fbpx
Blog,  Łódzkie,  Polska,  Pomysł na weekend,  Wycieczki

Weekend w okolicy Spały, to dobry pomysł

Weekend w okolicy Spały zapewni Wam świeże powietrze, zobaczycie piękny dawny klasztor i zjawiskowe Niebieskie Źródła. Są tu też drogi leśne, po którym można jeździć rowerem, no i Ośrodek Przygotowań Olimpijskich, jeśli komuś jest potrzebna bieżnia i basen. Ale po kolei.

weekend w okolicy Spały
Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Spale

Najlepiej spać w Spale, bo jest tu trochę miejsc noclegowych, więc można coś dla siebie znaleźć, poza tym znajduje się w miarę w środku zwiedzanych miejsc. Jeżeli przyjedziecie w piątek wieczorem możecie przejść się na spacer i pewnie znajdziecie jakąś otwartą restaurację. Zwiedzanie zaczynamy w sobotę.

Weekend w okolicy Spały – Inowłódz

weekend w okolicy Spały
Romański kościół

Pierwszym naszym celem jest romański kościół w Inowłodzu, pewnie uda wam się tylko zobaczyć go z zewnątrz, bo tak jakoś się dzieje, że w województwie łódzkim kościoły są notorycznie zamknięte. Kościół jest romański, widać go z daleka, na dole przy szosie znajduje się parking. Warto zwrócić uwagę na zabytkowe detale.

weekend w okolicy Spały
Wśród cegieł

W centrum miejscowości jest synagoga zamieniona w sklep spożywczy. Wejdźcie do środka, bo zachowały się elementy dawnego wnętrza. W kategorii miejsc niezwykłych ta synagoga, czy może ten sklep na pewno znajdzie niepoślednie miejsce. Inowłodzu właśnie odbudowuje się zamek. Wygląda całkiem atrakcyjnie. Tu też możecie podejść.

weekend w okolicy Spały
Dawna synagoga, dziś sklep
weekend w okolicy Spały
Zamek

Weekend w okolicy Spały – Niebieskie Źródła

A teraz czas na przedmieścia Tomaszowa Mazowieckie i Niebieskie Źródła. Po drugiej stronie szosy jest parking, do źródeł trzeba dojść kilkaset metrów. Idzie się brzegiem Pilicy, co samo w sobie jest przyjemne. Swój kolor woda zawdzięcza załamywaniu się światła. Na dnie rzeki widać wypływającą z spod dna wodę tworzącą wrażenie powstawania  mini gejzerów. W każdym razie wygląda to magicznie. Więcej znajdziecie tu.

weekend w okolicy Spały
Niebieskie źródła, trochę pozieleniały

Kiedy już wrócicie na parking, to mam nadzieję, że zajrzycie do skansenu rzeki Pilicy. Placówka gromadzi wszystko, co jakiś sposób wiązało się z rzeką. Jest więc młyn, są zdjęcia z dawnych letnisk, są wreszcie przedmioty związane z walki podczas II wojny, ale największe wrażenie zrobił na nas wóz woziwody (więcej o skansenie)

weekend w okolicy Spały
Beczkowóz

Weekend w okolicy Spały – zagroda żubrów

Trochę za Tomaszowem, w stronę Sulejowa musicie zjechać do lasu do Smardzewic, bo czeka was spacer do zagrody żubrów. Żubry jak żubry (jak my byliśmy miały wszystko w nosie), ale spacer jest przedni. A teraz pora na obiad, który pewnie najlepiej zjeść w Spale, bo tu spędzimy resztę tego dnia. Warto obejrzeć  park, przejść się nad rzekę, a także zobaczyć centrum przygotowań olimpijskich. Niedaleko, w Konewce, możecie obejrzeć  schron dla pociągów pancernych wybudowany przez Niemców podczas II wojny światowej.

weekend w okolicy Spały
Bunkier dla pociągów

Weekend w okolicy Spały – Sulejów

Następnego dnia udajemy się do Sulejowa, aby obejrzeć klasztor i kościół. W dawnym klasztorze mieści się dziś hotel i restauracja, o czym pisaliśmy. Ale naszą uwagę ma przyciągać kościół. Warto wejść do środka, bo jest tu obraz przedstawiający zamordowanie Tomasza Becketta, a także wspaniałe wyposażenie rokokowe. Zwróćcie uwagę na kamienne lwy. Jest ich sześć. Bardzo się zdziwiliśmy, kiedy podobne znaleźliśmy w Avili. Wejdźcie do muzeum i koniecznie wypożyczcie audio przewodnik, bo jest dobrze nagrany i dowiecie się wielu ciekawych rzeczy.

weekend w okolicy Spały
Sulejów
weekend w okolicy Spały
Lew z Sulejowa

Wycieczkę możecie różnie rozplanować. Miejsca są blisko siebie, więc jeżeli czegoś nie zdążycie zobaczyć w sobotę, możecie śmiało przełożyć na niedzielę.Booking.com

Małgorzata Bochenek - Pisywałam teksty o turystyce do największych polskich gazet, robiłam zdjęcia. W 2003 roku napisałam przewodnik po Mazowszu i do dziś ten przewodnik funkcjonuje w obiegu. W życiu zawodowym odbyłam stypendia i staże między innymi w Stanach Zjednoczonych. Byłam dziennikarką, scenarzystą, dyrektorem w PAIZ, analitykiem politycznym i wreszcie ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W trakcie podróży prywatnych i służbowych miałam okazję uczestniczyć w obiadach z najważniejszymi światowymi politykami , ale i tuż po wojnie w byłej Jugosławii spać w zagrzebskim hotelu zajętym częściowo przez ludzi wypędzonych z Bośni.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *