Jarosław
Blog,  Podkarpackie,  Polska

Jarosław jego handlowe tradycje i inne atrakcje

Już dawno temu mieliśmy odwiedzić Jarosław, ale jakoś ciągle było nam nie po drodze. Aż wreszcie się udało i nasza wizyta okazała się ze wszech miar interesująca. Ale po kolei. Do Jarosławia udaliśmy się z Krakowa, gdzie zwiedzaliśmy wystawę Obraz Złotego Wieku. Na miejsce dotarliśmy przed południem i zaczęliśmy poznawać bogatą historię miasta.

Jarosław. Rynek i ratusz
Rynek i ratusz

Jarosław – muzeum

W Rynku stoi kamienica Orsettich, wygląda bardzo atrakcyjnie i od razu przyciągnęła nasz wzrok, mimo że właśnie trwa jakiś remont. To właśnie w tej kamienicy mieści się Muzeum w Jarosławiu. Na szczęście było otwarte w sobotę i niedzielę, w przeciwieństwie do znajdującego się w pobliżu Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu. Siedzący w muzeum w Jarosławiu dyrektor z Zarzecza, zaprosił nas na zwiedzanie od wtorku do piątku. Zawsze nas zastanawia, czy muzea są dla zwiedzających, czy dla pracowników. Ale dość tej pełnej żalu refleksji, wracamy do zwiedzania.

Zdecydowaliśmy się na zwiedzanie z przewodnikiem i była to dobra decyzja. Niestety, nie zobaczyliśmy Wielkiej Izby, czyli najważniejszej sali w muzeum. Znajdują się w niej przedmioty, pochodzące głównie z XVI i XVII wieku. Do izby tej w przeszłości zapraszano gości i negocjowano umowy kupieckie. W izbie zachował się drewniany, belkowy strop i oryginalna posadzka z olstrychu.

Obejrzeliśmy dzieła malarzy związanych z Jarosławiem i kilka saloników i innych pomieszczeń. Podczas zwiedzania zaczęliśmy poznawać historię Jarosława. W przeszłości był on prywatnym miastem szlacheckim. Prawa miejskie otrzymał w 1375 roku. Ważniejsze jednak było prawo składu, które miasto dostało w 1443 roku. Miasto należało do Tarnowskich, Odrowążów, Ogstrowskich, Chodkiewiczów, Lubomirskich i jeszcze kilku sławnych rodów.

Kamienica Orsettich
Kamienica Orsettich

Jarosław – podziemia

Trasy podziemne są dwie i obie udało nam się zobaczyć. Do pierwszej wchodzi się w budynku muzeum i zwiedza się ją samodzielnie, a właściwie z przewodnikiem audio. Drugą zwiedza się w towarzystwie przewodniczki i wchodzi się do niej z kamienicy w innej pierzei Rynku. Czy warto zobaczyć obie trasy? naszym zdaniem – tak.

Podczas zwiedzania pierwszej poznacie różne fakty z historii miasta i okolicy. Wystawa jest multimedialna. Dla nas najciekawsza była sala, pokazująca handlową historię. Okazało się, że w Jarosławiu funkcjonował targ drugi pod względem wielkości w tym czasie w Europie. Pierwsze miejsce zajął ten we Frankfurcie. W sali zaaranżowano stoiska, aby pokazać, jakimi towarami handlowano w Jarosławiu. Oprócz produktów żywnościowych, były to skóry, materiały, jedwab, przyprawy i wiele, wiele innych. Wiedzieliście, że Jarosław słynął z handlu i był znany także poza Europą?

Na koniec obejrzeliśmy jeszcze makietę zamku, który nie przetrwał do naszych czasów oraz film, pokazujący historię miasta i jego zabytki.

Druga trasa podziemna ukazywały korytarze i piwnice, w których niegdyś przechowywano towary. Stały się one w końcu przyczyną katastrofy budowlanej. Opowieść przewodniczki dotyczyła handlowej historii miasta, a także prac związanych z zabezpieczeniem korytarzy i powstaniem trasy turystycznej. Cieszyliśmy się, że udało nam się pokonać obie trasy, bo każda z nich była ważna dla zrozumienia historii Jarosławia.

Jarosław. Kamienice z podcieniami
Kamienice z podcieniami

Spacer po mieście i pozostałe zabytki

Po obejrzeniu filmu podczas zwiedzania pierwszej trasy, wiedzieliśmy, jakie jeszcze ciekawe miejsca powinniśmy zobaczyć. Ale jeszcze zanim wyruszyliśmy z Rynku, obejrzeliśmy ciekawy ratusz. Był on wielokrotnie przebudowywany, ale nam się podobał.

Równie atrakcyjnie, przynajmniej z zewnątrz, prezentuje się Cerkiew Przemienienia Pańskiego. Świątynię wybudowano na początku XVIII wieku, ale później, czyli na początku XX wieku ją przebudowano. Jest głównym ośrodkiem pielgrzymkowym polskich unitów. Wewnątrz znajduje się ikona Matki Boskiej Jarosławskiej. Nam nie było dane jej zobaczyć, bo cerkiew była zamknięta.

Blisko mieliśmy do kolegiaty Bożego Ciała. Jest to dawny kościół jezuicki. Wybudowano go w latach 1591-1594. Przebudowano go w XVII wieku, dodając kaplice. Udało nam się wejść do środka i mogliśmy podziwiać obraz Matki Boskiej Śnieżnej z 1584 roku. Znajduje się w centrum ołtarza głównego i naprawdę robi wrażenie.

Z góry zobaczyliśmy, znajdujące się na sąsiednim wzgórzu opactwo ss. benedyktynek. Benedyktynki sprowadzono do miasta w 1611 roku. Po kasacie przez Austriaków klasztoru w jego wnętrzach urządzono magazyny wojskowe. Podczas drugiej wojny Niemcy urządzili tu więzienie i miejsce straceń. W 1944 roku Niemcy postawili wysadzić klasztor w powietrze. Nagromadzony w tej części karbid spłonął, wytwarzając bardzo wysoką temperaturę. Spowodowało to, że na sklepieniu stopiła się cegła i powstały charakterystyczne czarne sople. Muszę przyznać, iż Czarna Kaplica wygląda niesamowicie.

Wracając do Rynku, obejrzeliśmy jeszcze halę targową i raz jeszcze przyjrzeliśmy się mieszczańskim kamienicom w samym Rynku. Z obejrzanego wcześniej filmu wiedzieliśmy o istnieniu zamku w Jarosławiu. Nic z niego nie pozostało. Naszą uwagę zwróciły jeszcze dwie synagogi, w jednej mieści się szkoła plastyczna, a drugą wystawiono na sprzedaż.

Kolegiata Bożego Ciała
Kolegiata Bożego Ciała

Jarosław – informacje praktyczne

Muzeum czynne jest: od października do kwietnia od wtorku do soboty: 9.00-16.00; w niedziele 11.00-16.00; w poniedziałki muzeum jest nieczynne.

Od maja do września od wtorku do soboty: 9.00-17.00; w niedziele 11.00-17.00; w poniedziałki nieczynne.

Bilet normalny kosztuje 15zł, ulgowy 8 zł; zwiedzanie z przewodnikiem 30 zł.

Podziemne przejście turystyczne (czyli trasa pierwsza) maj-wrzesień: wtorek-piątek 9.00-16.00; sobota 10.00-16.00; niedziela 11.00-16.00; poniedziałek nieczynne.

Październik-kwiecień: wtorek-piątek 9.00- 15.00; sobota 10.00-15.00; niedziela 11.00-15.00, poniedziałek nieczynne.

Bilet normalny kosztuje 20 zł, wypożyczenie przewodnika audio 5 zł

Podziemna trasa turystyczna (trasa numer 2) kwiecień-wrzesień: wtorek-piątek 9.00-16.00, sobota-niedziela 10.00-17.00; poniedziałek: nieczynne.

Październik-marzec: wtorek-piątek: 9.00-15.00; sobota-niedziela 10.00-16.00; poniedziałek: nieczynne.

Bilet normalny 20 zł. Zwiedzanie odbywa się o określonej godzinie z przewodnikiem.

Jeśli

lubicie województwo podkarpackie, zerknijcie tu;

chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie;

szukacie ciekawych miejsc w Polsce, kupcie nasz ebook, szczegóły na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a klikając w poniższy obrazek, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

W sklepie mamy też przewodnik po Świętokrzyskiem, może Was zainteresuje.

Świętokrzyskie z przyjemnością
Świętokrzyskie z przyjemnością

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.Booking.com

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies