Gołąb
Blog,  Lubelskie,  Polska

Gołąb manierystyczne zabytki i Muzeum Nietypowych Rowerów

W Puszczy Kozienickiej z przyczyn, które opisałam w poprzednim wpisie, nie zabawiliśmy zbyt długo, szkoda więc nam było wracać do Warszawy. Przypomnieliśmy sobie o Muzeum Nietypowych Rowerów w Gołębiu, a także o znajdujących się tam zabytkach manierystycznych. Gołąb był od dawna na naszej liście, ale ciągle jakoś nie było nam po drodze.

Gołąb – kościół

Od zwiedzenia tych dwóch manierystycznych zabytków postanowiliśmy rozpocząć naszą w Gołębiu. Udało nam się częściowo, czyli z zewnątrz. Zdjęcia wnętrza kościoła robiłam przez szybę w drzwiach. Naprawdę dziwny to zwyczaj zamykania kościołów, zwłaszcza, że ten w Gołębiu został pięknie odnowiony za unijne pieniądze. Nie było też żadnej informacji, kiedy kościół będzie otwarty. A szkoda. Obejrzeliśmy, co się dało.

Kościół pochodzi z XVII wieku, powstawał w latach 1626-1634 i ufundował go Jerzy Ossoliński, wśród wielu innych funkcji, jakie sprawował był marszałkiem sejmu.

Fasadę kościoła zdobi attykowy szczyt. Zdobienia te nawiązują do stylu Santi Gucciego. Dwie wieże dobudowano w połowie XIX wieku. W budowli widoczne są też wpływy niderlandzkie, można to zauważyć w łączeniu nieotynkowanych, ceglanych ścian z białymi detalami i stosowaniu ornamentu okuciowego.

Wewnątrz (może uda Wam się zobaczyć) interesująca jest XVII-wieczna ambona, która wznosi się na konfesjonałach. Podobno jest tu też chrzcielnica z XVI wieku i terakotowe posągi proroków, inspirowane rzeźbami Michała Anioła.

Gołąb
Kościół z zewnątrz
Gołąb
I z boku
Gołąb
Wnętrze

Gołąb – domek loretański

Obok kościoła wznosi się domek loretański z pierwszej połowy XVII wieku, uważany za jedną z najpiękniejszych replik świętego domu w Loreto we Włoszech. Ufundował go również Jerzy Ossoliński.

Domem loretańskim nazywa się sanktuaria wybudowane z intencją skopiowania świętego domu z Loreto, przeznaczone do oddawania czci NMP Loretańskiej.

Historia zaś domu w Loreto była następująca. Dom Marii i Świętej Rodziny stał w Nazarecie. Tuż przed upadkiem Królestwa Jerozolimy w 1263 roku przeniesiono go do Dalmacji, a następnie do Loreto. Na początku XVI wieku papież Juliusz II  obudował dom i ozdobił rzeźbami. I do tej właśnie budowli nawiązuje domek loterański w Gołębiu.

Widzieliśmy go tylko z zewnątrz. Jest ładnie odnowiony. Podobały nam się bogato ozdobione portale i rzeźby. Puste miejsca świadczą o tym, że nie wszystkie się zachowały. W jednym z przewodników, że znajdujące w kościele posągi proroków pochodzą z domku loretańskiego.

Do  środka nie udało nam się wejść.

Gołąb
Domek Loretański
Gołąb
Wejście
Gołąb
Jedna z rzeźb

Gołąb – Muzeum Nietypowych Rowerów

Jeszcze jedno interesujące miejsce znajduje się w tej wsi. Wspomniane muzeum jest prywatne, a jego właściciel o rowerach wie wszystko. Wysłuchaliśmy barwnej opowieści o historii rowerów. Obejrzeliśmy ciekawe egzemplarze, a także mieliśmy okazję pojeździć na niektórych z nich. Nie zawsze było to bardzo proste. Nasza grupa dość szybko się zintegrowała, wobec tego próbom jazdy towarzyszyła zabawa.

Gołąb
Muzeum Nietypowych Rowerów
Gołąb
Jaskółka na hulajnodze w moim wykonaniu
Gołąb
I w wykonaniu Marcina. Prawda, że moja lepsza?

Na koniec jeszcze raz usiłowaliśmy zajrzeć do kościoła, ale znów się nie udało, bo właśnie rozpoczynało się nabożeństwo.

Gołąb
Pomnik Jana Nepomucena w środku wsi

Oczywiście podczas całego niedzielnego zwiedzania nie udało nam się zjeść żadnego posiłku, bo w Puszczy Kozienickiej jeszcze nie byliśmy głodni, a restauracja w Gołębiu była zajęta przez gości świętujących I Komunię. Mieliśmy na szczęście ze sobą kanapki.

Booking.com

Małgorzata Bochenek - Pisywałam teksty o turystyce do największych polskich gazet, robiłam zdjęcia. W 2003 roku napisałam przewodnik po Mazowszu i do dziś ten przewodnik funkcjonuje w obiegu. W życiu zawodowym odbyłam stypendia i staże między innymi w Stanach Zjednoczonych. Byłam dziennikarką, scenarzystą, dyrektorem w PAIZ, analitykiem politycznym i wreszcie ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W trakcie podróży prywatnych i służbowych miałam okazję uczestniczyć w obiadach z najważniejszymi światowymi politykami , ale i tuż po wojnie w byłej Jugosławii spać w zagrzebskim hotelu zajętym częściowo przez ludzi wypędzonych z Bośni.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *