zwiedzanie Burgundii Beaune
Blog,  Europa,  Francja

Zwiedzanie Beaune w Burgundii, warto tu zawitać

Dzisiaj zwiedzaliśmy Beaune, dojechaliśmy tu wczoraj. Droga była świetna, cały czas autostrada, nie zmęczyła mnie więc bardzo, mimo że padał deszcz. W Beaune zatrzymaliśmy się na czas naszego tygodniowego pobytu w Burgundii. Miasteczko jest urocze, zwłaszcza jego stara część, pełno w nim piwnic producentów wina, oferujących degustacje (zazwyczaj płatne), miłych knajpek z dobrym jedzeniem i wspaniałych zabytków.

Rano biegałam wzdłuż drogi okalającej stare miasto. Po drodze mijałam wszystkie ważniejsze zabytki, całej rundy nie zrobiłam, chciałam sobie skrócić przebieżkę, więc wbiegłam do centrum. Ale jak to jest wśród średniowiecznej zabudowy, trochę pobłądziłam, ledwo stanęłam przy mapie, a już  sympatyczny pan pomógł mi odnaleźć właściwy kierunek.

Zwiedzanie Beaune – Hotel Dieu

Zwiedzaliśmy dziś najwspanialszy zabytek Beaune, czyli Hotel Dieu, było to średniowieczne hospicjum. Jego architektura zachwyca do dziś.

Zwiedzanie Beaune
Na dziedzińcu

Kolorowe dachówki, malownicze wieżyczki sprawiają bajkowe wrażenie. Dziś, w innych już budynkach, kontynuowana jest działalność dawnego hospicjum. Coroczne aukcje wina dostarczają środków na jego utrzymanie.

Kupiliśmy za 11,5 euro bilet do trzech muzeów (jeszcze do muzeum wina i muzeum sztuk pięknych). Dostaliśmy przewodnik audio ( nie ma polskiej wersji, ale jest angielska) no i rozpoczęliśmy zwiedzanie. Oglądaliśmy najpierw izbę dla chorych, następnie kaplicę. Była też kuchnia i apteka. Wszystko urządzone jak za starych czasów. Można było zobaczyć stare plakaty z aukcji wina, a także zabytkowy ołtarz i gobeliny.

Zwiedzanie Beaune – katedra

Później obejrzeliśmy znajdującą się tuż obok katedrę. Jest to budynek, choć imponujący, to zarazem skromny.

Na uwagę zasługują barokowe kapliczki i bardzo ładne krużganki. Ponieważ nie zobaczyliśmy głównej atrakcji katedry, gobelinów, na pewno jeszcze do niej wrócimy.

Zwiedzanie Beaune – muzeum wina

Muzeum wina pokazuje historię jego produkcji w tej okolicy. Są też prezentowane narzędzia do jego uprawy,

Zwiedzanie Beaune
Narzędzia do uprawy

produkcja beczek i wszystko co jest związane z winiarstwem. Osobną salę poświęcono fotografii ruchu …

Muzeum nie powalało swoją ekspozycją na kolana, ale w sumie warto było tu zajrzeć, bo dostarczało ciekawych informacji na temat ciągle mało w Polsce znany.

Zwiedzanie Beaune – lunch, taki sobie

Lunch zjedliśmy w knajpce w rynku, zupy były dobre (jarzynowa i cebulowa), ale drugie dania nas nie zachwyciły.

Po obiedzie udaliśmy na wycieczkę degustacyjną (15 euro od osoby w tej cenie do degustacji 3 wina białe i 10 czerwonych oraz jeszcze na pamiątkę czarki do degustacji). Piwnice są imponujące, długie korytarze, trzy miliony butelek wina z różnego czasu, nawet z początku ubiegłego wieku i jeszcze starszych. Zwiedzanie zakończyliśmy zakupami.

O 1 maja w Beaune napisałam w tym tekście.

Jeśli

lubicie zwiedzać Francję, kliknijcie tu;

chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie;

jeździcie po Polsce i szukacie interesujących miejsc do zobaczenie, kupcie nasz ebook, w tym wpisie znajdziecie szczegóły, a klikając w poniższe zdjęcie przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.



Booking.com

Dodane przez Małgosia dnia 2013-04-28

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies