fbpx
Blog,  Polska,  Śląskie

Jura Krakowsko-Częstochowska, zamek Olsztyn

Zamek Olsztyn to nasz pierwszy zamek w Jurze. Stwierdziliśmy, że wczesna jesień to bardzo dobry czas, aby odwiedzić Jurę Krakowsko-Częstochowską. Mieliśmy szczęście, bo deszcz zaczął lać tak już konkretnie, kiedy po całodziennym zwiedzaniu udawaliśmy się do Krakowa. Ale to dzieje późniejsze. Pierwszy na naszym szlaku był zamek w Olsztynie koło Częstochowy i o nim dziś opowiem.

Dostać się można do niego z dwóch miejsc: z centrum miejscowości i od strony parkingu przy restauracji „Spichlerz”, mieszczącej się w zabytkowym spichlerzu. Zamek góruje nad miejscowością, usadowiony jest na skale, wobec tego, aby się do niego dostać trzeba wspiąć się na górę. Wcześniej oczywiście musimy kupić bilet.

Zamek Olsztyn – trochę historii

Na miejscu drewnianego grodu król Kazimierz Wielki ufundował murowaną warownię w latach 1349-1359. W 1360 roku był tu więziony Maciej Borkowic, którego król skazał na śmierć głodową. Maćko był wojewodą wielkopolskim, uczestniczył w buncie Wielkopolan. Inne źródła twierdzą, że naraził się też królowi romansem z jego żoną. Scenę wtrącenia Macieja do lochu przedstawił na swoich obrazie Jan Matejko.

Zamek miał szczęście do zdrajców, bo w 1370 roku król Ludwik Węgierski przekazał zamek księciu Władysławowi Opolczykowi, który  prowadził potajemne rozmowy z Krzyżakami. Zdenerwowany tym Władysław Jagiełło zdobył zamek. Później był wielokrotnie najeżdżany przez książąt śląskich, aż w końcu w 1587 przypuścił nań szturm ubiegający się o polską koronę Maksymilian Habsburg. Obroną dowodził Kacper Karliński. Wojska Maksymiliana uprowadziły małego syna Karlińskiego wraz z boną.  Podczas szturmu mieli stanowić żywą tarczę . Obrońcy wstrzymali atak, ale Karliński podbiegł do działa i pierwszy wystrzelił. Zamek oparł się Austriakom, ale został poważnie uszkodzony. A mały Kacper zginął…

Zamek Olsztyn – teraźniejszość

Najstarszą częścią jest zamek górny z okrągłą wieżą, którą potem nadbudowano cegłami. To właśnie w niej mieścił się loch głodowy. Na początku XVI wieku powstał zamek dolny. Jest też wieża starościńska z grubymi murami.

Ruiny są bardzo malownicze. Obecnie trwają prace archeologiczne, ale i tak dużo da się zobaczyć. Nieczynny był taras widokowy, ale sam zamek, jak już wspomniałam, mieści się na górze, więc widok i tak był wspaniały.

zamek Olsztyn
Ruiny w porannej mgle
zamek Olsztyn
Wieża z bliska
zamek Olsztyn
Druga, samotna wieża
zamek Olsztyn
karczma Spichlerz
Karczma

W zamkach można kolekcjonować pieczątki, co oczywiście wzbudziło naszą radość. Koniec końców człowiek ma w sobie dużo dziecka.Booking.com

Małgorzata Bochenek - Pisywałam teksty o turystyce do największych polskich gazet, robiłam zdjęcia. W 2003 roku napisałam przewodnik po Mazowszu i do dziś ten przewodnik funkcjonuje w obiegu. W życiu zawodowym odbyłam stypendia i staże między innymi w Stanach Zjednoczonych. Byłam dziennikarką, scenarzystą, dyrektorem w PAIZ, analitykiem politycznym i wreszcie ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W trakcie podróży prywatnych i służbowych miałam okazję uczestniczyć w obiadach z najważniejszymi światowymi politykami , ale i tuż po wojnie w byłej Jugosławii spać w zagrzebskim hotelu zajętym częściowo przez ludzi wypędzonych z Bośni.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *