Blog,  Polska,  Warmińsko-Mazurskie

Puszcza Romincka, krótka wycieczka

Jest tu w pobliżu miejsce, do którego od dawna nas ciągnęło. W zeszłym roku byliśmy w Stańczykach i przejeżdżaliśmy w pobliżu. Chodzi mi o Puszczę Romincką, miejsce polowań królów, carów i cesarzy, dziś podzieloną granicą z Obwodem Kaliningradzkim.

Puszcza Romincka
Las jest dość gęsty

Puszcza Romincka – ścieżka dydaktyczna

A jeżeli nas ciągnie, to nie da rady – trzeba jechać. Było strasznie gorąco, chcieliśmy więc przejść się dwiema ścieżkami dydaktycznymi, aby tylko zobaczyć, jak wygląda ten las. Skończyło się na jednej ścieżce, upał był wykańczający. Była ona poświęcona płazom. Z tablic informacyjnych dowiedzieliśmy się wszystkiego o ich znaczeniu, życiu, rozrodzie itp. Niestety nie zobaczyliśmy nawet najmniejszej żaby. Musieliśmy zadowolić się motylem.

Puszcza Romincka
Pomosty na trasie
Puszcza Romincka
No i motyl mi pozował

Puszcza Romincka – gęstwina

Sama puszcza jest dość dzika, gęsta, taka bardzo pierwotna. Marcinowi się podobała, a mnie nie. Nie dość, że w gęstwinie nie można było zobaczyć żadnego porządku, to jeszcze w krzakach wyraźnie coś się ruszało, to coś chyba było  jakimś zwierzęciem. A ponieważ żyją tu wilki, już oczyma wyobraźni widziałam krwawe sceny ze swoim udziałem. Ale od czego ma się męża… Poprosiłam, aby szedł ścieżką od strony groźnych odgłosów, no i miałam ochronę.

Puszcza Romincka
Gęstwina

W każdym razie sama na pewno bym się tu nie wybrała. My odwiedziliśmy część puszczy bliżej Gołdapi, później przez przypadek (pomyliliśmy drogę) trafiliśmy do drugiej części w pobliżu dyrekcji Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej i tam wyglądało już znacznie lepiej, ale wykończeni słońcem nie zdecydowaliśmy się na kolejny spacer.

Puszcza Romincka
Trochę zielonego

Jeśli chodzi o praktyczną stronę zwiedzania, to warto wiedzieć, iż w Puszczy jest kilka szlaków i kilkanaście ścieżek dydaktycznych. Druga ważna uwaga – oznaczenia nie są zbyt precyzyjne i czasem trzeba poszukać znaków. Tak było i z naszym szukaniem ścieżki. No i wreszcie tu znajdują się słynne wiadukty kolejowe w Stańczykach o których już zresztą i trójstyk granic (Polski, Rosji  i Litwy). To ciekawe miejsce, bo tu jest prawdziwa granica, a wielu z nas podróżując odzwyczaiło się od takiego widoku.

Inne teksty o ciekawych miejscach w województwie warmińsko-mazurskim, znajdziecie tu.

Jeżeli chcecie na bieżąco obserwować nasze wyjazdy, śledźcie nas na Instagramie i Facebooku.

Będzie nam miło, jak skomentujecie tekst, podzielicie się nim lub zostawicie jakikolwiek ślad.

Jeśli lubicie odkrywać niezwykłe miejsca w Polsce, kupcie naszą książkę, szczegóły na jej temat znajdziecie w tym wpisie, a jak klikniecie w poniższe zdjęcie, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.Booking.com

Dodane przez Małgosia dnia 2014-08-04

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies