Warszawa Pałac Krasińskich
Blog,  Polska,  Warszawa

Warszawa Pałac Krasińskich, ta wizyta nas pozytywnie zaskoczyła

Jak zwykle dotarliśmy do Pałacu Krasińskich trochę spóźnieni, bo został otwarty dla publiczności już jakiś czas temu. Wszystko dlatego, że nie lubię tłoku. Udało nam się uniknąć nadmiernej liczby zwiedzających, a zaskoczyły nas eksponaty. Ktoś powie, że nie przygotowaliśmy się wystarczająco dobrze i będzie miał rację. Ale czy zawsze da się przygotować tak na sto procent?

Warszawa Pałac Krasińskich od strony parku
Pałac Krasińskich od strony parku

Warszawa Pałac Krasińskich – trochę historii

Po tych ogólnych rozważaniach, czas na trochę wiedzy. Pałac wybudowano pod koniec XVII wieku. W 1765 roku, po zakupieniu przez państwo, swoją siedzibę znalazła tu Komisja Skarbu Koronnego. Pałac spłonął po raz pierwszy w 1873 roku, odbudowano go, a czasach II Rzeczpospolitej swoją siedzibę miał tu Sąd Najwyższy. Pałac spłonął po raz drugi w trakcie powstania warszawskiego. Odbudowano go i swoją siedzibę znalazła w nim Biblioteka Narodowa. Rewitalizacja budynku miała miejsce w 2014 roku.

Pałac z drugiej strony, tu jest wejście
Pałac z drugiej strony, tu jest wejście

Warszawa Pałac Krasińskich – zwiedzanie

Informacje na temat historii budynku znajdują się przed pałacem. Kiedy się z nimi zapoznaliśmy, czas wejść do środka. Myślałam, że zobaczymy tylko ładne wnętrza, a okazało się, że w środku znajduje się wspaniała kolekcja książek. Niewątpliwie, jest to najwspanialsza tego typu kolekcja w Polsce. Kiedyś, w bardzo dawnych już czasach, miałam na studiach przedmiot literatura staropolska. Uczyłam się więc o wszystkich najstarszych zabytkach polskiego piśmiennictwa. A teraz wszystkie te dzieła znalazłam w gablotach. Zatkało mnie z wrażenia. Sami zobaczcie.

A to były dopiero pierwsze sale na parterze. Na piętrze oglądaliśmy stare mapy. Były też rękopisy utworów Fryderyka Chopina i naszych wspaniałych poetów. Pokazano też okupację hitlerowską w Warszawie. Były interesujące plakaty z tego czasu, a także wystawa ukazująca pożar z 1944 roku.

Podobały nam się dwie duże sale, zaraz obok schodów, trochę puste, ale z ładnymi dekoracjami ściennymi i oryginalnymi żyrandolami. Z tarasów mieliśmy wspaniały widok na Sądy i inne budynki, znajdujące się w pobliżu.

Warszawa Pałac Krasiński, stara mapa
Stara mapa

Jeśli

lubicie zwiedzać Warszawę, kliknijcie tu;

chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie;

jeździcie po Polsce i szukacie interesujących miejsc do zobaczenie, kupcie nasz ebook, w tym wpisie znajdziecie szczegóły, a klikając w poniższe zdjęcie przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Jeśli lubicie spacery po ciekawych miejscach, w których żyli niezwykli ludzie, wybierzcie się z nami do Konstancina.

Konstancin
Konstancin

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.



Booking.com

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies