Lizbona Muzeum Azulejos warto odwiedzić
Kiedy 11 lat temu byliśmy w Lizbonie, nie zdążyliśmy odwiedzić Muzeum Azulejos. Tym razem postanowiliśmy więc zwiedzanie miasta rozpocząć właśnie w tym miejscu. Po polsku muzeum to nazwalibyśmy Muzeum Narodowe Płytek. Może nazwa nie brzmiałaby zbyt dobrze, ale miejsce jest naprawdę niezwykłe.
Lizbona Muzeum Azulejos – dawny klasztor
Muzeum mieści się w dawnym klasztorze Madre Deus (czyli Matki Boskiej). Klasztor ufundowała królowa Leonora w 1509 roku. Trzęsienie ziemi w 1755 roku zniszczyło budynek, ale został odbudowany. Podczas zwiedzania muzeum mieliśmy okazję podziwiać architekturę klasztoru. Największe wrażenie zrobił na nas kościół. Ozdabiają go obrazy wykonane z płytek oraz barokowe dekorację. Warto było spędzić tu trochę czasu. Wcześniej jednak mieliśmy okazję poznać historię azulejos i obejrzeć ich kolekcję.
Lizbona Muzeum Azulejos – Kolekcja płytek
Znajduje się tu największa kolekcja azulejos w całej Portugalii. A kto kiedyś był w tym państwie, wie, że płytki pełnią tu szczególną funkcję i są do dziś obecne na ulicach miast. W pierwszych salach poznaliśmy pochodzenie azulejos, które, jak się okazało, wywodzą się z czasów arabskich. Przedstawiały wzory geometryczne i roślinne i miały za zadanie ozdobienie różnych powierzchni.
Następnie oglądaliśmy jak zmieniały się mody związane z płytkami, aż doszliśmy do obrazów tworzonych za ich pomocą. Przedstawiają one głównie sceny biblijne i historyczne.
Najbardziej spodobał się nam najcenniejszy zabytek (to dobrze chyba o nas świadczy), a mianowicie olbrzymia, wykonana z płytek panorama Lizbony, pokazująca miasto przed strasznym trzęsieniem ziemi. Składa się ona z ponad 1300 elementów, a wykonano ją w 1738 roku. Ma 23 metry długości. Wykonano ją z biało-niebieskich płytek. Robi imponujące wrażenie i pozwala obejrzeć, jak kiedyś wyglądało miasto, bo po odbudowie wcale nie wygląda tak samo, jak przed trzęsieniem ziemi.
Spacer po Lizbonie i azulejos w mieście
Po wizycie w muzeum warto przejść się po mieście, zwracając uwagę na znajdujące się w nim płytki i obrazy, które tworzą. Dużą ilość znajdziecie w Alfamie, ale obecne są także w innych częściach miasta, a także w kościołach. Są elementem dekoracyjnym spotykanym właściwie na każdym kroku. Choć wpływy arabskie są też widoczne w często odwiedzanej przez nas Hiszpanii, to jednak azulejos królują w Portugalii. Z tego również powodu warto odwiedzić Muzeum Azulejos.
Informacje praktyczne
Na miejsce dojechaliśmy autobusem numer 742. Można też dojechać do stacji kolejowej Santa Apolonia (ostatni przystanek linii niebieskiej), a potem 20 minut piechotą.
Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-18.00.
Bilet normalny kosztuje 5 euro (8 euro – aktualizacja 5.08.2024).
Jeśli
interesuje Was Portugalia, zerknijcie tu;
chcecie wiedzieć, co u nas słychać, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie;
lubicie zwiedzać niezwykłe miejsca w Polsce, kupcie nasz ebook, informacje na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a gdy klikniecie w poniższy obrazek, przeniesiecie się do naszego sklepu.
Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.
Booking.com