Praga dzielnica żydowska, warto zwiedzić synagogi
Praga dzielnica żydowska – Staronowa synagoga
Nie wiedzieliśmy, czy zdążymy zobaczyć wszystkie synagogi i cmentarz, więc zwiedzanie zaczęliśmy od Staronowej Synagogi, bo uznaliśmy, że właśnie ona jest najważniejsza. Jest to najstarsza, zachowana bez najmniejszych zniszczeń synagoga w Europie. Pochodzi z 1270 roku, do dziś odbywają się w niej nabożeństwa i dlatego mężczyźni muszą nakryć głowy. Przy wejściu dostają papierowe jarmułki.
Do głównej sali wchodzi się przez portal ozdobiony gotyckim tympanonem, przedstawiającym krzew winorośli w winnicy symbolizującej dom Izraela. Na ścianach umieszczone są hebrajskie inskrypcje pochodzące z Biblii i Talmudu. Każde pole sklepienia krzyżowo-żebrowego podzielone jest na pięć części, a nie na cztery, po to, aby na sklepieniu nie powstał znak krzyża. Naszą uwagę zwróciła bima, czyli podwyższenie otoczone kutą kratą. Słusznie, bo krata pochodzi z XV wieku.
Podanie mówi, że na poddaszu synagogi rabbi Low miał ukryć szczątki Golema. Nikt ich jednak nie znalazł. Golem stworzony przez rabiego miał być postacią człowieka ulepioną z gliny, a następnie, dzięki zaklęciom, ożywioną, miał bronić Żydów przed prześladowaniami. Czy skierował się przecież swemu twórcy, czy ten ostatecznie nie ożywił go jednak ? To jedna z legend (a może historii?) tajemniczej Pragi.
Praga dzielnica żydowska – cmentarz i dom pogrzebowy
Teraz udaliśmy się na cmentarz, ale najpierw obejrzeliśmy stojący przy cmentarnej bramie dom pogrzebowy. Okazało się, że jesteśmy przy wyjściu z cmentarza. Musieliśmy go obejść, aby dostać się do środka. Po cmentarzu chodzi się wyznaczonymi ścieżkami. Mężczyźni powinni nakryć głowę. Cmentarz robi niesamowite wrażenie, macewy ustawione są ciasno jedna obok drugiej.
Praga dawna dzielnica żydowska – pozostałe synagogi
Odwiedziliśmy też Synagogę Pinkasa, w której urządzono miejsce pamięci czeskich Żydów, zamordowanych w czasie drugiej wojny światowej. Na tablicach znajdują się nazwiska wszystkich 77 297 ofiar Holokaustu.
Wewnątrz Synagogi Klausovej obejrzeliśmy wystawę o żydowskich tradycjach i obyczajach. Nam przypominała wystawę, którą widzieliśmy w krakowskiej synagodze. Na dole zgromadzone przedmioty przypominały święta odbywające się cyklicznie w danym momencie roku, zaś na górze te, związane z wydarzeniami w życiu każdego, od narodzin, przez zaślubiny aż do śmierci.
Jako ostatnią, zwiedziliśmy Synagogę Hiszpańską, która została zbudowana w 1868 roku. Synagoga przypomina budowle andaluzyjskie, stąd zapewne jej nazwa. Wystawa przedstawiająca dzieje Żydów w Czechach jest na parterze, natomiast na piętrze obejrzeliśmy wyroby ze srebra, zebrane tu z czeskich synagog.
Przed synagogą jest pomnik Franza Kafki, a my udaliśmy się do kawiarni „Kafka”. Choć to współczesny lokal, to dobrze wpisuje się w klimat dawnej dzielnicy żydowskiej. siedząc w kawiarni obserwowaliśmy rzesze turystów przemieszczających się za oknami. Warto bowiem zauważyć, iż dzielnica żydowska jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Pradze. Jeśli zaś chodzi o sam lokal, to zanotuję, iż Marcinowi smakowało ciastko czekoladowe, którego sobie nie odmówił.
Nasze porady
Na zwiedzenie dzielnicy żydowskiej trzeba poświęcić co najmniej 3 godziny. Może to trwać oczywiście znacznie dłużej, ale tyle wystarczy by zobaczyć najważniejsze miejsca. Obiekty czynne są codziennie od 9 do 18 (w porze letniej), z wyjątkiem sobót i świąt żydowskich.
Warto, a może lepiej napisać, trzeba kupić bilet zbiorowy uprawniający do oglądania wszystkich zabytków. Kosztuje 300 koron (aktualizacja 12.12.2022 – 350 koron), a więc nie jest to szczególnie wygórowana cena.
Od 1 stycznia 2024 bilet zbiorowy na wszystkie zabytki dla dorosłych kosztuje 500 koron (aktualizacja 24.01.2024)
Czego nie napisałam wcześniej uzupełniam teraz. Dzielnica nazywa się Josefov.
Jeśli
lubicie Czech, zerknijcie tu;
chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie;
interesują Was ciekawe miejsca w Polsce, kupcie nasz ebook, szczegóły znajdziecie w tym wpisie, a gdy klikniecie w poniższy obrazek, przeniesiecie się do naszego sklepu.
Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.