fbpx
zwiedzanie Burgundii Beaune
Blog,  Europa,  Francja

Zwiedzanie Beaune w Burgundii, warto tu zawitać

Dzisiaj zwiedzaliśmy Beaune, dojechaliśmy tu wczoraj. Droga była świetna, cały czas autostrada, nie zmęczyła mnie więc bardzo, mimo że padał deszcz. W Beaune zatrzymaliśmy się na czas naszego tygodniowego pobytu w Burgundii. Miasteczko jest urocze, zwłaszcza jego stara część, pełno w nim piwnic producentów wina, oferujących degustacje (zazwyczaj płatne), miłych knajpek z dobrym jedzeniem i wspaniałych zabytków.

Rano biegałam wzdłuż drogi okalającej stare miasto. Po drodze mijałam wszystkie ważniejsze zabytki, całej rundy nie zrobiłam, chciałam sobie skrócić przebieżkę, więc wbiegłam do centrum. Ale jak to jest wśród średniowiecznej zabudowy, trochę pobłądziłam, ledwo stanęłam przy mapie, a już  sympatyczny pan pomógł mi odnaleźć właściwy kierunek.

Zwiedzanie Beaune – Hotel Dieu

Zwiedzaliśmy dziś najwspanialszy zabytek Beaune, czyli Hotel Dieu, było to średniowieczne hospicjum. Jego architektura zachwyca do dziś.

Zwiedzanie Beaune
Na dziedzińcu

Kolorowe dachówki, malownicze wieżyczki sprawiają bajkowe wrażenie. Dziś, w innych już budynkach, kontynuowana jest działalność dawnego hospicjum. Coroczne aukcje wina dostarczają środków na jego utrzymanie.

Kupiliśmy za 11,5 euro bilet do trzech muzeów (jeszcze do muzeum wina i muzeum sztuk pięknych). Dostaliśmy przewodnik audio ( nie ma polskiej wersji, ale jest angielska) no i rozpoczęliśmy zwiedzanie. Oglądaliśmy najpierw izbę dla chorych, następnie kaplicę. Była też kuchnia i apteka. Wszystko urządzone jak za starych czasów. Można było zobaczyć stare plakaty z aukcji wina, a także zabytkowy ołtarz i gobeliny.

Zwiedzanie Beaune – katedra

Później obejrzeliśmy znajdującą się tuż obok katedrę. Jest to budynek, choć imponujący, to zarazem skromny.

Na uwagę zasługują barokowe kapliczki i bardzo ładne krużganki. Ponieważ nie zobaczyliśmy głównej atrakcji katedry, gobelinów, na pewno jeszcze do niej wrócimy.

Zwiedzanie Beaune – muzeum wina

Muzeum wina pokazuje historię jego produkcji w tej okolicy. Są też prezentowane narzędzia do jego uprawy,

Zwiedzanie Beaune
Narzędzia do uprawy

produkcja beczek i wszystko co jest związane z winiarstwem. Osobną salę poświęcono fotografii ruchu …

Muzeum nie powalało swoją ekspozycją na kolana, ale w sumie warto było tu zajrzeć, bo dostarczało ciekawych informacji na temat ciągle mało w Polsce znany.

Zwiedzanie Beaune – lunch, taki sobie

Lunch zjedliśmy w knajpce w rynku, zupy były dobre (jarzynowa i cebulowa), ale drugie dania nas nie zachwyciły.

Po obiedzie udaliśmy na wycieczkę degustacyjną (15 euro od osoby w tej cenie do degustacji 3 wina białe i 10 czerwonych oraz jeszcze na pamiątkę czarki do degustacji). Piwnice są imponujące, długie korytarze, trzy miliony butelek wina z różnego czasu, nawet z początku ubiegłego wieku i jeszcze starszych. Zwiedzanie zakończyliśmy zakupami.

O 1 maja w Beaune napisałam w tym tekście.Booking.com

Dodane przez Małgosia dnia 2013-04-28

Małgorzata Bochenek - Pisywałam teksty o turystyce do największych polskich gazet, robiłam zdjęcia. W 2003 roku napisałam przewodnik po Mazowszu i do dziś ten przewodnik funkcjonuje w obiegu. W życiu zawodowym odbyłam stypendia i staże między innymi w Stanach Zjednoczonych. Byłam dziennikarką, scenarzystą, dyrektorem w PAIZ, analitykiem politycznym i wreszcie ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W trakcie podróży prywatnych i służbowych miałam okazję uczestniczyć w obiadach z najważniejszymi światowymi politykami , ale i tuż po wojnie w byłej Jugosławii spać w zagrzebskim hotelu zajętym częściowo przez ludzi wypędzonych z Bośni.

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *