
Warszawa Park Morskie Oko i jego tajemnice
Przejeżdżając ulicą Puławską nie można nie zwrócić uwagi na Domek Mauretański. Znajduje się on przy wejściu do Parku Morskie Oko i jest pozostałością po rezydencji księżnej Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej. Zaprojektowany został przez Szymona Bogumiła Zuga jako glorietta flamandzka. Jednak obecny kształt zyskał w XIX wieku, kiedy na zlecenie kolejnej właścicielki Henryk Marconi dokonał przebudowy pałacu i parku. Następny właściciel Franciszek Szuster przyczynił się do powstania tu modnego letniska. W dolnej części parku znajdowało się miejsce zabaw zwane „Promenadą”.





Niedaleko Domku Mauretańskiego jest drugi budynek, będący pozostałością danego założenia pałacowo-parkowego – to Domek Gotycki, zwany też Gołębnikiem. Na wieży widać zegar z kurantem, który od stycznia 1965 roku o godzinie 17 wygrywa „Marsz Mokotowa”.
Staw Morskie Oko swoją nazwę zawdzięcza podobieństwu kształtu do Tatrzańskiego pierwowzoru. Miejsce jest ładnie zagospodarowane, można posiedzieć przy stoliku lub na ławce, patrząc na kaczki i mewy. Nad stawem, przy ulicy Dworkowej znajduje się pomnik Żołnierzy Baszty. Upamiętnia tragiczną historię z czasów powstania warszawskiego, kiedy zagubieni w kanałach powstańcy wyszli przez właz i natknęli się na Niemców. Wszystkich 140 żołnierzy rozstrzelano. Od włazu kanału do pomnika namalowano ślady się stóp. Są one naprawdę poruszające.


Niebezpieczny staw
Z samym stawem wiąże się niezwykła historia. Kiedy do wody wpadło trzech chłopców i ich ciał nie można było odnaleźć ekipa płetwonurków przebadała staw i okazało się, że na głębokości sześciu metrów jest tutaj wodny lejek i pod spodem jeszcze prawdopodobnie jeszcze jedno jezioro (taką informację znalazłam na stronie TVN). Podobno utopił się tu też wóz z koniem i czołg. Jeziorko zasila w wodę podwodne źródło.
Warszawa Park Morskie Oko – mauzoleum
Chodząc alejkami po skarpie na pewno natkniecie się na Mauzoleum Franciszka Szustera. Pierwsza spoczęła w nim w 1900 roku żona Szustera Rozalia, a rok później on sam. Innym ciekawym, zachowanym do dziś budynkiem jest Pałac Szustera. Franciszek Szuster był zamożnym drukarzem, który odkupił w 1845 roku posiadłość. Pałacyk spłonął w czasie powstania, odbudowany został w latach 60-tych XX wieku.



Podczas mroźnej zimy 1940 roku mieszkańcy wycieli wszystkie drzewa na opał, nowe zasadzono w 1960 roku.
W każdym razie w samym środku miasta znajduje się miejsce, gdzie miło jest odpocząć, nawet jesienią.
Jeśli
chcecie poznać Warszawę, zerknijcie tu;
jesteście ciekawi, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie;
lubicie zwiedzać niezwykłe miejsca w Polsce, kupcie nasz ebook, więcej informacji na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a gdy klikniecie w poniższy obrazek, przeniesiecie się do naszego sklepu.
Jeśli lubicie spacery po ciekawych miejscach, w których żyli niezwykli ludzie, wybierzcie się z nami do Konstancina.

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.
Booking.comDodane przez Małgorzata Bochenek dnia 2015-11-19

