fbpx
Most Śląsko-Dąbrowski
Blog,  Polska,  Warszawa

Most Śląsko-Dąbrowski i najładniejszy widok Warszawy

Po moście chodziłam pod koniec latem, stąd zdjęcia nie bardzo pasują do dzisiejszej aury. Most Śląsko-Dąbrowski łączy Pragę ze Śródmieściem i Wolą. Jest częścią trasy W-Z i powstał w miejscu zniszczonego w czasie wojny Mostu Kierbedzia. Nazwę zawdzięcza górnikom i hutnikom, biorącym udział w odbudowie Warszawy.

Most Śląsko-Dąbrowski
Widok na Stare Miasto

Most Śląsko-Dąbrowski – Most Kierbedzia

Most Kierbedzia był pierwszym warszawskim stalowym mostem na Wiśle. Został oddany do użytku w 1864 roku, tuż po stłumieniu przez władze carskie powstania styczniowego. Głównym projektantem mostu był Stanisław Kierbedź. I od jego nazwiska nazywano most, bo za carskich nazywał się Aleksandryjski. Warszawiacy nigdy tej nazwy nie zaakceptowali. Mieczysław Orłowicz w swoim „Przewodniku po Warszawie” pisze, że most Kierbedzia jest strasznie brzydki. Mimo to poleca spacer po nim ze względu na wspaniały widok.

Most powstał z inicjatywy Towarzystwa Rosyjskich Kolei Żelaznych. Miał łączyć obecny Dworzec Wileński (dawny Petersburski ) z Dworcem Wiedeńskim. Jednak później zaniechano prowadzenia linii kolejowej przez środek miasta. Najpierw jego powierzchnię stanowiły kraty żeliwne, później zastąpiono je drewnianym brukiem.

Most niszczono dwa razy. Pierwszy raz wycofujące się z Warszawy wojska rosyjskie wysadziły go 5 sierpnia 1915 roku. Został odbudowany w 1916 roku. Drugi raz został zniszczony przez wojska niemieckie 13 września 1944 roku.

Most Śląsko-Dąbrowski – nasz spacer

Szliśmy przez most od strony Pragi i jeśli chcemy oglądać najlepszą panoramę Warszawy, a właściwie Starego Miasta, to właśnie od tej strony powinniśmy most pokonać. Nad rzeką widać chaszcze, łachy piachu. Od strony Pragi brzeg wygląda dziko i pewnie nikt by się nie domyślił, widząc to zdjęcie, że jesteśmy w centrum Warszawy. Trochę przesadziłam, bo w tle widać wieżowce.

Most Śląsko-Dąbrowski
Widać nie tylko Stare Miasto
Most Śląsko-Dąbrowski
Trochę natury
Most Śląsko-Dąbrowski
Trudno się było powstrzymać od robienia kolejnych zdjęć

Po Wiśle pływały stateczki spacerowe i tramwaje wodne, ale niestety w tym roku znów nie udało nam się popływać po rzece. Jakoś ciągle było nam nie po drodze, a potem lato niespodziewanie się skończyło. A Wy pływaliście statkiem po Wiśle? Jeśli tak, podzielcie się wrażeniami.

Most Śląsko-Dąbrowski
I jak pływaliście?

[fb_button]

Nasz spacer skończyliśmy na lewym brzegu, spacerując po nowej promenadzie. Oglądaliśmy globusy, a potem kajakarzy. No i zrobił się nostalgiczny tekst o lecie, a miało być o moście.

Most Śląsko-Dąbrowski
Promenada
Most Śląsko-Dąbrowski
Kajakarze na Wiśle

Jeszcze na koniec dodam, że w nocy most jest oświetlany. To drugi opisywany przeze mnie most, pierwszy był Most Poniatowskiego. Booking.com

Małgorzata Bochenek - Pisywałam teksty o turystyce do największych polskich gazet, robiłam zdjęcia. W 2003 roku napisałam przewodnik po Mazowszu i do dziś ten przewodnik funkcjonuje w obiegu. W życiu zawodowym odbyłam stypendia i staże między innymi w Stanach Zjednoczonych. Byłam dziennikarką, scenarzystą, dyrektorem w PAIZ, analitykiem politycznym i wreszcie ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W trakcie podróży prywatnych i służbowych miałam okazję uczestniczyć w obiadach z najważniejszymi światowymi politykami , ale i tuż po wojnie w byłej Jugosławii spać w zagrzebskim hotelu zajętym częściowo przez ludzi wypędzonych z Bośni.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *