Weekend we Florencji
Blog,  Europa,  Pomysł na weekend,  Włochy,  Wycieczki

Pomysł na weekend: Florencja, warto tu przyjechać

Pomysł na weekend: Florencja -piątek wieczór

Wieczór: przylot na lotnisko, jazda taksówką do miasta (20 euro+1 euro za każdą sztukę bagażu),lub autobusem (6 euro). Droga do centrum zajmuje ponad 20 minut taksówką. Po zostawieniu bagażu udajemy się na spacer po centrum, trzeba koniecznie zobaczyć  katedrę.

Wybór miejsca na kolację nie jest szczególnie skomplikowany. We Florencji, jak to generalnie we Włoszech bywa, w zasadzie wszędzie zjemy dobrze. Przy wyborze więc warto zastanowić się po prostu na co mamy ochotę. We Florencji jedzenie to oczywiście nie tylko pizza i pasta, ale także mięso. Specjalnością jest tu bisteca. Nam smakowało jedzenie w Trattoria Buzzino (rodzinna restauracja z miłą atmosferą) i Trattoria Marione.

Pomysł na weekend: Florencja – sobota

10.00 – 10.40 zwiedzanie Muzeum Katedralnego (Museo dell Opera) znajduje się na Piazza del Duomo 9. Koniecznie trzeba zobaczyć: Pietę Michała Anioła, Magdalenę Donatella i Drzwi do Raju Lorenza Ghibertiego.

10:40 – 11:30 zwiedzanie katedry i wejście na kopułę. Jest to czwarta pod względem wielkości katedra w Europie. Znajduje się tu obraz Domenico di Michelino Dante i  Boska Komedia, na którym możemy podziwiać wizerunek Florencji z epoki renesansu. Teraz wchodzimy na kopułę. Będzie to trochę męczące, ale warto się wysilić, aby obejrzeć fresk z bliska fresk Vasariego Sąd Ostateczny i wspaniały widok na miasto i okolice.

Po zejściu, jeśli mamy czas, schodzimy do krypty, gdzie zachowały się pozostałości kościoła Santa Reperata.

11:35 – 12:00 oglądamy Baptysterium znajdujące się nieopodal katedry. To jedna z najstarszych budowli w mieście. Zaczynamy od drzwi, a później wchodzimy do środka, no i podziwiamy. Wróćmy jednak do drzwi. Najstarsze, południowe stworzył w XIV wieku Andrea Pisano. Północne to miejsce symboliczne. W 1401 roku rozpisany został konkurs na ich wykonanie. Zwyciężył Ghiberti. Swoją pracę wykonywał prawie 20 lat. To pierwszy zabytek włoskiego renesansu, a praca ta opisywana jest we wszystkich książkach z dziedziny historii sztuki omawiających te epokę. Sufit pokrywa XIII-wieczna mozaika. Jej treścią są sceny z życia Chrystusa, Józefa, Marii Panny i Jana Chrzciciela. Po prawej stronie znajduje się wykonany przez Donatella i Michelozza grobowiec antypapieża Jana XXIII. Warto zwrócić uwagę na marmurową mozaikę na podłodze.

12:00-12.10 przejście ulicą do kaplicy Medyceuszów. Musimy się pospieszyć, bo 12.30, to ostatnia godzina, kiedy można wejść do środka. Warto pamiętać, iż centrum Florencji nie jest rozległe i wszędzie dostaniemy się na piechotę.

12:15 – 12.40 zwiedzanie kaplicy, która zaskakuje kolorystyką. We wnętrzu umieszczono sześć grobowców. Ściany wykonane są z różnokolorowego marmuru. Może się podobać lub nie, ale na pewno robią wrażenie.

Przechodzimy do Nowej Zachrystii. Jest to kaplica, którą wybudował Michał Anioł. Są tu jego rzeźby oraz fresk na suficie.

12:50 – 14:00 obiad

Po obiedzie

14: 15 – 15:00 zwiedzanie Pałacu Medyceuszy. Na zewnątrz warto zwrócić uwagę na układ kamieni. Im wyżej tym są mniejsze i bardziej delikatne. Wewnątrz podziwiamy przede wszystkim freski Gozzoliego, przez niektórych uważane za najpiękniejsze w całej Florencji.

15:30 – 16:30 zwiedzanie Kościoła San Lorenzo. Jest to najstarszy kościół we Florencji. Był ulubionym kościołem Medyceuszy. Skromne wnętrze miało nawiązywać do wielkich starożytnych budowali.

Od 16:30 tzw. czas wolny, czyli zakupy, włóczenie się po mieście, odwiedziny w licznych knajpach. Taki dzień dostarczy wiele wrażeń.

Pomysł na weekend: Florencja -niedziela

10:00 – 11:30 zwiedzanie Galerii Uffizi

Nasze ulubione obrazy w tej galerii to: Wiosna i Narodziny Wenus Sandro Botticellego, Wenus z UrbinoTycjana, Maduza Caravaggia, a właściwie to wszystkie zgromadzone obrazy. Wizyta w Uffizi przekonała nas po raz kolejny, iż żadne, nawet najlepsze, zdjęcie czy reprodukcja nie są w stanie oddać mistrzostwa najlepszych malarzy.

11:35 – 11:45 spacer po Moście Vecchio. Jest to najstarszy most w mieście. Znajdują się tu głównie sklepy z biżuterią. To niezwykle malownicze miejsce i świetny obiekt do uwiecznienia na zdjęciach.

12:00 – 13:00 zwiedzanie Pałacu Vecchio. Pałac jest siedzibą władz miejskich, ale mieści się tu też muzeum. Do środka wchodzi się przez piękny dziedziniec wewnętrzny. A wewnątrz piękne sale z sufitami i ścianami pokrytymi freskami. Pałac daje wyobrażenie, w jakich wnętrzach żyli najbogatsi obywatele Florencji.

13:00 – 14:00 obiad

Po obiedzie

14:00 – 14:30 zwiedzania Piazza della Signoria. Na placu stoi kilka rzeźb, jest to też miejsce spotkań mieszkańców Florencji i turystów i fontanna. Pomnik Dawida jest kopią, oryginał znajduje się Galleria dell’Academia. Warto zwrócić uwagę na rzeźbę Donatella Judyta i Holofernes (jest to kopia, oryginał znajduje się w Sala dei Gigli w Palazzo Vecchio). Loggia Della Signoria została wybudowana, aby władze miasta mogły się chronić w razie złej budowy podczas licznych uroczystości publicznych. Obecnie znajdują się tu rzeźby.

14:40 – 15:30 zwiedzania Gallerii Dell’Academia. Znajduje się tu słynna rzeźba Michała Anioła David. Są także obrazy, w tym Madonna z dzieciątkiem i Madonna del Mare Botticelliego.

15:45 – 16:00 zwiedzanie Placu SS. Annunziata, który wygląda bardzo dostojnie dzięki otaczającym go z trzech stron kolumnom. Główną atrakcją jest „Dom Niewiniątek” i jego loggia. To prawdziwy przykład renesansowej rewolucji architektonicznej.

16:00 – 16:30 zwiedzanie Kościoła Santissima Annunziata. Główne drzwi prowadzą na wewnętrzny dziedziniec zwany też „krużgankiem ślubów”. Ozdobiony jest on pięknymi freskami wielu renesansowych mistrzów. W środku kościoła zwraca uwagę tempietto, ze słynnym Zwiastowaniem.   Obraz jest słynny, bo powszechnie uznaje się, że twarz Madonny namalował anioł. Wnętrze jest dość ciemne.

16:30 czas myśleć o powrocie.

Florencja to miejsce niezwykłe. Nasza propozycja obejmuje tylko te miejsca i zabytki, które naprawdę koniecznie trzeba obejrzeć. To oczywiście subiektywny wybór , ale jeśli z niego skorzystacie z pewnością nie będziecie żałować.

A gdyby Włoch się Wam spodobały, to może kolejny weekend spędzicie w Wenecji.

Jeśli

lubicie Włochy, zerknijcie tu;

potrzebujecie więcej weekendowych inspiracji, tu je znajdziecie;

chcecie wiedzieć na bieżąco, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie

interesują Was niezwykłe miejsca w Polsce, kupcie nasz ebook, szczegóły na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a gdy klikniecie w poniższy obrazek, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.Booking.com


Dodane przez Małgosia dnia 2013-12-20

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies