Blog,  Łódzkie,  Polska

Skansen rzeki Pilicy to ciekawe miejsce

Wspomniałam już o Niebieskich Źródłach, naprawdę uroczym miejscu, znajdującym się w Tomaszowie Mazowieckim. Będąc tam trzeba obejrzeć bardzo ciekawy Skansen Rzeki Pilicy. Znajduje się on za parkingiem, na którym zostawiliśmy samochód, aby zwiedzić rezerwat przyrody.

Skansen rzeki Pilicy
Wejście do skansenu

Skansen Rzeki Pilicy powstał z inicjatywy lokalnych zbieraczy, którzy postanowili zaprezentować ciekawy zbiór budowli i przedmiotów, związanych z Pilicą. Do tego dołożyli parę militariów i powstało całkiem ciekawe muzeum. Mamy więc dawny młyn,

Skansen rzeki Pilicy
Dawny młyn

a w nim wystawę zdjęć, plakatów i militariów.

Wartownia pochodzi z międzywojennego ośrodka prezydenckiego. W budynku dawnej świetlicy z ośrodka kolonijnego dla dzieci z ubogich rodzin mieści się ciekawa wystawa, obrazująca dzieje miejscowości letniskowych nad Pilicą.

Skansen rzeki Pilicy
Letnisko nad Pilicą

Powstały one pod koniec XIX wieku w związku z rozrostem miast. W pawilonie mamy więc wyposażenie takiego domu letniskowego, a także dawne kajaki.  Od zgiełku miasta bardzo często, już od wczesnej młodości uciekał tu Julian Tuwim. Dowiadujemy się o historii niedoszłego uzdrowiska Inowłódz. Badania wód wykazały, że nie mają one takich właściwości leczniczych, jakich spodziewał się Birenzweig, twórca stacji klimatycznej. Jest też naprawdę uroczy budynek, a może trzeba by raczej napisać, budyneczek, dawnej stacji kolejowej w Wolbórce wraz ze starym rozkładem jazdy.

Skansen rzeki Pilicy
Dawna stacja kolejowa

Interesujący jest stojący przy młynie niebieski beczkowóz.

Skansen rzeki Pilicy
Beczkowóz woziwody

Woziwodowie wozili w nim wodę z Niebieskich Źródeł. Chętnych nie brakowało, płacili nawet 10 groszy za wiadro. Aby ułatwić pracę woziwodom przy źródłach powstała drewniana kładka i żuraw z wiadrem.

Skansen rzeki Pilicy
Dawna wartownia

Tuż przy bramie wejściowej jest drewniana toaleta pochodząca z rezydencji carskiej w Spale.

Drugą część ekspozycji stanowiły pamiątki związane z drugą wojną światową.

Najbardziej zaskakującym eksponatem jest przydrożny krzyż wykonany z lufy…radzieckiej armaty.

Skansen rzeki Pilicy
Przydrożny krzyż

Stał on w jednej z nadpilickich miejscowości. w 2010 roku powstała tam murowana kapliczka, a krzyż przekazano do muzeum. Są różne działa, czołg, most pontonowy,

Skansen rzeki Pilicy
Most pontonowy

a także niemiecki wojskowy pojazd prototypowy,  opancerzony ciągnik artyleryjski, który 18 stycznia 1945 roku zatonął w Pilicy w pobliżu Tomaszowa Mazowieckiego.

Skansen rzeki Pilicy
Ciągnik artyleryjski

W październiku 1999 roku został wydobyty, w skansenie przeszedł generalny remont i udało się go uruchomić.  Marcin bardzo się nim zachwycił, kiedy przeczytał, że jest to prawdopodobnie jedyny egzemplarz na świecie. Ale jest on znanym miłośnikiem telewizyjnej serii programów o amerykańskich lombardach i lubi oglądać rzeczy niezwykłe, a nawet dziwaczne…

Jeśli

lubicie zwiedzać województwo łódzkie, kliknijcie tu;

chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie;

jeździcie po Polsce i szukacie interesujących miejsc do zobaczenie, kupcie nasz ebook, w tym wpisie znajdziecie szczegóły, a klikając w poniższe zdjęcie przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie miło, gdy z niego skorzystacie.



Booking.com

Dodane przez Małgosia dnia 2014-07-22

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies