Ścieżka Szumny Zdrój
Blog,  Kujawsko-Pomorskie,  Polska

Ścieżka Szumny Zdrój w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym

Jeśli śledzicie naszą stronę, to wiecie, że bardzo nam się podobało w Brodnickim Parku Krajobrazowym. Górzeńsko-Lidzbarski leży tuż obok i też skradł nasze serca. Ten spacer, który Wam zaraz opiszę, dostarczył nam wielu pozytywnych wrażeń, choć nie wszystkie informacje na tablicach czytaliśmy dokładnie.

Ścieżka Szumny Zdrój, trasa biegła obok rezerwatu
Trasa biegła obok rezerwatu

Ścieżka Szumny Zdrój – początek wędrówki

Nocowaliśmy w hotelu Dworek Wapionka, dojechaliśmy tu podczas zwiedzania ziemi dobrzyńskiej. Sam kompleks bardzo przypadł nam do gustu, było też pyszne jedzenie w miejscowej restauracji (nie jest to tekst sponsorowany, za wszystko grzecznie płaciliśmy, tak dla wyjaśnienia, ale link jest afiliacyjny).

Tuż obok hotelu zaczynała się ścieżka przyrodnicza Szumny Zdrój. Postanowiliśmy więc wybrać się na wycieczkę. I był to dobry pomysł. Bo z oznaczeniem i odszukaniem szlaków nie było najlepiej. Natomiast na tablicy znaleźliśmy mapę Ścieżki i potem jakoś już poszło. Mieliśmy co prawda na początku kłopot z odnalezieniem szlaku po przejściu przez furtkę, ale szybko odnaleźliśmy drogę. Informacja dla Was: trzeba skręcić w lewo.

Zachód słońca nad jeziorem
To jeszcze poprzedni dzień i zachód słońca nad jeziorem

Ścieżka Szumny Zdrój – trasa

Trasa później okazała się już dobrze oznaczona. Co prawda, nie było oznaczeń do jakich się przyzwyczailiśmy, ale strzałki wyznaczające kierunek też dały radę. Największą atrakcję trasy stanowiło jej urozmaicenie, były duże różnice poziomów, a następnie pojawił się wąwóz. Doszliśmy też prawie na brzeg jeziora, ale nie stanowiło ono głównej atrakcji. Za taką uznałabym wąwóz i ukształtowanie terenu. Podziwialiśmy różnorodną, wiosenną roślinność. Na tej malowniczej trasie byliśmy sami.

Ścieżka Szumny Zdrój i wiosenny las
Szkoda, że nie słychać śpiewu ptaków
Na dnie wąwozu
Na dnie wąwozu

Ścieżka Szumny Zdrój – koniec wędrówki

Kiedy doszliśmy do stawu, wiedzieliśmy, że nasz spacer powoli dobiega końca. Mogliśmy, co prawda, spędzić tu dużo czasu, bo tablice informacyjne znajdowały się jedna przy drugiej. Byliśmy jednak leniwi i lekcje sobie odpuściliśmy.

Po okrążeniu stawu doszliśmy do końca trasy. Jednak, oglądając mapę, doszliśmy do wniosku, że łatwo można trafić do punktu wyjścia. Nie wiem, dlaczego projektujący szlak, nie wpadli sami na ten pomysł i nie zrobili pętli. W każdym razie przy parkingu leśnym należy skręcić w las i po kilkuset metrach skręcić w prawo. Ta okolica była już znajoma, więc szybko dotarliśmy do początku szlaku.

Ścieżka Szumny Zdrój, bajorka zawsze są fotogeniczne
Bajorka zawsze są fotogeniczne

Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy i nasze kłopoty ze szlakami

Kłopoty ze szlakami mamy często, bo nie wędrujemy przez kilka dni, tylko chcielibyśmy zrobić czasem jakąś wycieczkę. Tak się składa, że szlaki prowadzą często od miejsca A do miejsca B, a komunikacji publicznej, zwłaszcza w weekendy, brakuje. Wymyślamy więc sobie sami na podstawie map trasy okrężne, czasem jednak się nie da i musimy wracać tą samą drogą.

W Górznieńsko-Lidzbarskim Parku mieliśmy inny problem. Znaleźliśmy informację, że są tu wyznaczone szlaki na marsz z kijkami. Niestety, mieliśmy kłopot, aby zlokalizować je w terenie. Pojechaliśmy do miejscowości Ruda, bo tu szlaki miały swój początek. I faktycznie znaleźliśmy tablicę i znaki szlaków. Nie mieliśmy już czasu, aby przejść którymś, zwłaszcza, że początkowo wiodły drogą, ale faktycznie istnieją. Niestety, nie mogę napisać, jak są oznaczone dalej.

Jeśli

chcecie odwiedzić więcej miejsc w Kujawsko-Pomorskim, zerknijcie tu;

jesteście ciekawi, co u nas słychać, śledźcie nas na Facebooku i Instagramie.

lubicie zwiedzać Polskę, kupcie naszego ebooka, szczegóły znajdziecie w tym wpisie, a klikając na zdjęcie poniżej, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Jeśli chcecie poznać województwo świętokrzyskie, kupcie nasz przewodnik, a znajdziecie w nim wiele pięknych miejsc.

Świętokrzyskie z przyjemnością
Świętokrzyskie z przyjemnością

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies