Blog,  Łódzkie,  Polska,  Pomysł na weekend,  Wycieczki

Pomysł na weekend: okolice Łowicza

Dzięki autostradzie A-2 łatwo tu dojechać z różnych stron. Wszystkim te okolice kojarzą się z pięknymi, kolorowymi strojami. Oczywiście mieszkańcy na co dzień w nich nie chodzą, ale w Boże Ciało, to już zupełnie co innego. W Muzeum w Łowiczu na wystawie dotyczącej stroju widziałam, że dziewczynki do I Komunii przystępują w strojach ludowych. Ale wracajmy do wycieczki, aby zrealizować nasz pomysł na weekend.

Pomysł na weekend: Łowicz

Zaczynamy w Łowiczu, gdzie najpierw idziemy do Muzeum, aby dowiedzieć się nieco o Księstwie Łowickim oraz tradycjach etnograficznych. Muzeum mieści się w dawnym budynku seminarium, więc obejrzyjcie zabytkową kaplicę. Dziś jest tu kolekcja sztuki barokowej, ale przede wszystkim warto podnieść głowę do góry, aby obejrzeć interesujące freski. Na pierwszym piętrze znajduje się kolekcja etnograficzna, tam możecie zobaczyć, jak zmieniał się ten słynny strój. Interesująco wyglądały zgromadzone w muzealnych gablotach zdobione wycinankami chałupy i malowane naczynia. Druga ekspozycja poświęcona jest historii Łowicza. Latem będziecie jeszcze mogli zobaczyć chałupy w mini skansenie, znajdującym się za muzeum.

Dawna kaplica w Muzeum w Łowiczu
Dawna kaplica w Muzeum w Łowiczu
W Muzeum w Łowiczu jest bogata kolekcja strojów ludowych
W Muzeum w Łowiczu jest bogata kolekcja strojów ludowych, niestety wszystkie za szybą, co utrudnia fotografowanie.
W łowickiej izbie nie mogło zabraknąć pająka i wycinanek
W łowickiej izbie nie mogło zabraknąć pająka i wycinanek

Bazylika

Po drugiej stronie Rynku znajduje się bazylika i to tam teraz się udacie. W bazylice zwróćcie uwagę na pomniki nagrobne prymasów. Najwspanialszy niewątpliwie jest nagrobek prymasa Uchańskiego. Jego opis Aleksandra Jankowskiego  zamieszczony w „Wycieczkach po kraju”, przytoczyłam w tekście poświęconym Łowiczowi. Mam nadzieję, że do czasu waszej wizyty remont się skończy i zobaczycie muzeum, a jeśli nie, to trudno.

Kolegiata w Łowiczu
Kolegiata w Łowiczu
Nagrobek prymasa Uchańskiego, według Aleksandra Janowskiego najładniejszy w całej kolegiacie
Nagrobek prymasa Uchańskiego, według Aleksandra Janowskiego najładniejszy w całej kolegiacie

Teraz pora na spacer po mieście. Warto obejrzeć niecodzienny, trójkątny rynek. Jak wysłuchaliśmy mieszkańcy pieszczotliwie mówią o nim „trójkąt”. Idziemy do niego ulicą Zduńską. Gdzieś po drodze zobaczycie pozostałe kościoły, pewnie jednak będą zamknięte, więc po prostu rzućcie na nie okiem.

Niespotykany trójkątny rynek w Łowiczu
Niespotykany trójkątny rynek w Łowiczu

Pora na obiad. My jedliśmy w znajdującej się na Starym Rynku restauracji „Polonia” , było smacznie. Widzieliśmy wiele miejsc, w których można było coś zjeść, więc każdy może wybrać coś dla siebie.

Księstwo Łowickie

W muzeum poznaliśmy historię Księstwa Łowickiego, czas wyruszyć na poszukiwanie jednego z dwóch ocalałych słupów granicznych. Należy ruszyć w kierunku Warszawy, słup znajduje się 200 metrów za skrętem do wsi Patoki. Z prawej strony jest przystanek autobusowy, a z lewej słup.

Słup graniczny Księstwa Łowickiego, trochę błądziliśmy, ale udało się go znaleźć
Słup graniczny Księstwa Łowickiego, trochę błądziliśmy, ale udało się go znaleźć

Teraz udajemy się do Bolimowa, aby w Rynku zobaczyć łuski pocisków, które wystrzelono z gazem podczas pierwszej wojny światowej. Był to pierwszy atak gazowy w historii.

Bolimów łuska po pocisku,przeprowadzono tu pierwszy atak gazowy
Bolimów łuska po pocisku,przeprowadzono tu pierwszy atak gazowy

Pomysł na weekend: Nieborów

Po zadumaniu się nad okrucieństwem wojny, jedziemy do Nieborowa. Po swoich pałacu oprowadza książę Janusz Radziwiłł, taki jest przewodnik audio. Jest to pomysł ciekawy i trochę przewrotny, bo władze komunistyczne odebrały księciu Nieborów i nie pozwoliły nawet się do niego zbliżać. O historii pałacu i jego właścicielach pisałam już w tekście o Nieborowie, dodam tylko, że można oglądać wiele wspaniałych przedmiotów, a klatka schodowa wyłożona jest charakterystycznymi kaflami.

Pałac w Nieborowie, widok od frontu
Pałac w Nieborowie, widok od frontu
Klatka schodowa wyłożona kafelkami
Klatka schodowa wyłożona kafelkami
Wnętrza pałacu zaskakują oryginalnymi rzeźbami
Wnętrza pałacu zaskakują oryginalnymi rzeźbami

Wokół pałacu jest wspaniały park i myślę, że dobrze byłoby tu spędzić noc. Ale jeśli nie będzie to możliwe, w okolicy znajduje się kilka pensjonatów. Teraz zaś będziemy słuchać ptaków i cieszyć się przyrodą.

Park w Nieborowie
Park w Nieborowie

Pomysł na weekend: Park Romantyczny „Arkadia”

Następnego dnia udajemy się do parku romantycznego „Arkadia”.  Założycielką parku była Helena z Przeździeckich Radziwiłłowa. Parki romantyczne były bardzo modne, wśród dzikiej zieleni miały znajdować się budynki z różnych epok. Przez park przepływa rzeczka. W Świątyni Diany znajdują się rzeźby, kiedyś kolekcja była bogatsza. W całym parku można dostrzec elementy masońskie. O masonach także sporo pisaliśmy.

Akwedukt w Arkadii
Akwedukt w Arkadii
Świątynia Diany w Arkadii
Świątynia Diany w Arkadii

Pomysł na weekend: Skansen w Maurzycach

Ostatnim punktem wycieczki będzie wizyta w skansenie w Maurzycach. Już trochę wiecie o strojach i dekoracjach łowickich po wizycie w muzeum w Łowiczu. Teraz czas odwiedzić chałupy i zobaczyć, jak mieszkali chłopi. Może uda wam się kupić wycinankę. My nawet zobaczyliśmy, jak je się robi. Dekoracje wycinankowe warte są uwagi. Najstarszym zabytkiem w skansenie jest kościół, nie zapomnijcie go odwiedzić.

Chałupa w skansenie
Chałupa w skansenie
Kościół w skansenie w Maurzycach
Kościół w skansenie w Maurzycach
specjalne nożyce do wycinanek
specjalne nożyce do wycinanek

Pomysł na weeknd: Pierwszy na świecie most spawany

Właściwie wizyta w skansenie była przedostatnim punktem programu, bo po drodze zatrzymajcie się jeszcze przy moście. Nie jest to taki zwykły most, tylko pierwszy na świecie most spawany. Jest dziełem polskiego inżyniera Stefana Bryły i został oddany do użytku w 1928 roku. Obok mostu na tablicy jest informacja o Stefanie Bryle. Jego dziełem w Warszawie był Prudential, a także budynki Muzeum Narodowego i Poczty. W czasie wojny działał w AK, został rozstrzelany w 1943 roku na skutek donosu jednego ze studentów.

Pierwszy na świecie most spawany znajduje się w Maurzycach
Pierwszy na świecie most spawany znajduje się w Maurzycach

Jeśli będziecie głodni, dobrym pomysłem jest obiad w „Oberży pod Złotym Prosiakiem”.

I jeszcze na koniec: wycieczkę w całości można zrealizować tylko w sezonie turystycznym, czyli gdzieś od kwietnia, w innych miesiącach skansen jest zamknięty. Musicie też sprawdzać na bieżąco, czy jest otwarty pałac w Nieborowie (oczywiście poza sezonem). „Arkadia” i park w Nieborowie też lepiej wyglądają, kiedy kwitną rośliny i śpiewają ptaki i nasz pomysł na weekend będzie mógł być w pełni zrealizowany.

Jeśli

lubicie zwiedzać województwo łódzkie, kliknijcie tu;

chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie;

jeździcie po Polsce i szukacie interesujących miejsc do zobaczenie, kupcie nasz ebook, w tym wpisie znajdziecie szczegóły, a klikając w poniższe zdjęcie przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie miło, gdy z niego skorzystacie.Booking.com

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies