Wystawy w Polsce styczeń 2020. Wystawa w DSH. Wyprawa w Himalaje
Blog,  Inspiracje,  Niezbędnik

Wystawy w Polsce styczeń 2020. Przegląd subiektywny

Zawsze, kiedy chcę zobaczyć, czy jest jakaś ciekawa wystawa w Polsce, muszę szukać informacji na stronach internetowych poszczególnych miast. Postanowiłam więc Wam ułatwić zadanie i sporządziłam spis interesujących wystaw, które będę odbywać się w Polsce w styczniu 2020 roku. Jest to zestawienie subiektywne, być może pominęłam jakieś ważne wydarzenie. Jeśli się tak zdarzyło, dajcie znać w komentarzu.

Wystawy w Polsce styczeń 2020 – co nas czeka

Muszę Was zmartwić, nie odbędzie żadne wielkie wydarzenie, typu wystawa Leonardo da Vinci w Paryżu. Ale parę ciekawych prac można obejrzeć. Dość miernie wypada Warszawa. Do 14 stycznia możecie zobaczyć na Zamku Królewskim Świat polskich Wazów. My już ją widzieliśmy i nawet Marcin opisał nasze wrażenia, więc nie będę się tu powtarzać, zerknijcie do tekstu.

Wystawy w Polsce styczeń 2020. Świat polskich Wazów. Panorama Warszawy
Wystawy w Polsce styczeń 2020

Widzieliśmy też obie wystawy w Domu Spotkań z Historią. „Wojna, lato, wojna. Warszawa 1939” to bardzo interesujące fotografie przedstawiające miasto tuż przed wybuchem wojny i już po wkroczeniu Niemców. Bardzo ciekawe i jednocześnie wstrząsające świadectwo tamtych dni. Z kolei wystawa „Polskie bieguny Himalaje’74 Antarktyda’77 na fotografiach” ukazuje wyprawy w czasach PRL-u. Utkwił mi w pamięci dziwaczny sprzęt, ale przede wszystkim zachwycające były widoki.

Wystawy w Polsce styczeń 2020. Wystawa w DSH
Wystawa w DSH, mecz między Polską a Niemcami w Pucharze Davisa w maju 1939 roku w Warszawie
Wystawy w Polsce styczeń 2020. Wystawa w DSH. Ruiny Zamku Królewskiego
Ruiny Zamku Królewskiego po ostrzale artyleryjskim z 17 września 1939 roku
Wystawy w Polsce styczeń 2020. Wystawa w DSH. Wyprawa w Himalaje
A to już wyprawa w Himalaje

Styczeń 2020 – co pewnie zobaczymy w Warszawie

Chcielibyśmy się wybrać do Muzeum Żydów Polskich na wystawę Gdynia – Tel Awiw. Modernizm w Izraelu już oglądaliśmy, w Gdyni, jeszcze nie. Pewnie się wybierzemy.

Odkąd odkryłam Galerię Leica, znaną też pod nazwą 6×7, staram się oglądać kolejne prezentowane w niej fotografie. Dawno też nie byliśmy w Muzeum Narodowym i w Zachęcie, najwyższa pora się wybrać.

Kraków

Propozycja Krakowa wydaje się bardziej interesująca. Chciałabym zobaczyć odbywającą się w Kamienicy Szołayskich wystawę „Idzie młodość. I Grupa Krakowska”. Na wystawie jest prawie 300 prac.

Na Wawelu 21 stycznia rusza wystawa ukazująca skarby epoki Piastów. Odbywa się ona z okazji 700 rocznicy koronacji Władysława Łokietka. W Muzeum Narodowym warto pewnie zobaczyć kolejne wystawy poświęcone Wyspiańskiego. Interesujący może być też „Fotoblok. Europa Środkowa w książkach fotograficznych”, wystawa w Międzynarodowym Centrum Kultury.

Wystawy w Polsce styczeń 2020

„Willmann. Opus Magnum” to wielka wystawa monograficzna jednego z największych twórców w Europie Środkowej okresu baroku. Jeśli zwiedzacie Dolny Śląsk to nazwisko na pewno nie jest Wam obce. Zaprezentowanych jest prawie 100 obrazów. No chyba będziemy znów musieli odwiedzić Wrocław.

W poznańskim Zamku ciekawie zapowiada się wystawa „Nieznany impresjonizm Manet, Pissarro i im współcześni”. Zaprezentowane będą grafiki z Ashmolen w Oxfordzie oraz z krakowskiej kolekcji Feliksa Jasieńskiego.

18 stycznia w Muzeum Śląskim w Katowicach rusza „Sztuka zwana naiwną i co dalej. Recepcja myśli Aleksandra Jackowskiego”. Sztuka naiwna bardzo nam się podoba, a na wystawie pewnie będzie można zobaczyć więcej obrazów niż te, które są prezentowane na wystawie stałej.

Pewnie trzeba będzie wybrać się do Gdyni i nie to tylko po to, aby podziwiać modernizm. W Centrum Designu Gdynia można zobaczyć „Future Living. Duńskie miasta przyszłości”, a w Muzeum Miasta Gdyni wystawę „Dawno temu nad Bałtykiem”.

Wystawy w Polsce styczeń 2020 prezent

Jak napisałam na wstępie, przygotowałam dla Was spis wystaw w styczniu w różnych miastach w Polsce. Mam nadzieję, że Wam się przyda. Jeśli pominęłam jakieś wydarzenie, napiszcie o nim w komentarzu. Może Waszym zdaniem jest jakieś miejsce, w którym odbywają się wystawy warte uwagi, które należy śledzić. Też dajcie znać.

Plik jest zapisany w formacie PDF.

Można z niego korzystać dla własnego użytku, przekazywać link dalej, aby inni też mogli z niego korzystać. Jak wszystko na tej stronie jest chroniony prawem autorskim.

Jeśli

chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie;

lubicie zwiedzać niezwykłe miejsca w Polsce, kupcie nasz ebook, informacje na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a gdy klikniecie w poniższy obrazek, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies