mogilnie – budynek hotelowy

W klasztorze jest obecnie tylko czterech mnichów. Duży budynek wykorzystano więc na hotel, można tu przenocować i zjeść. Jak zawsze w takich miejscach największy spokój panował w otoczonym murami wirydarzu.

To bardzo ciekawe miejsce z jeszcze jednego powodu, a mianowicie znajduje się tu jedna z najstarszych studni w Polsce. Podeszłam do niej, ale wody nie zobaczyłam, pewnie była głębiej, a ja nie chciałam się zbytnio nachylać.

Wirydarz
Wirydarz
Studnia
Studnia

Klasztor w Mogilnie – otoczenie

Jak już wspomniałam, klasztor stoi na brzegu jeziora. Można zejść na dół i z brzegu podziwiać budowlę. Samo jezioro też prezentuje się całkiem dobrze, ale my nie mieliśmy zbyt wiele czasu na kontemplację, bo czekały na nas inne miejsca, czyli Strzelno i Kruszwica.

Schody nad jezioro
Schody nad jezioro
Widok od strony jeziora
Widok od strony jeziora
Jezioro Mogilskie
Jezioro Mogilskie

Nocowaliśmy w Inowrocławiu i dlatego oferty booking dotyczą właśnie tego miejsca. Jeżeli z nich skorzystacie, zapłacicie tyle samo, a z nam booking odda niewielką część swojej prowizji. Dziękujemy.

Booking.com

Małgorzata Bochenek - Pisywałam teksty o turystyce do największych polskich gazet, robiłam zdjęcia. W 2003 roku napisałam przewodnik po Mazowszu i do dziś ten przewodnik funkcjonuje w obiegu. W życiu zawodowym odbyłam stypendia i staże między innymi w Stanach Zjednoczonych. Byłam dziennikarką, scenarzystą, dyrektorem w PAIZ, analitykiem politycznym i wreszcie ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W trakcie podróży prywatnych i służbowych miałam okazję uczestniczyć w obiadach z najważniejszymi światowymi politykami , ale i tuż po wojnie w byłej Jugosławii spać w zagrzebskim hotelu zajętym częściowo przez ludzi wypędzonych z Bośni.

4 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *