Bukowiec
Blog,  Dolnośląskie,  Polska

Bukowiec pałac, park i reszta odwiedziliśmy i było warto

Dolny Śląsk to jest takie miejsce, w którym znajdujemy ciągle coś nowego, dlatego już przestaliśmy planować nasze wyjazdy, bo i tak zawsze rzeczywistość nas zaskakuje. W tym przypadku takim zaskoczeniem był Bukowiec.

Bukowiec. Domek Ogrodnika
Domek Ogrodnika

Bukowiec – park

Do Bukowca przyjechaliśmy z Kowar, aby pochodzić po rozległym parku. Dopiero na miejscu przekonaliśmy się, że nie zobaczymy nawet jego połowy, bo jest on naprawdę olbrzymi. W 1795 roku Bukowiec kupił hrabia Fryderyk Wilhelm Reder. Po jego śmierci w 1815 roku wdowa po nim Fryderyka Karolina przebudowała pałac i park. Bukowiec stał się wtedy znaczącym ośrodkiem kulturalnym Prus. Po II wojnie park i pałac zostały zniszczone. Ostatnio Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej rewaloryzuje park.

Postanowiliśmy sprawdzić, jak przebiega rewaloryzacja, a tak naprawdę chcieliśmy trochę pochodzić po parku i popatrzyć na okolicę. Wybraliśmy się do domku ogrodnika, ale nie weszliśmy do środka, bo znajduje się w rękach prywatnych. Obejrzeliśmy ten ciekawy budynek i poszliśmy dalej na wzgórze. Trzeba się było trochę wysilić, ale po wycieczce po Rudawach Janowickich nie był to jakiś znaczny wysiłek. Na miejscu jest wieża i piękny widok. Podziwialiśmy z daleka Śnieżkę i całe pasmo górskie. Marcin wszedł na wieżę, ja wolałam kontemplować widoki. Nie chciałam do reszty denerwować moich zmęczonych nóg.

Wracając z góry widzieliśmy cmentarz pośrodku pola, ale nie poszliśmy tam, bo mieliśmy jeszcze dużo planów (jak zwykle) na ten dzień. Nie skusiliśmy się również na spacer wokół stawów. Powiedzmy szczerze poszliśmy jeszcze tylko obejrzeć pałac, zabudowania folwarczne i herbaciarnię.

Wieża
Wieża
Bukowiec. Widok z góry
Widok z góry
Widok na Śnieżkę
Widok na Śnieżkę

Bukowiec – pałac i reszta

Początki pałacu, a właściwie dworu renesansowego sięgają XVI wieku. Po objęciu majątku von Reden pozbawił budynek cech renesansowych przebudowując go w stylu neoklasycystycznym. W latach 90-tych XVIII wieku zmodernizowano też folwark, powstały nowe obiekty, wśród nich browar. Dziś pałac nie wygląda szczególnie dobrze, razi zwłaszcza dobudówka. Jednak budynki folwarczne zostały już odnowione i myślę, że wkrótce Bukowiec będzie prawdziwą perełką.

Bukowiec. Herbaciarnia, Świątynia Ateny
Herbaciarnia, Świątynia Ateny
Zabudowania folwarczne
Zabudowania folwarczne
Bukowiec. Pałac
Pałac
Pałac od frontu
Pałac od frontu

My trochę żałowaliśmy, że kawiarnia nie była czynna, no i że nie mieliśmy więcej czasu, aby pochodzić po rozległym parku. Jak zawsze w takim wypadku, stwierdziliśmy, że będzie dobry powód, aby jeszcze raz przyjechać do Bukowca i cieszyć się wszystkim, co oferuje.

Spaliśmy w Kowarach. Poniższy link jest afiliacyjny.Booking.com

Małgorzata Bochenek - Pisywałam teksty o turystyce do największych polskich gazet, robiłam zdjęcia. W 2003 roku napisałam przewodnik po Mazowszu i do dziś ten przewodnik funkcjonuje w obiegu. W życiu zawodowym odbyłam stypendia i staże między innymi w Stanach Zjednoczonych. Byłam dziennikarką, scenarzystą, dyrektorem w PAIZ, analitykiem politycznym i wreszcie ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W trakcie podróży prywatnych i służbowych miałam okazję uczestniczyć w obiadach z najważniejszymi światowymi politykami , ale i tuż po wojnie w byłej Jugosławii spać w zagrzebskim hotelu zajętym częściowo przez ludzi wypędzonych z Bośni.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *