zamek Korzkiew
Blog,  Małopolskie,  Polska

Zamek Korzkiew i jego historia

Zaraz na wstępie muszę napisać, że wnętrza zamku Korzkiew nie widzieliśmy. Znajduje się w nim hotel, ale jak przyjechaliśmy nawet restauracja była nieczynna. Piszę o nim z dwóch powodów: po pierwsze z zewnątrz wygląda naprawdę efektownie, a po drugie: leży w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i dlatego musiał znaleźć się na naszej liście. Zamek Korzkiew zwiedziliśmy w drodze do Pieskowej Skały.

Pod zamkiem znajduje się parking i warto na nim zostawić samochód, bo droga pod sam budynek jest dość stroma, wąska i pełna dziur. Wobec tego ten kawałek pokonaliśmy na własnych nogach, oglądając po drodze ośrodek ZHP i zazdroszcząc druhom odpoczynku w tak ładnym miejscu. Zamek Korzkiew stoi na skalnym wzgórzu, które opływa rzeka Korzkiewka.

Zamek Korzkiew – historia

Początki zamku sięgają 1352 roku, kiedy to Jan z Syrokomli wzniósł wieżę mieszkalną z kamienia i otoczył ją murem. Zamek należał najpierw do rodziny Korzewickich. Był świadkiem pobicia przez wojska Jana Zamoyskiego oddziałów księcia Maksymiliana Habsburskiego, walczącego o polski tron.

Przez stulecia należał do różnych znamienitych rodów od Zborowskich zaczynając na Wodzickich kończąc. Jego utrzymanie sprawiało jednak właścicielom coraz więcej problemów. Mimo tego jeszcze w 1827 roku był zamieszkany.

W 1932 roku został wpisany na listę zabytków, a w 1952 przejął go skarb państwa.

zamek Korzkiew
Te rośliny dodają mu dużo uroku

Zamek Korzkiew – odbudowa

Pod koniec lat 60- tych krakowski oddział PTTK postanowił go odbudować. Zdołano zabezpieczyć tylko mury. W 1985 roku zamek od Skarbu Państwa Kupiła Magdalena Piasecka-Ludwiń. Jednak remont przerósł jej możliwości. Znalazł się na szczęście dla zamku ostatni potomek Wodzickich, z zawodu architekt i w 1997 roku odkupił zamek.

zamek Korzkiew
I jeszcze z drugiej strony, prace jeszcze trwają

Z pomocą wielu specjalistów udało mu się zamek Korzkiew odbudować. Mieści się dziś w nim ekskluzywny hotel należący do sieci Heritage Hotels. W przyszłości podobno ma powstać w zamku muzeum.

zamek Korzkiew
Dziś hotel

Nam odbudowa bardzo się spodobała.  Zamek Korzkiew ma wiele uroku i tonie w oplatającej go roślinności. Warto było zatrzymać się tu chociaż na chwilę i po drodze.

Spać można w samym zamku albo w Krakowie. Macie tu wyszukiwarkę promocji.

Jeśli

chcecie poznać więcej miejsc w Małopolsce, zerknijcie tu;

jesteście ciekawi, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie;

lubicie zwiedzać niezwykłe miejsca w Polsce, kupcie nasz ebook, więcej informacji na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a gdy klikniecie w poniższy obrazek, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.Booking.com

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies