Wrocław Mostek Pokutnic
Blog,  Dolnośląskie,  Polska

Wrocław Mostek Pokutnic, legenda i widok na miasto

Podczas niedawnej wizyty we Wrocławiu odwiedzaliśmy miejsca, do których nie dotarliśmy wcześniej. I tak trafiliśmy do kościoła św. Marii Magdaleny. Obejrzenie samej katedry było interesujące, ale wyprawa na Mostek Pokutnic stanowiła główny punkt programu.

Wrocław Mostek Pokutnic. Widok z góry
Wrocław Widok z góry

Wrocław Mostek Pokutnic – trochę o katedrze św. Marii Magdaleny

Kościół jest gotycki i obecnie jest to świątynia należąca do Kościoła Polskokatolickiego. Pierwszy kościół w tym miejscu powstał już pod koniec XI wieku. Obecna budowla pochodzi z XIV wieku. Wieże ukończono w XV wieku, a w XVI wieku pierwszy raz wspomniano o Mostku Czarownic. Łączy on wieże na wysokości ostatniej kondygnacji. Ale o tym będzie później, na razie wróćmy do kościoła.

W XV i XVI wieku wzniesiono kaplice, które powiększyły budowlę. W 1546 roku ze zburzonego opactwa na Ołbinie przeniesiono romański portal, który wmurowano z południowej strony kościoła. Johannes Hess wygłosił tu w roku 1523 pierwsze na Śląsku kazanie ewangelickie. Wkrótce został proboszczem, a kościół świątynią protestancką. Dalsze dzieje to kilka pożarów i odbudowa zniszczonych części. 17 maja 1945 roku wybuch rozerwał wieżę południową, jej północna połowa runęła, niszcząc także mostek. Na szczęście romański portal przetrwał bez żadnych uszkodzeń.

Do 1948 roku w kościele odbywały się nabożeństwa ewangelickie. W latach 1960-70 świątynię odbudowano, a w 1972 roku przekazano ją polskokatolikom.

Wewnątrz zachowała się renesansowa ambona. W ołtarzu głównym znajdują się barokowe figury. Ogólnie jednak wnętrze sprawia wrażenie pustego. Warto jednak poświęcić mu trochę czasu w drodze do kasy biletowej, bo aby wejść na Mostek trzeba kupić bilety.

Zabytkowa ambona w katedrze Marii Magdaleny we Wrocławiu
Zabytkowa ambona
Wrocław Mostek Pokutnic. Jedna z kaplic w kościele
Jedna z kaplic

Wrocław Mostek Pokutnic – legenda

Kiedy już dowiedzieliście się czegoś o historii kościoła, trzeba wrócić do meritum. Młoda wrocławianka Tekla spędzała czas głównie na zabawie i uciechach z chłopcami. Nie chciała ani pracować, ani wyjść za mąż. Któregoś wieczora zdenerwowany ojciec przeklął córkę. Mroczne moce porwały w nocy dziewczynę i umieściły na mostku między kościelnymi wieżami. Od tej pory Tekla musiała cały czas zamiatać mostek. Czasami pomagała jej mała czarownica Martynka. W końcu jednak czarodziej Michał zdjął klątwę i Tekla mogła opuścić swoje stanowisko pracy.

W innej wersji legendy na kładce można zobaczyć tańczące dusze młodych kobiet, które wolały zabawę niż stateczne życie u boku męża, prowadzenie domu i opiekę nad dziećmi.

Krasnal z Pokutnicą z widokiem na Wrocław
Krasnal z Pokutnicą z widokiem na Wrocław

Droga na szczyt i wspaniały widok

Myśląc o tych kobietach, niegdysiejszych feministkach, których dusze uwięziono na mostku, wspinaliśmy się po schodach. Droga na szczyt nigdy nie jest łatwa, tak więc było i tym razem. W końcu dobrnęliśmy. Musieliśmy trochę poczekać w kolejce, bo mostek nie jest za duży, a ludzie na szczęście wykazali się rozsądkiem i nie chcieli się tak wciskać.

Jak zawsze na górze, okazało się, że widok wart był włożonego trudu. W gratisie dostaliśmy krasnala do kolekcji. Cieszymy się, że na przełomie XX i XXI wieku mostek odbudowano i mogliśmy z niego podziwiać panoramę Wrocławia.

Wrocław Mostek Pokutnic. Widok na Rynek
Jeszcze jeden widok z góry

Wrocław Mostek Pokutnic – Informacje praktyczne

Punkt widokowy czynny jest przez cały rok; latem w godzinach 10.00-20.00; zimą 10.00-19.00.

Bilet normalny kosztuje 10 zł (15 zł – aktualizacja 9.02.2024), ulgowy 7 zł (10 zł – aktualizacja 9.02.2024).

Jeśli

lubicie Dolny Śląsk, zerknijcie tu:

chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie

fascynuje Was Polska i chcecie odwiedzić piękne miejsca, kupcie nasz ebook, szczegóły na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a gdy klikniecie w poniższy obrazek, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.Booking.com

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies