spacer po Parku Skaryszewskim
Blog,  Polska,  Warszawa

Warszawa Park Skaryszewski warto odwiedzić

Przechadzka po Parku Skaryszewskim sprawiła mi dużą przyjemność. To ważne miejsce na zielonej mapie Warszawy, a taką powoli próbuję w tym blogu stworzyć. Ma wszystko, co powinien mieć park z prawdziwego zdarzenia. Są alejki, rabaty kwiatowe, dużo różnorodnych drzew, rzeźby, jeziorko, stawy, mostki, place zabaw dla dzieci i miejsca do uprawiania sportu. Warszawa Park Skaryszewski – zaczynamy:

Warszawa Park Skaryszewski
Na spacerze

Warszawa Park Skaryszewski – wejście przy Rondzie Waszyngtona

Swój spacer zaczęłam na Rondzie Waszyngtona. Nie można nie zauważyć Stadionu Narodowego. Jest tu od niedawna, ale już wrósł w przestrzeń. Na rondzie są charakterystyczne półokrągłe budynki. Mieszczą się w nich sklepy. całość zdaje się komponować w ładny obrazek, a przy chaosie warszawskiej zabudowy to zaiste miła niespodzianka.

Za mostem Poniatowskiego rozpościera się panorama Warszawy. Przy wejściu do parku znajduje się pomnik Ignacego Paderewskiego. Główną aleję przecina na pół pomnik żołnierzy radzieckich. Przytłacza swoją bryłą wszystko, co jest wokół. Tuż przy wejściu znajduje się tablica w kształcie przewróconego wieżowca, która upamiętnia Polaków, którzy zginęli w World Trade Centre. Trzy pomniki, trzy jakże różne historie.

Warszawa Park Skaryszewski
Kontrowersyjny pomnik

Warszawa Park Skaryszewski – rosarium

Ruszyłam główną aleją. Na wysokości pomnika żołnierzy radzieckich skręciłam w lewo. W rosarium znalazłam pomnik tancerki.

Warszawa Park Skaryszewski
Tancerka

Wygląda niezwykle malowniczo pośród kwitnących róż.Po drugiej stronie alei jest z kolei pomnik Edwarda House`a. Został ufundowany przez Ignacego Jana Paderewskiego w 1932 roku.

Warszawa Park Skaryszewski
Pomnik Edwarda House’a

House był doradcą prezydenta USA Woodrowa Wilsona i orędownikiem odrodzenia Polski. W 1951 roku pomnik został zniszczony, odbudowany w 1991. I dobrze, bo to ważna postać w historii Polski i właściwie kompletnie nieznana.

Warszawa Park Skaryszewski – staw

Za skwerkiem nad stawem doszłam do najładniejszej rzeźby, czyli do „Kąpiącej się” autorstwa Olgi Niewskiej.  

Warszawa Park Skaryszewski
Kąpiąca się

Szkoda tylko, że z basenu, w którym stoi nie tryska woda.

Warszawa Park Skaryszewski – Jeziorko Kamionkowskie

Potem poszłam nad Jeziorko Kamionkowskie. Wczoraj nie było kajaków, ani innego sprzętu pływającego. Jeziorko do początków XX wieku było połączone z Wisłą. Po roku 1927, kiedy wody jeziorka zalały Park Skaryszewski, wybudowano stację pomp, która utrzymuje stały poziom wody w zbiorniku.

Warszawa Park Skaryszewski
Fabryka Wedla za jeziorkiem

Za jeziorkiem widać budynki fabryki Wedla (z satysfakcją zauważę „dawniej 22 lipca”).

Warszawa Park Skaryszewski – kapliczka

Gdzieś po drodze minęłam kapliczkę, która w czasie wojny podobno służyła za skrzynkę kontaktową żołnierzom z ruchu oporu.

Warszawa Park Skaryszewski
Kapliczka

W 1937 roku Kapliczka stała przed polskim pawilonem na wystawie w Paryżu, a jej autor Janusz Alchimowicz dostał za nią nagrodę. Bawiące się wśród drzew i krzaków dzieci mają tu prawdziwe królestwo. Dla mniej pomysłowych jest placyk z zabawkami. Odgłos piłki tenisowej zasygnalizował, że jestem blisko kortów tenisowych. Sama też wiele lat temu rozegrałam tu jeden mecz. Doszłam do głównej alei, gdzie wiewiórki były tak miłe i pozowały mi do zdjęć. Poszłam jeszcze tylko nad staw, siedziałam i gapiłam się na kaczki, wodę i odbijające się w niej drzewa.

Warszawa Park Skaryszewski
Staw
Warszawa Park Skaryszewski
Kaczka zostawiała ślad na wodzie

Czasem niestety w parku słychać odgłosy miejskie, ale i tak jest tu bardzo miło. Kiedy po spacerze zgłodniejemy, w pobliżu jest ulica Francuska z dużą ilością restauracji, kawiarni i innych przybytków gastronomicznych.

Warszawa Park Skaryszewski
W parku można też znaleźć wodospad
Warszawa Park Skaryszewski
Można też łowić ryby
Warszawa Park Skaryszewski
I oglądać wiewiórki
Warszawa Park Skaryszewski
Tablica poświęcona lotnikom

Jeśli

lubicie zwiedzać Warszawę, kliknijcie tu;

chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie;

jeździcie po Polsce i szukacie interesujących miejsc do zobaczenie, kupcie nasz ebook, w tym wpisie znajdziecie szczegóły, a klikając w poniższe zdjęcie przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój

Jeśli lubicie spacery po ciekawych miejscach, w których żyli niezwykli ludzie, wybierzcie się z nami do Konstancina.

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.Booking.com

Dodane przez Małgosia dnia 2013-06-29

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies