Chrystkowo, Talerzy
Blog,  Kujawsko-Pomorskie,  Polska

Chrystkowo i Talerzyk dwa miejsca w Kujawsko-Pomorskim

Kontynuując naszą wycieczkę po województwie Kujawsko-Pomorskim dotarliśmy do kolejnych interesujących miejsc. W Chrystkowie znajduje się podcieniowy dom, charakterystyczny dla budownictwa olenderskiego. Natomiast Talerzyk jest starym grodziskiem w Topolnie. Te dwa miejsca znajdują się niedaleko siebie.

Tak wygląda Kujawsko-Pomorskie

Chrystkowo i Talerzyk – Chrystkowo

Najpierw dotarliśmy do Chrystkowa, znaleźliśmy chatę, a nie, przepraszam, dom i już myśleliśmy, że nie da się wejść do środka. Ale wtedy na zewnątrz wyszła rozbawiona grupa. Okazało się więc, że zwiedzanie jest możliwe. W XVII wieku osiedlono tu menonitów. Dom znajduje się na wzgórzu, jest kryty strzechą i ma podcienie, wsparte na pięciu drewnianych filarach. Kiedyś znajdował się tu spichlerz.

Dom należy do Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą. Chata była niegdyś centrum dużego gospodarstwa, w skład którego wchodziły budynki gospodarcze. Udało nam się wejść do środka, więc zobaczyliśmy eksponaty związane z codziennym życiem rybaków i rolników. Wystawa nie jest specjalnie duża, ale warto było zobaczyć ten dom.

Chrystkowo

Chrystkowo i Talerzyk – Talerzyk

Pojechaliśmy do Topolna, aby zobaczyć grodzisko z przełomu X i XI wieku. Miało ono specjalne zadanie, a mianowicie strzegło wiślanego szlaku handlowego, łączącego Pomorze z Wielkopolską. Gród przestał istnieć po śmierci Mieszka II, kiedy to nastąpiło oderwanie Pomorza Nadwiślańskiego od państwa polskiego.

Do dziś zachowało się jedynie górujące nad okolicą ścięte wzgórze, które ze względu na charakterystyczny kształt, nazwano Talerzykiem. Samochód zostawiliśmy pod wzniesieniem i po krótkim spacerze znaleźliśmy się na górze. Warto było się wspiąć na szczyt, bo roztaczał się stąd wspaniały widok na całą okolicę. Była też tablica informacyjna, wiata i ślady po ognisku.

W okolicy chcieliśmy jeszcze zobaczyć Parów Cieleszyński, ale ten pomysł okazał się trudny do wykonania, bo trasa prowadziła przez potok, za którym zobaczyliśmy chaszcze. Zrezygnowaliśmy więc z dalszej wędrówki i na pocieszenie szlakiem nordic walking udaliśmy się na wzniesienie. Widok był równie rozległy, jak z Talerzyka.

Chrystkowo i Talerzyk, widok z Talerzyka
Widok z Talerzyka
Chrystkowo i Talerzyk. Marcin i widok z grodziska
Marcin i widok z grodziska

Jeśli

chcecie odwiedzić więcej miejsc w Kujawsko-Pomorskim, zerknijcie tu;

jesteście ciekawi, co u nas słychać, śledźcie nas na Facebooku i Instagramie.

lubicie zwiedzać Polskę, kupcie naszego ebooka, szczegóły znajdziecie w tym wpisie, a klikając na zdjęcie poniżej, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Jeśli chcecie poznać województwo świętokrzyskie, kupcie nasz przewodnik, a znajdziecie w nim wiele pięknych miejsc.

Świętokrzyskie z przyjemnością
Świętokrzyskie z przyjemnością

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies