fbpx
Blog,  Łódzkie,  Polska

Sulejów, klasztor to czy hotel?

Widzieliśmy już klasztory cystersów w Wąchocku i Krzeszowie, a teraz odwiedziliśmy Sulejów. No mieliśmy mieszane wrażenia, bo właściwie nie bardzo wiedzieliśmy czy jesteśmy w klasztorze, czy w hotelu. Okazało się, że prywatny inwestor kupił od Skarbu Państwa dużą część klasztoru i zrobił w nim hotel oraz restaurację. Budynek został odnowiony i prezentuje się naprawdę dobrze.

Sulejów
Klasztor w Sulejowie, z tej strony jeszcze nie jest odnowiony

Tego samego niestety nie da się powiedzieć o części kościelnej. W kościele trwa renowacja ołtarza, no i rokokowe wnętrze robi naprawdę dobre wrażenie. Gorzej z pozostałymi częściami. W dawnym kapitularzu mieści się muzeum. To zaledwie dwa pomieszczenia. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na konstrukcję ze słupem stojącym na środku i podpierającym całość.  Na zwieńczeniach kolumn są płaskorzeźby, najdziwniejsza jest ta z twarzami zwróconymi ku sobie.

Sulejów
W muzeum

W muzeum są jeszcze obrazy, szaty liturgiczne, mapy ukazujące, gdzie są klasztory cysterskie. Całe zwiedzanie bardzo wzbogaca nagrana na audio-guida opowieść. Słucha się jej z duża przyjemnością i pozwala poznać historię tego miejsca.

Sulejów
Eksponaty

Klasztor ufundował w 1176 roku Kazimierz Sprawiedliwy. W XIII wieku mnisi rozpoczęli wznoszenie świątyni, którą poświęcono w 1232 roku. Na przełomie XVI i XVII wieku zakończono wznoszenie budynków mieszkalnych na planie czworoboku. Od czasów potopu szwedzkiego opactwo nękały różne klęski spowodowane wojnami.

Sulejów
Sulejów – Kościół

Dowiedzieliśmy się, że dziś w klasztorze mieszka jeden mnich, wobec tego jest to raczej dziwny klasztor. Nie ma porównania pod tym względem z tym w Wąchocku. Po dawnym dormitorium zostały tylko mury z dziurami okiennymi. Trochę na uboczu wznosi się baszta, w której było mieszkanie opata. Ogródek niestety jest w znacznym stopniu zaniedbany.

Sulejów
Ogród

Kościół

Kościół udało nam się zobaczyć podczas przerwy między ślubami. Zachwyciły nas rokokowe stalle i konfesjonały oraz ambonę. Znaleźliśmy obraz przedstawiający zamordowanie Tomasza Becketta, który to jest patronem tutejszego zakonu. No i odszukaliśmy wszystkie lwy. Jest ich sześć, jeden w muzeum, pozostałe w kościele.

Sulejów
Piękny rokokowy wewnątrz kościół
Sulejów
Zamordowanie Tomasza Becketta

Z połączenia hotelu i restauracji z zakonem najbardziej korzystają pary młode, które prosto od ołtarza udają się na wesele. Na nas jednak ta koegzystencja sprawiała trochę dziwne wrażenie, zwłaszcza, że kościelna część jest wyraźnie zaniedbana. Szkoda, że przy okazji sprzedaży nie wynegocjowano warunków, które zmuszałyby właścicieli hotelu do dbania także o część kościelną.

Sulejów
Wspaniały portalBooking.com

Dodane przez Małgosia dnia 2014-08-09

Małgorzata Bochenek - Pisywałam teksty o turystyce do największych polskich gazet, robiłam zdjęcia. W 2003 roku napisałam przewodnik po Mazowszu i do dziś ten przewodnik funkcjonuje w obiegu. W życiu zawodowym odbyłam stypendia i staże między innymi w Stanach Zjednoczonych. Byłam dziennikarką, scenarzystą, dyrektorem w PAIZ, analitykiem politycznym i wreszcie ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W trakcie podróży prywatnych i służbowych miałam okazję uczestniczyć w obiadach z najważniejszymi światowymi politykami , ale i tuż po wojnie w byłej Jugosławii spać w zagrzebskim hotelu zajętym częściowo przez ludzi wypędzonych z Bośni.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *