Muzeum Józefa Czapskiego
Blog,  Kraków,  Niezbędnik,  Polska

Muzeum Józefa Czapskiego w Krakowie, warto odwiedzić

W Krakowie najbardziej zmieniły się podwórza. Kiedy tu mieszkaliśmy, były zamknięte i niedostępne, a teraz wiele z nich jest otwartych. Na takim jednym podwórku stoi budynek, w którym mieści się muzeum Czapskiego. Zanim zaczęłam je zwiedzać, zjadłam lunch w miejscowej restauracji, bo byłam głodna, a nie ma nic gorszego, niż zwiedzanie z pustym żołądkiem.

Muzeum Józefa Czapskiego "Młody mężczyzna na czerwonym tle"
„Młody mężczyzna na czerwonym tle”

Muzeum Józefa Czapskiego – skąd się wzięło?

Stała wystawa mieści się na drugim piętrze w pawilonie. Zaprojektowali ją Krystyna Zachwatowicz i Andrzej Wajda. Podczas zwiedzania poznajemy poszczególne etapy życia artysty, a także historyczne wydarzenia, które wówczas miały miejsce. W wersji elektronicznej udostępniono pamiętniki Czapskiego. Zapoznałam się jedynie z niewielkimi fragmentami. Aby poznać więcej, musiałabym spędzić tu całkiem dużo czasu.

W każdym razie, Józef Czapski rozpoczął studia prawnicze w Petersburgu w 1917. Jak możemy się domyślić był to kiepski czas na studiowanie w Petersburgu, wobec tego w 1918 roku rozpoczął kolejne studia, tym razem w Warszawie, w Akademii Sztuk Pięknych. Walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, otrzymał order Virtuti Militari. Naukę kontynuował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, a potem przebywał w Paryżu. Wrócił do Polski i we wrześniu 1939 roku został zmobilizowany. Wzięto go do niewoli 27 września 1939 roku, potem przebywał w radzieckich obozach jenieckich, między innymi w Starobielsku.

Zwolniono go w 1941 roku na podstawie Sikorski – Majski. Wstąpił do Armii Andersa, zajmował się poszukiwaniem zaginionych polskich oficerów, jak się później okazało, zgładzonych w Katyniu. Jako delegat rządu RP na emigracji uczestniczył w międzynarodowej komisji badającej zbrodnię katyńską. Tej działalności poświęcono na wystawie całkiem sporo miejsca.

Gabinet

Od 1947 roku do śmierci w 1993 roku Józef Czapski mieszkał w domu-redakcji „Kultury” w Maisons-Laffitte. W muzeum przedstawiono gabinet malarza i pisarza. Zawsze w takich sytuacjach zastanawiają mniej niewielkie rozmiary pokojów do pracy słynnych ludzi. Gabinet Czapskiego też nie był wielki, ale miał w sobie coś przytulnego.

Gabinet, widok na biurko
Gabinet, widok na biurko
Muzeum Józefa Czapskiego. Pracownia malarza
Pracownia malarza
Kącik z łóżkiem
Kącik z łóżkiem

Muzeum Józefa Czapskiego – obrazy

Na pierwszym piętrze znajdują się obrazy Józefa Czapskiego. Pochodzą z różnych okresów twórczości artysty. Są to nabytki Muzeum Narodowego. Wystawa jest czasowa i będzie trwała do 18 czerwca.

Muzeum Józefa Czapskiego. Para
Para
Stara kobieta
Stara kobieta

Informacje praktyczne

Muzeum jest czynne we wtorki: 10.00-18.00, od środy do niedzieli 10.00-16.00; w poniedziałki nieczynne.

Bilet normalny kosztuje 18 zł.

Jeśli

lubicie Kraków, wszystkie wpisy znajdziecie tu.

chcecie wiedzieć, co się u nas dzieje, śledźcie nas na Facebooku i Instastory;

fascynuje Was poznawanie Polski, kupcie nasz ebook, więcej szczegółów na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a gdy klikniecie w poniższy obrazek, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Polska na dobry nastrój
Polska na dobry nastrój

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.



Booking.com

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies