Zamek Korzkiew i jego historia
Zaraz na wstępie muszę napisać, że wnętrza zamku Korzkiew nie widzieliśmy. Znajduje się w nim hotel, ale jak przyjechaliśmy nawet restauracja była nieczynna. Piszę o nim z dwóch powodów: po pierwsze z zewnątrz wygląda naprawdę efektownie, a po drugie: leży w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i dlatego musiał znaleźć się na naszej liście. Zamek Korzkiew zwiedziliśmy w drodze do Pieskowej Skały.
Pod zamkiem znajduje się parking i warto na nim zostawić samochód, bo droga pod sam budynek jest dość stroma, wąska i pełna dziur. Wobec tego ten kawałek pokonaliśmy na własnych nogach, oglądając po drodze ośrodek ZHP i zazdroszcząc druhom odpoczynku w tak ładnym miejscu. Zamek Korzkiew stoi na skalnym wzgórzu, które opływa rzeka Korzkiewka.
Zamek Korzkiew – historia
Początki zamku sięgają 1352 roku, kiedy to Jan z Syrokomli wzniósł wieżę mieszkalną z kamienia i otoczył ją murem. Zamek należał najpierw do rodziny Korzewickich. Był świadkiem pobicia przez wojska Jana Zamoyskiego oddziałów księcia Maksymiliana Habsburskiego, walczącego o polski tron.
Przez stulecia należał do różnych znamienitych rodów od Zborowskich zaczynając na Wodzickich kończąc. Jego utrzymanie sprawiało jednak właścicielom coraz więcej problemów. Mimo tego jeszcze w 1827 roku był zamieszkany.
W 1932 roku został wpisany na listę zabytków, a w 1952 przejął go skarb państwa.
Zamek Korzkiew – odbudowa
Pod koniec lat 60- tych krakowski oddział PTTK postanowił go odbudować. Zdołano zabezpieczyć tylko mury. W 1985 roku zamek od Skarbu Państwa Kupiła Magdalena Piasecka-Ludwiń. Jednak remont przerósł jej możliwości. Znalazł się na szczęście dla zamku ostatni potomek Wodzickich, z zawodu architekt i w 1997 roku odkupił zamek.
Z pomocą wielu specjalistów udało mu się zamek Korzkiew odbudować. Mieści się dziś w nim ekskluzywny hotel należący do sieci Heritage Hotels. W przyszłości podobno ma powstać w zamku muzeum.
Nam odbudowa bardzo się spodobała. Zamek Korzkiew ma wiele uroku i tonie w oplatającej go roślinności. Warto było zatrzymać się tu chociaż na chwilę i po drodze.
Spać można w samym zamku albo w Krakowie. Macie tu wyszukiwarkę promocji.
Jeśli
chcecie poznać więcej miejsc w Małopolsce, zerknijcie tu;
jesteście ciekawi, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie;
lubicie zwiedzać niezwykłe miejsca w Polsce, kupcie nasz ebook, więcej informacji na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a gdy klikniecie w poniższy obrazek, przeniesiecie się do naszego sklepu.
Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.