Fojutowo akwedukt i całkiem przyjemny spacer
Dzisiejszy tekst nie będzie specjalnie długi, ale opiszę w nim miejsce, które nam się bardzo spodobało. Kiedy przyjechaliśmy tu w pewien sierpniowy dzień, trochę się wystraszyliśmy, bo parking był pełen samochodów. Okazało się, że niesłusznie, bo parkowali na nim głównie zwolennicy kąpieli w basenach, bowiem w Fojutowie znajduje się cały kompleks wypoczynkowy.
Fojutowo akwedukt – spacer
W miłych okolicznościach przyrody ruszyliśmy w stronę akweduktu. Zdziwiliśmy się, że ludzi na tej drodze jest naprawdę niewielu. Zatrzymywaliśmy się nad wodą, aby podziwiać odbijające się w niej drzewa. Sam akwedukt znajduje się na granicy dwóch województw: kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. Konstrukcja jest opisana i z tablic informacyjnych zaczerpnęliśmy trochę wiedzy, którą zaraz się z Wami podzielę.
Akwedukt powstał podczas budowy Wielkiego Kanału Brdy w 1848 roku. Jest on najdłuższą (75 metrów) i najmasywniejszą tego typu budowlą w Polsce. Znajduje się tu skrzyżowanie dróg wodnych kanału z rzeką Czerską Strugą. Różnica poziomu między kanałem, a płynącą pod nim strugą wynosi dziesięć metrów. Budowla wymagała remontu, ostatni odbył się w 2002 roku i wtedy to akwedukt wyłożono płytkami klinkierowymi.
Fojutowo akwedukt – zwiedzanie
Po schodach zeszliśmy te dziesięć metrów i znaleźliśmy się przy wejściu do akweduktu. Idzie się po drewnianym pomoście, na szczęście jest barierka, która odgradza od wody. Wnętrze jest bardzo czyste, jakby remont przeprowadzono całkiem niedawno. Tak naprawdę cała konstrukcja najlepiej widoczna jest z góry, bo stąd najlepiej widać skrzyżowanie dróg wodnych.
Po drugiej stronie stronie poszliśmy jeszcze do wieży, aby spojrzeć z góry na okolicę. Zauważyliśmy oznaczenia szlaku turystycznego, można więc tu też robić dłuższe wycieczki. A widok z góry pokazywał, jak bardzo okolica ta jest zielona. Wracaliśmy przez most, który jest trochę dalej niż akwedukt. Ale nie myślcie sobie, że są to jakieś wielkie odległości. Przy moście chętni wypożyczali kajaki, bo też jest taka możliwość. My niestety nie mieliśmy już czasu, ale postanowiliśmy, że kiedy tu wrócimy i może nawet spędzimy jakiś weekend. Miejsce okazało się całkiem miłe.
Informacje praktyczne
Na miejsce dojechaliśmy, kierując się wskazaniami google maps. Przed samym Fojutowem były też drogowskazy.
Wielki parking jest bezpłatny, trzeba tu zaparkować, bo potem jest zakaz wjazdu.
Akwedukt zwiedza się bezpłatnie, wejście na wieżę też jest darmowe.
Przy basenach znajduje się restauracja.
Jeśli
chcecie odwiedzić więcej miejsc w Kujawsko-Pomorskim, zerknijcie tu;
jesteście ciekawi, co u nas słychać, śledźcie nas na Facebooku i Instagramie.
lubicie zwiedzać Polskę, kupcie naszego ebooka, szczegóły znajdziecie w tym wpisie, a klikając na zdjęcie poniżej, przeniesiecie się do naszego sklepu.
Jeśli chcecie poznać województwo świętokrzyskie, kupcie nasz przewodnik, a znajdziecie w nim wiele pięknych miejsc.
Spaliśmy w Bydgoszczy, link jest afiliacyjny.
Booking.com