Blog,  Kraków,  Polska

Podziemny Kraków, czyli o podziemiach Rynku

Krakowski Rynek to miejsce wszystkim dobrze znane. Każdy już kiedyś tu trafił, chociażby w trakcie szkolnej wycieczki. Sukiennice, kościół Mariacki, pomnik Adama Mickiewicza to chyba jedne z najczęściej fotografowanych zabytków w Polsce. W Krakowie mieszkałem wiele lat i często zastanawiałem się jak wyglądało tu życie w dawnych wiekach. Od niedawna (bo cóż to 5 lat w dziejach Krakowa) można się temu przyjrzeć z bliska w podziemiach rynku.

Podziemny Kraków
Sukiennice

Podziemny Kraków – historia trasy turystycznej

Zwiedzanie zaczynamy w Sukiennicach, a właściwie przez jedną z zewnętrznych witryn, schodami wędrujemy kilka metrów pod ziemię i  setki lat w przeszłość. Podziemia Rynku to nie taka sama trasa jaką możemy obejrzeć choćby w Lublinie, Opatowie czy Sandomierzu. Bo to nie oddane do oglądania dawne tunele, składy czy korytarze, a efekt prowadzonych na szeroką skalę prac archeologicznych. Prace prowadzono  w latach 2005 – 2010. Pamiętam, że w tamtym czasie nieco zżymałem się na rozkopane centrum miasta. Wszystko to wyglądało na naprawdę wielki bałagan. W 2010 roku oddano do użytku obecną trasę turystyczną. Tak naprawdę jest to rezerwat archeologiczny o  powierzchni prawie 4000 m kwadratowych. Wystawa, którą zwiedzamy nosi tytuł „Śladami europejskiej tożsamości Krakowa”. Życie dawnego Krakowa poznajemy oglądając pokazy multimedialne, słuchając dźwięków dawnego miasta, handlu, ale i grozy pożarów.

Podziemny Kraków

Podziemny Kraków – zwiedzanie

Szlak prowadzi nas pomiędzy murami wielu dawnych obiektów. Na wystawie oglądamy więc nie tylko multimedia i animacje, ale jak najbardziej autentyczne fragmenty starego Krakowa, takie jak choćby Kramy Bolesławowe, Kramy Bogate czy podziemia samych Sukiennic. Jeszcze nie zostały w pełni udostępnione wykopaliska przedstawiające Wielką Wagę. To, co oglądamy, to fragmenty rynku znajdujące się od strony Pomnika Mickiewicza, Wielka Waga to okolice kościoła św. Wojciecha. Wśród autentyków na wystawie można zobaczyć kostki do gry, ozdoby, paciorki i wiele innych niemych świadków dawnych czasów. Najbardziej spektakularny eksponat przytłacza i w przenośni i w rzeczywistości. To unikatowa bryła niezwykle cennego niegdyś ołowiu. Nazywany była bochnem. Ten eksponat waży bagatela 693 kilogramy.

Wystawę zwiedza się z dużą przyjemnością. Można tu przyjść z dziećmi i chyba nie będą się zbyt nudziły. Tym bardziej, że specjalnie dla nich przygotowano teatrzyk „Legenda o dawnym Krakowie”. Może tylko warto pamiętać, że są także i takie fragmenty wystawy, które niekoniecznie dla najmłodszych są przeznaczone. Rekonstrukcja pochówków, czy realistyczne obrazy pożarów, warto może zachować dla nieco starszych zwiedzających. Na pewno dla wszystkich atrakcją może być ważenie. Może poza tymi, którzy akurat myślą o odchudzaniu. Bardzo stara waga (oczywiście to współczesna kopia) wskaże ile ważymy i jeszcze wydrukuje nam całkiem współczesną karteczkę z wynikiem. Warto wspomnieć o kapsułach czasu, czyli nagranych opowieściach o różnych okresach z dziejów Krakowa. Narratorem tych opowieści jest Krzysztof Jasiński, a sam materiał naprawdę warto obejrzeć.

Podziemny Kraków
Podziemny Kraków
Podziemny Kraków

Podziemny Kraków – informacje praktyczne

Kilka uwag praktycznych na koniec. Wejście do muzeum mieści się w rogu Sukiennic. Niewątpliwą zaletą ekspozycji są godziny otwarcia. Do końca marca jest to 7 dni w tygodniu od 10 do 19 (wyjątkiem jest wtorek – tylko do 14) i od piątku do niedzieli 10-20. W okresie letnim – kwiecień  – październik  wystawa jest czynna od 10 do 22 (wtorek do 16, poniedziałek do 20). Bilet normalny kosztuje 28 złotych (32 zł aktualizacja 12.01.2023; 36 zł – aktualizacja 18.04.2024). Można zapisać się także na zwiedzanie z przewodnikiem.

Aktualizacja 17.09.2021

Jeśli

lubicie Kraków, wszystkie wpisy znajdziecie tu.

chcecie wiedzieć, co się u nas dzieje, śledźcie nas na Facebooku i Instastory;

fascynuje Was poznawanie Polski, kupcie nasz ebook, więcej szczegółów na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a gdy klikniecie w poniższy obrazek, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.Booking.com

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies