Blog,  Polska,  Wielkopolskie

Zwiedzanie pałacu w Dobrzycy i wolnomularstwo

Ma wiele wspólnego z masonami, a ponieważ tekst o wystawie masońskiej cieszył się dużym powodzeniem, także historia i współczesność pałacu w Dobrzycy powinna Was zainteresować.

Zwiedzanie pałacu w Dobrzycy odbyliśmy przy okazji pobytu w Gołuchowie i w innych miejscach w okolicy Kalisza. Był to ostatni punkt naszego zwiedzania. Zaczęliśmy nietypowo, bo od wizyty w kawiarni, gdzie zjedzenie sernika uratowało nas od głodowych skurczów żołądka spowodowanych zajęciem wszystkim lokali na imprezy komunijne.  Kawiarnia znajduje się w dawnej oranżerii i ciasto było naprawdę pyszne.

zwiedzanie pałacu w Dobrzcy
Oranżeria

Zwiedzanie pałacu w Dobrzycy – ślady masońskie

Sam pałac zadziwił nas kształtem, Was też pewnie zadziwi. Przeczytaliśmy wcześniej, że został rozbudowany przez Augustyna Gorzeńskiego, masona z siódmym stopniem wtajemniczenia i kawalera Różanego Krzyża, w sposób nawiązujący do symboliki masońskiej. Jest zbudowany na planie węgielnicy masońskiej, która w rytuale masońskim była ważnym symbolem. Ma dwa nierówne skrzydła ustawione do siebie pod kątem prostym. Legenda mówi też, że sąsiadujący z pałacem park też został zaplanowany ściśle według symboliki masońskiej. I takie informacje znalazłam na licznych stronach internetowych i w przewodnikach turystycznych.

zwiedzanie pałacu w Dobrzcy
Pałac z zewnątrz

Wyjątek stanowi tu strona na temat wolnomularstwa, gdzie zaraz po przedstawieniu postaci Augusta Gorzeńskiego i legendy związanej z założeniem parkowo-pałacowym, jest mowa, iż twórcą tej masońskiej tradycji był hrabia Zygmunt Czarnecki, kolekcjoner masoników. Autorzy przypuszczają, że być może Czarnecki chciał uzyskać lepszą cenę za pałac z legendą.

Prawdopodobnie Gorzeński chciał po prostu rozbudował pałac, a ze względów topograficznych mógł tylko dobudować skrzydło pod kątem prostym. Podczas budowy właściciel i twórca koncepcji (Zawadzki) zorientowali się, że rzut budowy przypomina węgielnicę i postanowili dobudować charakterystyczny portyk łączący obydwie części. A sam park, według autorów portalu, był typowym parkiem okresu sentymentalizmu, który w szczegółach pasował do założeń wolnomularskich.

Zwiedzanie pałacu w Dobrzycy – awantura

Na początku lat 2000 była koncepcja, aby pałac w Dobrzycy stał się siedzibą Muzeum Wolnomularstwa. Powstało nawet logo tego nowego muzeum. Koncepcja upadła, kiedy obiekt wyszedł spod zarządu Muzeum Narodowego w Poznaniu. Potem miała jeszcze miejsce awantura wokół osoby Tadeusz Cegielskiego, wielkiego mistrza honorowego Wielkiej Loży Narodowej Polski,  zasiadającego w radzie muzeum. W 2004 roku sejmik województwa wielkopolskiego przegłosował decyzję o odwołaniu Cegielskiego z rady, zarzucając mu, że nie chroni kultury narodowej, tylko preferuje masonika, a na to nie należy się godzić, bo za pieniądze polskiego podatnika powinno się chronić przede wszystkim polskie pamiątki. Decyzję sejmiku uchylił wojewoda i jego stanowisko utrzymał sąd wojewódzki, a  następnie Naczelny Sąd Administracyjny. Jednak po wyroku Cegielski z rady odszedł a w Dobrzycy powstało Muzeum Ziemiaństwa i mimo, że na stronie muzeum nie ma mowy o wolnomularstwie podczas naszej wizyty właśnie przygotowywano wystawę poświęconą tej tematyce.

Zwiedzanie pałacu w Dobrzycy – wnętrza

Wnętrz pałacu są wspaniale odnowione, a malowidła na ścianach bardzo przypominają te z warszawskich Łazienek. Zachowała się oczywiście dość duża ilość eksponatów związanych z masonerią.

zwiedzanie pałacu w Dobrzcy
zwiedzanie pałacu w Dobrzcy
zwiedzanie pałacu w Dobrzcy

Oczywiście pospacerowaliśmy także po parku. Podziwialiśmy wspaniałe drzewa i ładne budowle. Jest tu platan o  obwodzie ponad 960 cm, podobno najgrubszy w Europie, posadzony  przez Augusta Gorzeńskiego (jak głosi tradycja), aby uczcić uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Są tu także urocze zakątki i naprawdę miła i sielska atmosfera.

zwiedzanie pałacu w Dobrzycy
Park
zwiedzanie pałacu w Dobrzycy
Park
zwiedzanie pałacu w Dobrzycy

Gdy opuścimy park i okolicę pałacu znajdziemy się w spokojnej i sennej nieco miejscowości. Warto odwiedzić Dobrzycę.

Jeśli

chcecie odwiedzić więcej miejsc w Wielkopolsce, zerknijcie tu;

interesuje Was, co na bieżąco u nas słychać, śledźcie nas na Facebooku i Instagramie.

Jeśli lubicie jeździć po Polsce, kupcie naszą książkę, szczegóły na jej temat znajdziecie w tym wpisie, a gdy klikniecie w poniższy obrazek, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.Booking.com

Dodane przez Małgorzata Bochenek dnia 2015-05-31

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies