Skansen w Suchej
Blog,  Mazowieckie,  Polska

Skansen w Suchej, co dalej?

Przy okazji naszej wycieczki do Liwia, postanowiliśmy zobaczyć skansen w Suchej. Należy on do długoletniego dyrektora Łazienek profesora Marka Kwiatkowskiego. Co tu dużo ukrywać, skansen nie prezentował się najlepiej. Nazywany jest oficjalnie Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego i  składa się z dworu oraz innych obiektów drewnianych. Dwór należał kiedyś do rodziny Cieszkowskich . Przy wejściu znaleźliśmy głaz upamiętniający Augusta Cieszkowskiego, znanego filozofa i działacza polityczno-społecznego, który właśnie w Suchej przyszedł na świat. Był on twórcą filozofii czynu.

skansen w Suchej
Skansen w Suchej, dwór Cieszkowskich

Skansen w Suchej, trochę historii

Przed II wojną Felicjan Dembiński, ówczesny właściciel Suchej, aby poprawić opłacalność majątku, stworzył gospodarstwo rybne. W 1945 roku majątek przeszedł na własność Państwowego Gospodarstwa Rybnego, a we dworze zamieszkało kilka rodzin pracowniczych. Najstarszy piec zdobiony kaflami holenderskimi przeniesiono na zamek w Liwie, gdzie mieliśmy okazję go obejrzeć. W 1980 roku mieszkańcy wynieśli się do nowych budynków i dworek niszczał. Marek Kwiatkowski został jego właścicielem w 1988 roku.

Skansen w Suchej – zwiedzanie

Dziś niestety dwór znów nosi ślady zaniedbania. Wewnątrz było bardzo zimno i nie wiem, czy sprzyja to zachowaniu w dobrym stanie ścian budynku. W kuchni obejrzeliśmy stary piec chlebowy oraz różne stare przedmioty. Pamiątki po Cieszkowskim znajdują się w gabinecie. Szafa, na której stoi popiersie filozofa pochodziła z dworu. Na ścianach w jadalni wiszą obrazy Marka Kwiatkowskiego. Szafa i kredens pochodzą z końca XIX wieku i też stanowiły niegdyś wyposażenie dworu. W salonie stoi szafa gdańska z początku XIX wieku.

Skansen w Suchej
Kuchnia we dworze Cieszkowskich
jadalnia w dworze Cieszkowskich Skansen w Suchej
Jadalnia w dworze Cieszkowskich
Skansen w Suchej, dwór Cieszkowskich, salon
Salon we dworze Cieszkowskich
Skansen w Suchej
Sypialnia we dworze Cieszkowskich

Skansen w Suchej, walka w sądzie

Do skansenu przeniesiono wiele innych  budynków zagrożonych zniszczeniem. Są to między innymi chałupy, organistówka, wiatrak, dawna karczma.

Organistówka, skansen w
Organistówka
Skansen w Suchej
Chałupa
Skansen w Suchej, rzeźba w parku
Skansen w Suchej, rzeźba w parku

Zastanowił nas zły stan niektórych z nich i dopiero z książki Marka Kwiatkowskiego pt. „Sucha. Muzeum i jego historia” dowiedziałam się o jakiejś paranoiczne sytuacji z dzierżawcą. W roku 2008 Kwiatkowski przekazał cztery obiekty muzeum w dzierżawę Fundacji mającej wspierać muzeum. Fundacja zaś poddzierżawiła je spółce „hotelarskiej”, która wbrew warunkom umowy dokonała zniszczeń. Wynajęta straż nie pozwalała dostać się do budynków ich właścicielowi. Wymówienie poddzierżawy spowodowało serię procesów przeciwko Kwiatkowskiemu. W marcu 2013 Kwiatkowski uzyskał w najwyższej instancji wyrok dla siebie pozytywny. Obiekty jednak niszczeją nadal, czego byliśmy świadkami. Sytuacja dość paranoiczna.

Skansen w Suchej
Skansen w Suchej, zniszczony dworek siedlecki
Skansen w Suchej, spichlerz
Skansen w Suchej, spichlerz
Skansen w Suchej
Skansen w Suchej wiatrak

Dodatkowo na terenie skansenu spłonęły dwa kolejne budynki. Ogień podłożył pracownik. Dziś, o czym usłyszeliśmy w Suchej, profesor utrzymuje skansen z własnej emerytury. Z pewnością nie są to jednak środki, które pozwolą na zachowanie tego co znajduje się w muzeum, a o jakimkolwiek rozwoju nie ma mowy. I tak nam się smutno zrobiło, że tyle pracy i wysiłku poświęconego ratowaniu polskich dóbr kultury może pójść na marne przez ludzką zawiść i niemożność państwa.

A na koniec zachęta. Zajrzyjcie do Suchej, warto, to będzie ciekawe spotkanie z zabytkami. Może należałoby napisać – „zróbcie to szybko, bo niedługo nie będzie już czego oglądać”. A tak w ogóle, co myślicie o tej sytuacji?

Skansen w Suchej
Skansen w Suchej stawy rybne

Profesor Marek Kwiatkowski zmarł 10.08.2016 roku.

Jeśli

lubicie zwiedzać województwo mazowieckie, kliknijcie tu;

chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie;

jeździcie po Polsce i szukacie interesujących miejsc do zobaczenie, kupcie nasz ebook, w tym wpisie znajdziecie szczegóły, a klikając w poniższe zdjęcie przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Jeśli lubicie spacery po ciekawych miejscach, w których żyli niezwykli ludzie, wybierzcie się z nami do Konstancina.

Konstancin
Konstancin

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.



Booking.com

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

4 komentarze

  • nwmow

    Niepokoi zawiść, chęć szybkiego zysku jak w przypadku tej fundacji i firmy hotelarskiej oraz nadal, nadal, nadal niemożność państwa, olewczy nieładnie mówiąc stosunek politykow, urzędników i biednych nadal gmin do dóbr kultury i historii. Smutnych i niedopuszczalnych, wysoce karygodnych absolutnie jest kilka faktów. Zarówno to, że fundacja, ktorej profesor przekazal w dzierżawę kilka zabytkowych obiektów w ogóle dopuściła by powierzyc tak ważne drewniane obiekty niewiadomo jakiej spolce hotelarskiej, zarówno fundacja, ale przede wszystkim podzierzawca czyli Ci hotelarze powinni byc jednak ukarani. Może rekompensatą byloby pokrycie przez dzierżawcę i szemranego podzierżawcę kosztów naprawy i prac konserwatorskich? Juz dawno powinni zwrócić te obiekty takie jakie byly dawniej. Az nie przystoi by kantowac tak wielkich ludzi jak panstwo Kwiatkowscy, ktorzy uratowali ćwierć wieku temu tyle waznych i typowych dla polskiego krajobrazu obiektów oraz dwór tak wybitnej rodziny jaką byla rodzina Cieszkowskich, z ktorych August był czolowym polskim filizofem, ekonomistą. Zabytkowa, okazala karczma, dworek miejski siedlecki, spichlerz i az łza leci lokalna, charakterystyczna plebania z 1900 zostalyy zniszczone przez podzierzawce, rozebrano komin wybitnego znawcy, ktory go kiedys zbudował. Te i wszystkie obiekty w skansenie wymagają gruntownego zabezpieczenia, bo sie rozsypują! To nakaz chwili i nalezy kontynuowac dzielo profesora. To skarb regionu. Powinny byc dotacje, m.in unijne, tak wazne obiekty zabytkowe powinny byc przynajmniej częściowo zwalniane z podatku. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego powinno zainteresowac sie i zadbać o tak typowo polskie dziedzictwo jak ten obiekt dworski i skansen. Jesli gmina jest niezamozna to pobliskie Siedlce moglyby wesprzeć ten skansen.

  • Prosoz

    Dziękuję za artykuł. Miejsce jest piękne, z klimatem. Profesor przy wsparciu znajomych wykonał ogromną pracę. Gdyby nie On założenie dworskie rodu Cieszkowskich pewnie dziś by nie istniało. Inne piękne drewniaki (dwory siedleckie, dwór Szpilowskiego, wikarowka, organistowka, dzeonnica, obiekty wiejskie, chałupy, maneż, stodola) zostały uratowane, bo w ich oryginalnych miejscach o nie zupełnie nie dbano przed przeniesieniem do Suchej. Szkoda, ze obiekty i dziś murszeją. Jeszcze gorsze to nieuczciwość dzierżawcy i ich zero szacunku wobec kilku zabytków i właścicieli skansenu. Choc willę miejską z Mińska tez niestety nieco przekształcono… Dzielo Suchej warte jest uszanowania. Obiekty trzeba uratować, zakonserwować pokostem z lnu, uzupełnić, wzmocnić, pouzupełniać w zasadzie wszędzie dachy. Wciąż świadomość społeczna niewielka, ze to co stare może być zadbane, co przydałoby się znanemu z zamku Liwiu gdzie są przy Nowomiejskiej sa zrębowe, stylowe stare chaty a niektore zaniedbane, opuszczone, z niestylowym eternitem! Podobnie niszczejący palac w Rudnie, oficyna w Rudzienku czy palac projektu Aignera w Olesinie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies