Warszawa Park Skaryszewski warto odwiedzić
Przechadzka po Parku Skaryszewskim sprawiła mi dużą przyjemność. To ważne miejsce na zielonej mapie Warszawy, a taką powoli próbuję w tym blogu stworzyć. Ma wszystko, co powinien mieć park z prawdziwego zdarzenia. Są alejki, rabaty kwiatowe, dużo różnorodnych drzew, rzeźby, jeziorko, stawy, mostki, place zabaw dla dzieci i miejsca do uprawiania sportu. Warszawa Park Skaryszewski – zaczynamy:
Warszawa Park Skaryszewski – wejście przy Rondzie Waszyngtona
Swój spacer zaczęłam na Rondzie Waszyngtona. Nie można nie zauważyć Stadionu Narodowego. Jest tu od niedawna, ale już wrósł w przestrzeń. Na rondzie są charakterystyczne półokrągłe budynki. Mieszczą się w nich sklepy. całość zdaje się komponować w ładny obrazek, a przy chaosie warszawskiej zabudowy to zaiste miła niespodzianka.
Za mostem Poniatowskiego rozpościera się panorama Warszawy. Przy wejściu do parku znajduje się pomnik Ignacego Paderewskiego. Główną aleję przecina na pół pomnik żołnierzy radzieckich. Przytłacza swoją bryłą wszystko, co jest wokół. Tuż przy wejściu znajduje się tablica w kształcie przewróconego wieżowca, która upamiętnia Polaków, którzy zginęli w World Trade Centre. Trzy pomniki, trzy jakże różne historie.
Warszawa Park Skaryszewski – rosarium
Ruszyłam główną aleją. Na wysokości pomnika żołnierzy radzieckich skręciłam w lewo. W rosarium znalazłam pomnik tancerki.
Wygląda niezwykle malowniczo pośród kwitnących róż.Po drugiej stronie alei jest z kolei pomnik Edwarda House`a. Został ufundowany przez Ignacego Jana Paderewskiego w 1932 roku.
House był doradcą prezydenta USA Woodrowa Wilsona i orędownikiem odrodzenia Polski. W 1951 roku pomnik został zniszczony, odbudowany w 1991. I dobrze, bo to ważna postać w historii Polski i właściwie kompletnie nieznana.
Warszawa Park Skaryszewski – staw
Za skwerkiem nad stawem doszłam do najładniejszej rzeźby, czyli do „Kąpiącej się” autorstwa Olgi Niewskiej.
Szkoda tylko, że z basenu, w którym stoi nie tryska woda.
Warszawa Park Skaryszewski – Jeziorko Kamionkowskie
Potem poszłam nad Jeziorko Kamionkowskie. Wczoraj nie było kajaków, ani innego sprzętu pływającego. Jeziorko do początków XX wieku było połączone z Wisłą. Po roku 1927, kiedy wody jeziorka zalały Park Skaryszewski, wybudowano stację pomp, która utrzymuje stały poziom wody w zbiorniku.
Za jeziorkiem widać budynki fabryki Wedla (z satysfakcją zauważę „dawniej 22 lipca”).
Warszawa Park Skaryszewski – kapliczka
Gdzieś po drodze minęłam kapliczkę, która w czasie wojny podobno służyła za skrzynkę kontaktową żołnierzom z ruchu oporu.
W 1937 roku Kapliczka stała przed polskim pawilonem na wystawie w Paryżu, a jej autor Janusz Alchimowicz dostał za nią nagrodę. Bawiące się wśród drzew i krzaków dzieci mają tu prawdziwe królestwo. Dla mniej pomysłowych jest placyk z zabawkami. Odgłos piłki tenisowej zasygnalizował, że jestem blisko kortów tenisowych. Sama też wiele lat temu rozegrałam tu jeden mecz. Doszłam do głównej alei, gdzie wiewiórki były tak miłe i pozowały mi do zdjęć. Poszłam jeszcze tylko nad staw, siedziałam i gapiłam się na kaczki, wodę i odbijające się w niej drzewa.
Czasem niestety w parku słychać odgłosy miejskie, ale i tak jest tu bardzo miło. Kiedy po spacerze zgłodniejemy, w pobliżu jest ulica Francuska z dużą ilością restauracji, kawiarni i innych przybytków gastronomicznych.
Jeśli
lubicie zwiedzać Warszawę, kliknijcie tu;
chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie;
jeździcie po Polsce i szukacie interesujących miejsc do zobaczenie, kupcie nasz ebook, w tym wpisie znajdziecie szczegóły, a klikając w poniższe zdjęcie przeniesiecie się do naszego sklepu.
Jeśli lubicie spacery po ciekawych miejscach, w których żyli niezwykli ludzie, wybierzcie się z nami do Konstancina.
Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.
Dodane przez Małgosia dnia 2013-06-29