Blog,  Lubelskie,  Polska

Wojciechów, kowalska stolica Polski

Czy Wojciechów jest kowalską stolicą Polski ? Tego nie wiem na pewno, wiem za to, że tu już po raz piętnasty w lipcu odbyły Ogólnopolskie Spotkania Kowali. I my tam zajrzeliśmy i przy padającym deszczu przyglądaliśmy się zmaganiom kowalskich mistrzów. Wojciechów to idealne miejsce na krótką wycieczkę dla tych wszystkich, którzy przebywają w Nałęczowie lub Kazimierzu Dolnym. Są tu dwa muzea i ariańska wieża.

Wojciechów
Kowale w akcji

Wojciechów – kowalskie święto

Zacznijmy od kowalskiego święta. Dobrze, nie zachowam się jak dziennikarz udający , iż wszystko wie. Na kowalstwie się nie znam choć w mojej niedalekiej rodzinie tradycje tego zawodu są naprawdę żywe. Doceniam natomiast, to co z pozoru nieatrakcyjnego kawałka materii potrafią wykonać mistrzowie tego zawodu. I właśnie takim pracom można było się przyglądać. Można było także zobaczyć wnętrze wojciechowskiej kuźni w której pracuje nie byle kto bo sam Prezes Stowarzyszenia Kowali Polskich. Kuźnia jest sędziwa, bo istnieje już 90 lat, ale ciągle jest czynna. Dziś oczywiście, to nie jest czas podkuwania koni, czy prac związanych z przygotowywaniem narzędzi rolniczych. Dziś kowal to bardziej artysta, a przynajmniej rzemieślnik tworzący piękne przedmioty.

Wojciechów
Wyroby w miejscowym muzeum

W wojciechowskich zawodach kowali był konkurs kowalstwa artystycznego, był pokaz podkuwania koni i czas na przygotowywanie prac dowolnych. Ale w sumie chyba nie to było najważniejsze.  Co więc ? To, że ludzie wykonujący ten zawód spotykają się, tradycja i sztuka jest ciągle żywa i ciągle ludzie chcą kupować i oglądać wyroby wykonywane przez mistrzów.

Całej imprezie towarzyszyły rozrywki ludyczne, ale i stoiska z wyrobami kowalskimi i jedzeniem regionalnym. Wyrobów kowalskich nie kupiliśmy, ale skosztowaliśmy ciasta z kaszą gryczaną na słodko i nabyliśmy dwie nalewki. Jedna śliwkową, a druga porzeczkową. Są smaczne i … bardzo mocne. W takich miejscach warto kupować lokalne wyroby, bo oczywiście takie były i te które nabyliśmy.

Wojciechów
Były też i występy

Wojciechów – atrakcje

Do Wojciechowa warto pojechać więc na kolejną imprezę w lipcu 2015 roku, ale można przyjechać też „bez okazji”. Wtedy spokojnie obejrzymy kuźnię i poczujemy, że czas potrafi płynąć naprawdę wolno. Jak już napisałem są tu dwa muzea. Nie są zbyt obszerne i oba znalazły swą siedzibę w ariańskiej wieży.

Wojciechów
Wieża ariańska

Budowla ta pochodzi z XVI wieku, a że wtedy właściciele Wojciechowa byli arianami otrzymała takie miano. Wieża była budowlą o charakterze obronnym, ale jednocześnie  mieszkalnym. Do dziś prezentuje się dość imponująco. Powoduje to zresztą komentarze turystów – „patrz jaka wieża, to musiał tu być ogromny zamek”. Zamku nie było, tak jak i w samej wieży nie było raczej ariańskiego zboru.

Dziś na niższej kondygnacji mieści się muzeum regionalne. Można ta cofnąć się do lat 20 tych ubiegłego stulecia i zobaczyć jak wtedy żyli mieszkańcy. Ciekawsze jest znajdujące się u szczytu wieży muzeum kowalstwa. Eksponatów tu sporo – muzeum ma  ich 900. Ekspozycja jest dowodem na to, że „kowal potrafi”. Są tu najróżniejsze przedmioty, narzędzia i ozdoby wykonane przez kowali.  Jest i dodatkowa atrakcja związana z wizytą w wieży. Z jej okien roztacza się ładny widok na nieco nostalgiczny krajobraz okolic Wojciechowa.

Wojciechów
Miech kowalski

 


Booking.com

Dodane przez Marcin dnia 2014-08-07

Małgorzata Bochenek - Pisywałam teksty o turystyce do największych polskich gazet, robiłam zdjęcia. W 2003 roku napisałam przewodnik po Mazowszu i do dziś ten przewodnik funkcjonuje w obiegu. W życiu zawodowym odbyłam stypendia i staże między innymi w Stanach Zjednoczonych. Byłam dziennikarką, scenarzystą, dyrektorem w PAIZ, analitykiem politycznym i wreszcie ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W trakcie podróży prywatnych i służbowych miałam okazję uczestniczyć w obiadach z najważniejszymi światowymi politykami , ale i tuż po wojnie w byłej Jugosławii spać w zagrzebskim hotelu zajętym częściowo przez ludzi wypędzonych z Bośni.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *