Praga dzielnica żydowska
Blog,  Czechy,  Europa

Praga dzielnica żydowska, warto zwiedzić synagogi

Praga dzielnica żydowska – Staronowa synagoga

Nie wiedzieliśmy, czy zdążymy zobaczyć wszystkie synagogi i cmentarz, więc zwiedzanie zaczęliśmy od Staronowej Synagogi, bo uznaliśmy, że właśnie ona jest najważniejsza. Jest to najstarsza, zachowana bez najmniejszych zniszczeń synagoga w Europie. Pochodzi z 1270 roku, do dziś odbywają się w niej nabożeństwa i dlatego mężczyźni muszą nakryć głowy. Przy wejściu dostają papierowe jarmułki.

Praga dzielnica żydowska
Staronowa synagoga

Do głównej sali wchodzi się przez portal ozdobiony gotyckim tympanonem, przedstawiającym krzew winorośli w winnicy symbolizującej dom Izraela.  Na ścianach umieszczone są hebrajskie inskrypcje pochodzące z Biblii i Talmudu. Każde pole sklepienia krzyżowo-żebrowego podzielone jest na pięć części, a nie na cztery, po to, aby na sklepieniu nie powstał znak krzyża. Naszą uwagę zwróciła bima, czyli podwyższenie otoczone kutą kratą. Słusznie, bo krata pochodzi z XV wieku.

Podanie mówi, że na poddaszu synagogi rabbi Low miał ukryć szczątki Golema. Nikt ich jednak nie znalazł. Golem stworzony przez rabiego miał być postacią człowieka ulepioną z gliny, a następnie, dzięki zaklęciom, ożywioną, miał bronić Żydów przed prześladowaniami. Czy skierował się przecież swemu twórcy, czy ten ostatecznie nie ożywił go jednak ? To jedna z legend (a może historii?) tajemniczej Pragi.

Praga dzielnica żydowska
Napisy na ścianach
Praga dzielnica żydowska
W środku
Praga dzielnica żydowska
Ozdobny portal

Praga dzielnica żydowska – cmentarz i dom pogrzebowy

Teraz udaliśmy się na cmentarz, ale najpierw obejrzeliśmy stojący przy cmentarnej bramie dom pogrzebowy. Okazało się, że jesteśmy przy wyjściu z cmentarza. Musieliśmy go obejść, aby dostać się do środka. Po cmentarzu chodzi się wyznaczonymi ścieżkami. Mężczyźni powinni nakryć głowę. Cmentarz robi niesamowite wrażenie, macewy ustawione są ciasno jedna obok drugiej.

Praga dzielnica żydowska
Dom pogrzebowy
Praga dzielnica żydowska
Niesamowicie wyglądają te macewy
Praga dzielnica żydowska
I te również

Praga dawna dzielnica żydowska – pozostałe synagogi

Odwiedziliśmy też Synagogę Pinkasa, w której urządzono miejsce pamięci czeskich Żydów, zamordowanych w czasie drugiej wojny światowej. Na tablicach znajdują się nazwiska wszystkich 77 297 ofiar Holokaustu.

Wewnątrz Synagogi Klausovej obejrzeliśmy wystawę o żydowskich tradycjach i obyczajach. Nam przypominała wystawę, którą widzieliśmy w krakowskiej synagodze. Na dole zgromadzone przedmioty przypominały święta odbywające się cyklicznie w danym momencie roku, zaś na górze te, związane z wydarzeniami w życiu każdego, od narodzin, przez zaślubiny aż do śmierci.

Jako ostatnią, zwiedziliśmy Synagogę Hiszpańską, która została zbudowana w 1868 roku. Synagoga przypomina budowle andaluzyjskie, stąd zapewne jej nazwa. Wystawa przedstawiająca  dzieje Żydów w Czechach jest na parterze, natomiast na piętrze obejrzeliśmy wyroby ze srebra, zebrane tu z czeskich synagog.

Praga dzielnica żydowska
Synagoga Hiszpańska
Praga dzielnica żydowska
Wnętrze Synagogi Hiszpańskiej
Praga dzielnica żydowska
Widok z góry

Przed synagogą jest pomnik Franza Kafki, a  my udaliśmy się do kawiarni „Kafka”. Choć to współczesny lokal, to dobrze wpisuje się w klimat dawnej dzielnicy żydowskiej. siedząc w kawiarni obserwowaliśmy  rzesze turystów przemieszczających się za oknami. Warto bowiem zauważyć, iż dzielnica żydowska jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Pradze. Jeśli zaś chodzi o sam lokal, to zanotuję, iż Marcinowi  smakowało ciastko czekoladowe, którego sobie nie odmówił.

Nasze porady

Na zwiedzenie dzielnicy żydowskiej trzeba poświęcić co najmniej 3 godziny. Może to trwać oczywiście znacznie dłużej, ale tyle wystarczy by zobaczyć najważniejsze miejsca. Obiekty czynne są codziennie od 9 do 18 (w porze letniej), z wyjątkiem sobót i świąt żydowskich.

Warto, a może lepiej napisać, trzeba kupić bilet zbiorowy uprawniający do oglądania wszystkich zabytków. Kosztuje 300 koron (aktualizacja 12.12.2022 – 350 koron), a więc nie jest to szczególnie wygórowana cena.

Od 1 stycznia 2024 bilet zbiorowy na wszystkie zabytki dla dorosłych kosztuje 500 koron (aktualizacja 24.01.2024)

Czego nie napisałam wcześniej uzupełniam teraz. Dzielnica nazywa się Josefov.

Jeśli

lubicie Czech, zerknijcie tu;

chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie;

interesują Was ciekawe miejsca w Polsce, kupcie nasz ebook, szczegóły znajdziecie w tym wpisie, a gdy klikniecie w poniższy obrazek, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.Booking.com

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies