Weekend w Parku Narodowym Ujście Warty
Lubuskie,  Polska,  Pomysł na weekend,  Wycieczki

Weekend w Parku Narodowym Ujście Warty i w jego okolicy

Jeśli nie byliście jeszcze w Parku Narodowym Ujście Warty, musicie koniecznie tu przyjechać. My byliśmy zachwyceni, stąd powstał ten tekst. Chciałabym, abyście też spędzili czas w tak miłym miejscu. Ale ponieważ nie samą przyrodą żyje człowiek, proponuję odwiedzić jeszcze dwa ciekawe miejsca, a mianowicie: twierdzę Kostrzyn i Międzyrzecki Region Umocniony. Nie wiem, kiedy będziecie mogli pojechać na tą wycieczkę, ale przecież nic nie trwa wiecznie, nawet wirus.

Weekend w Parku Narodowym Ujście Warty. Budka do obserwacji ptaków
Budka do obserwacji ptaków

Weekend w Parku Narodowym Ujście Warty – wieża widokowa i ścieżka Mokradła

Wież widokowych w Parku jest dość dużo, można je zobaczyć nawet z drogi, ja teraz piszę o tej, która znajduje się w siedzibie parku w miejscowości Chyrzyno. I właśnie tu rozpoczniecie swoją weekendową wycieczkę. Wejdźcie na wieżę i popatrzcie na okolicę z każdej strony.

A po zejściu wyjdźcie za bramę, skręćcie w prawo, udajcie się do przejścia dla pieszych, przejdźcie na drugą stronę ulicy i właśnie tu rozpoczyna się ścieżka „Mokradła”. Żadnych znaków nie ma, więc trzymajcie się mojej instrukcji. Ścieżka poprowadzi Was wzdłuż rozlewisk, ale sama w sobie nie jest mokra. Kiedy dojdziecie do pola biwakowego, usiądźcie na chwilę, posłuchajcie ptasiego świergotu.

Potem ścieżka jest mniej widoczna, prowadzi wśród wysokich traw. Kończy się gdzieś nad wodą. Wraca się tym samym szlakiem.

Wstęp do parku jest bezpłatny, bilet na wieżę kosztuje 4 zł. Przy siedzibie parku jest parking.

Ścieżka Mokradła
Ścieżka Mokradła

Weekend w Parku Narodowym Ujście Warty – ścieżka Olszynki

Teraz udacie się do miejscowości Mały Kamień, jest tam kolejna ciekawa ścieżka przyrodnicza. Ścieżka jest okrężna, na parkingu można zostawić samochód. Jeżeli, jadąc po polnej drodze będziecie bali się, że podwozie nie wytrzyma, zostawcie samochód przy mostku, my tak zrobiliśmy.

Duża część szlaku prowadzi po drewnianych pomostach. Z obu stron jest dość gęsty las. Potem dojdziecie do budki obserwacyjnej. Wejdźcie i popatrzcie na ptaki, może nawet uda Wam się zrobić jakieś ciekawe zdjęcie.

Dalej droga prowadzi przez łąki, na których ciągle coś się dzieje. Nie zapomnijcie zatrzymać się. Obserwacja ptaków bywa fascynująca.

Weekend w Parku Narodowym Ujście Warty. Ścieżka Olszynki
Ścieżka Olszynki

Twierdza Kostrzyn

Twierdza Kostrzyn naprawdę zrobi na Was wrażenie. Wyobraźcie sobie zniszczone w czasie II wojny miasto, które do dziś nie zostało odbudowane. Widać zarys dawnych ulic, budynki powoli zarastają roślinami. Przejdziecie dawnymi ulicami, zatrzymacie się na dawnych placach, ale jeśli, jak my, będziecie mieli problem, aby wyobrazić sobie tętniące życiem miasto, wejdźcie do muzeum w Forcie Filip.

Tam na starych zdjęciach i na filmie zobaczycie, jak kiedyś tętniło życie w tym miejscu. Warto tej wystawie poświęcić uwagę. Wystawa przedstawia całą historię Twierdzy Kostrzyn.

Potem warto jeszcze raz przejść ulicami dawnego miasta, bo teraz już łatwiej będziecie mogli sobie uzmysłowić, jak kiedyś wyglądały.

Twierdza Kostrzyn
Twierdza Kostrzyn

Ekspozycja w Bastionie Filip jest czynna w soboty i w niedziele 10-18. I właściwie tylko z nią warto oglądać twierdzę. Tu na stronie sprawdźcie, czy coś się nie zmieniło.

Bilet normalny do muzeum w Bastionie Filip kosztuje 10 zł (25 zł – aktualizacja 6.05.2024), wystawa broni w Bramie Berlińskiej 2 zł, plan twierdzy 2 zł. Inne szczegóły znajdziecie tu.

Weekend w Parku Narodowym Ujście Warty – ścieżka Ptasim Szlakiem

To już będzie następny dzień weekendu. Musicie pojechać do miejscowości Słońsk i szukać drogowskazu, który doprowadzi Was na parking. Będziecie spacerować po betonów płytach. Nie krzywcie się, są one ułożone wzdłuż grobli. Po obu stronach drogi są podmokłe łąki i małe jeziorka.

Ptaków jest tu całe mnóstwo, nie zapomnijcie więc lornetki. Dojdziecie do mostku, może już naprawią schody i będzie mogli wejść na wieżę widokową. Pamiętajcie jednak, że w niektórych porach roku ścieżka może być zalana wodą, warto to sprawdzić.

Weekend w Parku Narodowym Ujście Warty. Ścieżka Ptasim Szlakiem
Ścieżka Ptasim Szlakiem

Międzyrzecki Rejon Umocniony

A teraz zmienicie nieco klimat i udacie się w okolice Międzyrzecza, aby obejrzeć bardzo ciekawe miejsce, czyli Międzyrzecki Rejon Umocniony. Udajcie się do miejscowości Pniewo i wybierzcie długą trasę. Spędzicie tu dwie i pół godziny, głównie pod ziemią.

Najpierw w sali muzealnej poznacie historię Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Jeśli chcecie znać ją już dziś, sięgnijcie do tego tekstu. Potem obejrzycie betonowe zapory antyczołgowe i wreszcie udacie się pod ziemię. Zejść trzeba będzie po schodach kilkadziesiąt metrów pod ziemię, bo Niemcy nie zdążyli zainstalować wind.

W podziemiach zobaczycie dawną kolejkę, będziecie mogli spróbować jazdy drezyną. Część korytarzy nie ma oświetlenia, dobrze jest więc posiadać latarkę. Drogę na parking chętni mogą przebyć transporterem opancerzonym.

Międzyrzecki Rejon Umocniony. Bunkry
Międzyrzecki Rejon Umocniony. Bunkry

Wchodząc w podziemia trzeba pamiętać o wygodnych butach i ciepłym ubraniu. Temperatura panująca pod ziemią to około +10 stopni. Latarka jest bardzo przydatna. Zwiedzać można tylko z przewodnikiem. Wycieczki na poszczególne trasy zaczynają się: do 30 czerwca i od 1 września do 14 października Dni powszednie 11, 14 – o długości trasy decyduje pierwszy turysta kupujący bilet. W weekendy 11,14 – trasa długa, 12.30,15.30 trasa krótka. W wakacje 11,13,15 trasa długa, 10,12,14,16,17 trasa krótka.

Cena biletu 19 zł (35 zł – aktualizacja 16.01.2023; 39 zł – aktualizacja 6.05.2024) trasa krótka, 23 zł (39 zł – aktualizacja 16.01.2023; 45 zł – aktualizacja 6.05.2024) trasa długa. Są jeszcze od kwietnia do końca sierpnia dostępne trasy ekstremalne. Ograniczenie czasowe wiąże się z tym, iż podziemia zamieszkują nietoperze. W okresie zimowym nie zakłócamy im spokoju. Nietoperze można spotkać o każdej porze roku, nam to się jednak nie udało.

Weekend w Parku Narodowym Ujście Warty – Międzyrzecz

To na wypadek, gdybyście byli w tym rejonie w miesiącach, kiedy zwiedzanie Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego będzie niemożliwe. Udajcie się wtedy do Międzyrzecza. Warto tu wejść do muzeum, bo znajduje się w nim jedna z największych w Polsce kolekcji portretów trumiennych. Sporo można się też dowiedzieć o zwyczajach pogrzebowych.

W sąsiedztwie znajduje się zamek, wybudowano go w XIV wieku, w czasach Kazimierza Wielkiego. Charakterystyczne okrągłe basteje pochodzą zaś z XVI wieku. Zamek to dobrze zachowana ruina.

Zamek w Międzyrzeczu
Międzyrzecz, zamek

Godziny otwarcia sprawdźcie na stronie muzeum, szczególnie jest to wskazane podczas pandemii.

Bilet normalny, łączony (Zamek i Muzeum) kosztuje 10 zł (12 zł – aktualizacja 16.01.2023; 13 zł – aktualizacja 6.05.2024). Pozostałe opcje są tu.

Później warto podejść do Rynku.

Jeśli

chcecie przeczytać o innych miejscach w województwie lubuskim, zerknijcie tu;

interesuje Was, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie:

lubicie zwiedzać Polskę, kupcie nasz autorski ebook, informacje na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a klikając w poniższe zdjęcie, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.Booking.com

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies