fbpx
przepis na dżem czereśniowy
Blog,  przetwory,  Smaki

Dżem czereśniowy bez cukru i konserwantów

Trwa sezon na czereśnie. To doskonała okazja by najeść się tych wspaniałych i smacznych owoców. Można także zachować wspomnienie tego czasu na dłużej robiąc dżem z czereśni. Będziecie zaskoczeni jak prosto można przygotować dżem i jak niewielu potrzebujemy do tego składników.

Dżem czereśniowy – składniki:

3 kg czereśni

50 – 100 ml mocnego i słodkiego likieru (użyłem Cointreau) – opcjonalnie

Dżem czereśniowy – wykonanie

Jak widać potrzebujemy wyłącznie czereśni. Proces  przygotowania dżemu nie jest zbyt skomplikowany. Najpierw drylujemy owoce czyli pozbawiamy je pestek. Najlepiej zrobić to przy pomocy specjalnego urządzenia zwanego drylownicą.  Następnie pozbawione pestek czereśnie wrzucamy do dużego naczynia w którym będą się rozgotowywały przez jakieś 1,5 godziny. Do tego celu bardzo wygodny jest duży wok. Nie potrzebujemy  żadnego tłuszczu czy też cukru. Czereśnie mają się rozpadać na małe kawałki i w efekcie ma postawać dżemowa masa. Gdy już będzie blisko finału  warto wlać alkohol. Nada on całości specyficzny posmak. Ostatnią czynnością jest przełożenie gorącego dżemu do wyparzonych słoików, potem ich zakręcenie i odwrócenie dnem do góry. W tej pozycji czekają na wystygnięcie. A potem jest już tylko jedzenie.

Dżem czereśniowy
Czereśnie i gotowy dżem

Może będzie mieli też ochotę na zrobienie wspaniałego sosu pomidorowego? Jeśli tak, tu jest przepis.

Dodane przez Marcin dnia 2013-06-30

Małgorzata Bochenek - Pisywałam teksty o turystyce do największych polskich gazet, robiłam zdjęcia. W 2003 roku napisałam przewodnik po Mazowszu i do dziś ten przewodnik funkcjonuje w obiegu. W życiu zawodowym odbyłam stypendia i staże między innymi w Stanach Zjednoczonych. Byłam dziennikarką, scenarzystą, dyrektorem w PAIZ, analitykiem politycznym i wreszcie ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W trakcie podróży prywatnych i służbowych miałam okazję uczestniczyć w obiadach z najważniejszymi światowymi politykami , ale i tuż po wojnie w byłej Jugosławii spać w zagrzebskim hotelu zajętym częściowo przez ludzi wypędzonych z Bośni.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *