Blog,  Inspiracje,  Niezbędnik

Rok 2015 podsumowanie tego co było

Koniec roku zawsze skłania do refleksji. Co więc nam się udało w ubiegłym roku, a co nie. Które z odwiedzanych miejsc zrobiły na nas największe wrażenie, które nas zaskoczyły, słowem czas na rok 2015 podsumowanie.

Rok 2015 podsumowanie Hiszpania

Jak zawsze podobały nam się wizyty w Hiszpanii. W Madrycie obejrzeliśmy paradę w święto Trzech Króli, a dokładnie w przeddzień. Zaskoczył nas tłum na ulicach, a także drabiny, które przynieśli ze sobą co bardziej przemyślni. Podobała nam się żywość parady, a także zaangażowanie widzów, zwłaszcza tych najmłodszych. Musieliśmy się kryć przed gradem cukierków, a Marcin i tak zarobił pod oko. Żeby było wiadomo o czym mowa, jakie to tłumy zgromadziła parada, powiem krótko –na trasie stało kilkaset tysięcy ludzi. To jednak robi wrażenie.

Specjalnie też odwiedziliśmy Madryt w dniu jego patrona, czyli św. Izydora Oracza, 15 maja.  Uczestniczyliśmy w paradzie, a także w procesji, na ulicach oglądaliśmy ludzi przebranych w tradycyjne stroje i tańczących. Podczas procesji dostaliśmy przez łeb kulą z gąbki na szczęście.

rok 2015 podsumowanie
Święto Madrytu
rok 2015 podsumowanie
I te stroje

Wielkie wrażenie zrobiła na nas odwiedzona ponownie Alhambra. To perła Granady, a być może najładniejszy zabytek Europy. To jedno z najpiękniejszych miejsc, jakie do tej pory widzieliśmy.

rok 2015 podsumowanie
Alhambra
rok 2015 podsumowanie
Dziedziniec Lwów Alhambra

Podczas tego samego, wiosennego, pobytu odkryliśmy Elche/Elx, wpisane na listę światowego dziedzictwa z powodu ogromnej ilości palm. Ten wyjazd popsuła mi jednak choroba, która dopadła mnie na sam koniec (no potem jeszcze przeleżałam dwa tygodnie) i mandat, który zapłaciłam (100 euro), bo przejechałam na żółtym świetle. Miłe natomiast były kolejne odwiedziny w Salobrenie i obiad w Las Negras (Cabo de Gata). Cabo de Gata to miejsce, gdzie kręcono spaghetti westerny. Może ktoś z Was jeszcze pamięta ? Filmy były całkiem dobre, a krajobrazy są tu naprawdę bajeczne.

Na Boże Narodzenia zawitaliśmy do Madrytu, gdzie o mały włos a zostalibyśmy bez kolacji wigilijnej. A teraz na Nowy Rok czekamy w Maladze. Ja oczywiście znów z chorym gardłem.

Rok 2015 podsumowanie Brugia

Dobrze bawiliśmy się w Brugii i na długo zapamiętamy jej urok i przyjemną atmosferę. Obiecywaliśmy, że nie będziemy nawiązywali do kultowego filmu znanego w Polsce pod tytułem „Najpierw strzelaj potem zwiedzaj”, ale i tak w czasie pobytu ciągle przypominały nam się sceny z tego dość absurdalnego, acz ciekawego dzieła.

rok 2015 podsumowanie
Brugia i jej kanały
rok 2015 podsumowanie
W nocy równie piękna

Rok 2015 podsumowanie Budapeszt

W  Budapeszcie czuliśmy się swojsko, ale raził nas trochę bałagan i wrażenie zaniedbania. To miasto przywołuje jednak atmosferę dawnych czasów, a na dodatek Polak na Węgrzech czuje się zupełnie jak u siebie. Ze względu na język, ktoś zapyta. No nie, ten rzeczywiście pozostaje światem odrębnym i fascynującym. To zupełnie niezwykłe, że można usłyszeć komunikat –„figelem, figelem”, albo „Az ajtok zarotnok”. Piszę , tak jak słyszeliśmy i piszę, bo mamy naprawdę ogromny sentyment i sympatię do Węgrów i ich kraju.

rok 2015 podsumowanie
Sprzedawca kasztanów

Rok 2015 podsumowanie – Polska

W Polsce największymi naszymi odkryciami był Zamość ze wspaniałym rynkiem i Gołuchów z zamkiem jakby przeniesionym znad Loary i z pięknym parkiem. Zdobyliśmy też dwa szczyty w Sudetach: Śnieżnik i Śnieżkę i okazało się, że kondycja zdecydowanie mi się poprawiła, dzięki jodze oczywiście. Co prawda po zdobyciu Śnieżki znów się rozchorowałam, bo nie był to łaskawy rok ani dla mojego gardła, ani dla moich zatok.

rok 2015 podsumowanie
Zamość
rok 2015 podsumowanie
Gołuchów

Na Suwalszczyźnie odpoczywaliśmy i usiłowałam się hartować, kąpiąc się w jeziorze w temperaturze 18 stopnia. Nie wyszło. Mieliśmy potem jechać na Łotwę, ale popsuła się pogoda i skończyło się na Puszczy Białowieskiej.

A na koniec odkryłam przyjemność ze zwiedzania najbliższej okolicy. Odwiedziłam stare miejsca, ale poznałam też nowe. No i oczywiście dwa miejsca bardzo ważne dla mnie, czyli Kraków i Warszawa odkryły przed nami nowe dla nas oblicza.

A jeśli chodzi o naszą stronę to coraz więcej osób ją czyta i to jest dla nas największym osiągnięciem w tym roku. Wszystkim tym, którzy lubią czytać nasze teksty jesteśmy wdzięczni za zainteresowanie. Piszcie, komentujcie, chcielibyśmy by strona miejscem prawdziwego spotkania ludzi, którzy lubią poznawać świat – ten najbliższy, trochę dalszy i wreszcie udawać się w prawdziwą podróż.

Jeśli

chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie;

jeździcie po Polsce i szukacie interesujących miejsc do zobaczenie, kupcie nasz ebook, w tym wpisie znajdziecie szczegóły, a klikając w poniższe zdjęcie przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.Booking.com

Dodane przez Małgorzata Bochenek dnia 2015-12-30

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies