Blog,  Niemcy,  Polska,  Pomysł na weekend,  Wycieczki,  Zachodniopomorskie

Weekend w okolicy Świnoujścia

Weekend w okolicy Świnoujścia to świetny pomysł i zapewniam Was, że nie będziecie się nudzić, a dzięki autostradzie i drodze szybkiego ruch dojedziecie na miejsce szybciej niż Wam się wydaje. No może prom zatrzyma was na kilkadziesiąt minut. Tak trochę zaczęłam się zastanawiać, czy opisywać tę trasę późną jesienią, bo niektóre miejsca mogą nie być czynne, ale ponieważ jestem zwolenniczką wyjazdów nad morze o tej porze roku, bo nie ma tłoku i jest dużo jodu w powietrzu, zaproponuję wyjazd w okolice Świnoujścia.

weekend w okolicy Świnoujścia
Ahlbeck

Proponują nocleg po zachodniej stronie miasta. Musimy się tu przeprawić promem. Ta ładniejsza część Świnoujścia ciągle nie ma lądowego połączenia z resztą Polski. Oczywiście wiele lat już rozważa się budowę mostu, a nawet podwodnego tunelu, ale na rozważaniach się kończy.

weekend w okolicy Świnoujścia
Morze, zawsze piękne

Weekend w okolicy Świnoujście – po niemieckiej stronie

Rano wykorzystamy promenadę prowadzącą do niemieckich miast cesarskich, czyli Ahlbeck, Heringsdorfu i Basin, dziś administracyjnie jest to jedna miejscowość. Spacer możemy też odbyć nad brzegiem morza i ze względu na dużą ilość jodu, byłoby to ze wszech miar wskazane. Ale jeśli się zmęczycie, zawsze możecie iść promenadą. Można także skorzystać z roweru. Sympatyczne jest to, że miejsc, ba wręcz systemów  wypożyczania rowerów, jest cała mnogość. Jesienią będzie z tym kłopot, ale oczywiście w sezonie można spróbować rowerowej eskapady.  Proponuję dojście do samego Basin. Po drodze konieczne będzie zjedzenie obiadu i mam nadzieję, że nawet o dziwnej porze roku jaką jest jesień jakiś lokal będzie otwarty. Powrót proponuję też na piechotę, bo w końcu to tylko jakieś 15 kilometrów. Po drodze oczywiście koniecznie wejdźcie na mola. Są trzy i z każdego jest trochę inny widok, a w dodatku to w Heringsdorfie ma galerię handlową. Jeśli ktoś się jednak zmęczy, może także pojechać autobusem linii europejskiej, albo pociągiem. Nasi niemieccy sąsiedzi dociągnęli bowiem linię kolejową do zachodniego Świnoujścia.

weekend w okolicy Świnoujścia
Heringsdorf

Myślę, że po tym spacerze będziecie na tyle zmęczeni, że zainteresuje was jedynie kolacja. Musicie w uzdrowiskowej części miasta znaleźć jakiś czynny lokal, a przy okazji zobaczyć tę część Świnoujścia. Ale może będziecie mieć jeszcze trochę siły i udajecie się na ładny basen w Ahlbeck. Nosi on wdzięczną nazwę OstTherme. Są tu hydromasaże i łóżka wodne. Miejsce jest kameralne, ale bardzo miłe. Urocze jest także i to, ze napisy informacyjne są tu także w języku polskim

weekend w okolicy Świnoujścia
Klimatyczny basen w Ahlbeck

Weekend w okolicy Świnoujścia – zwiedzanie Świnoujścia

Następnego dnia rano proponują spacer plażą w stronę portu w Świnoujściu, musicie dojść do charakterystycznego dla Świnoujścia Stawa Młyny. Jest to obowiązkowy punkt programu. Potem czas na zobaczenie miasta, w centrum jest interesujące muzeum, głównie ze względu na stare zdjęcia miasta. Ciekawy jest także kościół z zawieszoną pod sufitem łodzią. Czas przeprawić się na drugą stronę. Teraz uwaga: jeśli poruszamy się samochodem w weekend możemy przeprawić się także z autem w centrum miasta.W pozostałe dni tygodnia ta przeprawa zarezerwowana jest tylko dla mieszkańców Świnoujścia. Jeśli zrezygnujemy z samochodu, to przeprawa dla pieszych jest dostępna dla wszystkich przez cały tydzień. No i rzecz istotna – przeprawa jest bezpłatna. Dotyczy to zarówno ludzi, jak i pojazdów.

weekend w okolicy Świnoujścia
Stawa Młyny

Jeżeli Fort Gerharda będzie otwarty, obejrzyjcie go sobie. Jest odbudowywany przez ludzi zafascynowanych przeszłością miasta. Może jeszcze trochę do pełnej świetności mu brakuje, ale zawsze to lepiej niż miałby niszczeć i służyć za melinę. Niedaleko wznosi się latarnia morska, naprawdę wysoka. Osoby z dobrą kondycją powinny wybrać się na jej szczyt i podziwiać rozciągający się stąd widok. Widać stąd, między innymi, będący ciągle w budowie, wielki gazoport.

weekend w okolicy Świnoujścia
Latarnia morska

Weekend w okolicy Świnoujścia – w drodze do domu

W zależności od tego, jak daleko macie do domu, możecie tu zakończyć swój weekend albo po drodze zatrzymać się w Wolinie lub wstąpić do Wolińskiego Parku Narodowego, ewentualnie obejrzeć Międzyzdroje, mając nadzieję, że coś się tu zmieniło na lepsze i zniknęły koszmarne budy handlowe.

Jeśli

lubicie Zachodniopomorskie, zerknijcie tu:

chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie

fascynuje Was Polska i chcecie odwiedzić piękne miejsca, kupcie nasz ebook, szczegóły na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a gdy klikniecie w poniższy obrazek, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.

Booking.com

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies