Planowanie podróży
Blog,  Filozofia podróżowania,  Niezbędnik,  Praktycznie

Planowanie podróży, czyli o wakacjach w 2019 roku

Dziś o wakacjach w …2019 roku. Dlaczego? Bo warto już zacząć o tym myśleć.

Planowanie podróży
Sierpień w Zermatt

Planowanie podróży – noclegi

Jeśli chcecie sami zaplanować urlop musicie być przygotowani na to, że te najbardziej atrakcyjne, najciekawsze miejsca noclegowe będą rezerwowane z dużym wyprzedzeniem. Już dziś zresztą może okazać się, iż tu czy tam hotele i pensjonaty mają komplet gości. Dotyczy to zarówno Polski jak i wielu innych miejsc w Europie i jeszcze dalej. Jeśli to możliwe warto skorzystać z opcji rezerwacji z możliwością “bezkarnego” anulowania wyjazdu. Zwykle jest to możliwe. Portale takie jak booking.com oferują tę możliwość. Czasem to anulowanie możliwe jest do ostatniej chwili, ale niekiedy ostateczną decyzję należy podjąć wcześniej. Jeśli tak, warto o tym pamiętać, a najlepiej dobrze tę informację zapisać.

Planowanie podróży
Trujillo, tu spaliśmy w dawnym pałacu (nie były to wakacje)

Planowanie podróży – gdzie pojechać?

Kluczowe pytanie, które trzeba sobie zadać brzmi – dlaczego chcę tam pojechać? Jak to, przecież wiem, odpowiecie. Pewno zwykle tak jest, ale mimo wszystko warto pamiętać, że jeśli lubimy spędzać czas nad morzem, to Chorwacja jest świetnym miejscem, ale piaszczyste plaże nie są domeną tego kraju. Więc jeśli chcemy by nasze dziecko bawiło się w nadmorskim piasku ten wybór może nie być najlepszy.

Jeśli ktoś poleca nam hiszpańską Galicję ze względu na tamtejsze jedzenie, warto zastanowić się czy ryby i owoce morza to jest właśnie to jedzenie, które rzeczywiście lubimy. Konfrontujmy nasze deklaracje, opinie innych z rzeczywistością. I tak płynnie przechodzimy do tematu pod tytułem – inspiracje.

Planowanie podróży
Hiszpańska Galicja, piękna plaża, ale morze zimne i fale niezbyt bezpieczne

Planowanie podróży – inspiracje

Można je czerpać zewsząd. Bardzo dobrym źródłem są strony i blogi poświęcone podróżom, dobrą inspiracją mogą być materiały zamieszczane na YouTube. Jeśli chodzi o szukanie inspiracji warto przy tym spojrzeć czy dany tekst nie jest plonem działań marketingowych. Nie oznacza to oczywiście, że nie jest on wartościowy, czy prawdziwy, ale należy jednak dostrzec warstwę promocyjną materiału.

Planowanie podróży – bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo. Temat sam w sobie. Warto się nad nim pochylić. Są miejsca do których po prostu nie powinno się jeździć, bo ryzyko utraty życia, porwania etc. jest bardzo wysokie. Wiem, że są tacy, którzy to ryzyko lubią, ale wydaje się, że jest to po prostu działanie nieodpowiedzialne. Narażamy siebie i nie wiadomo czy uzyskamy w razie niebezpieczeństwa pomoc. W tym względzie warto korzystać z ogólnie dostępnych informacji. Pomocą mogą być strony MSZ. Tu jednak warto zauważyć , iż nasze ministerstwo czasem z pewną przesadą traktuje potencjalne zagrożenia. Przydatne w planowaniu są oczywiście opisy, które można znaleźć w Internecie. Nie polecamy jednak opisów w stylu „byłem i nic mi się nie stało”. Warto czytać te w których widać, iż autor zdolny jest do jakiejkolwiek refleksji.

Planowanie podróży – pogoda

Przy planowaniu warto także pamiętać o pogodzie. Z jednej strony jest ona nieprzewidywalna, ale przecież nie można zaprzeczyć istnieniu pory deszczowej, albo upierać się, iż Morze Północne w lutym to znakomity akwen do pływania. Kolejna sprawa to oczywiście święta czy wielkie wydarzenia rozgrywające się w danym czasie. Tu z jednej strony możemy napotkać na naprawdę wysokie ceny, z drugiej liczyć się z pewnego rodzaju ograniczeniami.

Muzułmański Ramadan w przyszłym roku wypada pomiędzy 6 maja a 4 czerwca i wizyta w kraju islamskim właśnie w tym okresie może wiązać się z pewnymi wyzwaniami o czym przekonaliśmy się goszcząc w Stambule podczas tegorocznego Ramadanu. Tak samo pobyt w Amsterdamie w trakcie wrześniowych targów IBC może być wyzwaniem – ceny hoteli rosną o 300 -400%.

Planowanie podróży
Ramadan w Stambule

Planowanie podróży – bilety lotnicze

Warto także pomyśleć o zakupie biletów – przede wszystkim lotniczych, choć w wielu krajach także wcześniejszy zakup biletów kolejowych może przynieść nam spore oszczędności. Jeśli chodzi o bilety lotnicze to czas promocji zbiega się często także z kalendarzowym początkiem roku. “Hurtowy” zakup biletów w tym właśnie czasie pozwala na naprawdę duże oszczędności. Oczywiście wiąże się z pewnym ryzykiem, bo część taryf, tych najbardziej atrakcyjnych nie pozwala na zmiany .

Koniec końców z jednej strony mobilizuje nas to do dobrego planowania, a z drugiej, jeśli kupujemy więcej biletów, to nawet strata jakiegoś biletu, w ogólnym rozrachunku nie zmienia faktu, że na całym pakiecie zaoszczędzimy. Jeśli decydujemy się na elastyczne opcje zakupu biletów – przesiadki, długa podróż, ale w niskiej cenie za bilet dobrze policzmy całość kosztów. Gdzieś przecież musimy się podziać, coś zjeść w trakcie tych przerw, może będzie konieczny dodatkowy nocleg, a to też koszt.

Kolejna sprawa to oczywiście „fałszywy Paryż”. Pozwoliłem sobie na żart, bo często tanie linie lotnicze oferują nam loty do znanych destynacji, ale na nieco inne lotnisko. Może oznaczać to długa podróż i kosztowną zarazem do miejsca docelowego.

Planowanie podróży – wiedza

Jest oczywiście jeszcze jeden element planowania, wczesnego planowania. Przygotowując się wcześniej możemy dowiedzieć się więcej o miejscu do którego chcemy się wybrać, sprawdzić, czy nasz wyjazd nie będzie wiązał z koniecznością dodatkowych działań – szczepień, wymiany dokumentów etc. i wreszcie poznać obyczaje i reguły panujące w danym kraju. Koniec końców wyjeżdżając będziemy gośćmi i musimy szanować obyczaje gospodarzy.

Rzecz wbrew pozorom nie dotyczy jedynie krajów muzułmańskich, gdzie dominuje co najmniej powściągliwość w zachowaniu, a niekiedy dość formalny rodzaj ubioru. Także np. w Tajlandii pamiętać trzeba o regułach związanych z szacunkiem do króla i Buddy. Takie reguły traktowane są z całą powagą. I niech Was nie zwiedzie to , że w Polsce mężczyźni wchodzą w nakryciach głowy do kościołów i rzadko kto zwraca uwagę na to zachowanie. W innych miejscach zakazy i nakazy traktowane są serio. I wreszcie kwestia różnic w poszczególnych krajach. W kurortach tureckich turysta może pozwolić sobie na więcej niż w tradycyjnych miastach i  wsiach wschodniej Turcji. Często właśnie typowe kurortowe, wypoczynkowe miejsca, są „innym światem”.

Jeśli zaplanujecie wyjazd będzie on tańszy, ciekawszy, a na niespodzianki, ale raczej te przyjemne, a także na zachwyty i tak możecie liczyć. Nie wierzcie w bezmyślne opisy wyjazdów lansowane w telewizyjnych programach: – Przyjechałem tu nic nie wiem o tym miejscu, zobaczę co jest tu ciekawego. Ewentualnie uzupełniane równie bezmyślnym i nieprawdziwym: – Spotkałem Marka zgodził się oprowadzić mnie…

Planowanie podróży
Juta w Gruzji, wszystkiego i tak nie da się zaplanować. W Gruzji zaskoczyła nas pogoda.

Taki świat nie istnieje. Jesteśmy ciekawi co Wy sądzicie o przygotowywaniu podróży? Na co zwracacie uwagę? Z jakich porad, inspiracji korzystacie?

Jeśli

chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie;

lubicie zwiedzać niezwykłe miejsca w Polsce, kupcie nasz ebook, informacje na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a gdy klikniecie w poniższy obrazek, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.



Booking.com

Z czasów dzieciństwa pamiętam kolorową puszkę portugalskich sardynek. Na sklepowej półce wśród nijakich opakowań peerelowskich towarów była prawdziwą obietnicą przygody. Potem była podróż do zimowego Budapesztu i smak papryki i wina. Zawsze marzyłem o poznawanie świata, tego bliskiego i dalekiego, i to marzenie spełnia się w moim życiu. Lubię zwiedzać Polskę, cieszę się, iż każda podróż po naszym kraju przynosi fascynujące odkrycia. Zawsze chętnie wracam do Rzymu, poznawanie tego miasta to niekończąca się historia. Opisywałem meandry świata polityki i ekonomii, ale także ciekawe miejsca warte zobaczenia. Praca i związane z nią podróże zawiodły mnie do wielu niezwykłych zakątków, świątyń w Japonii, Watykanu, muzeów Amsterdamu. Od 8 lat współtworzę projekt Podróżniczy Dom Kultury. Piszę, komentuję w mediach społecznościowych. Wciąż myślę o kolejnych wyprawach.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies