Katedra św. Pawła w Londynie
Blog,  Europa,  Wielka Brytania

Katedra św. Pawła w Londynie i trochę trudna wspinaczka po schodach

Katedra pod wezwaniem św. Pawła znajduje się na niewielkim wzgórzu, ale sama jest całkiem imponujących rozmiarów, widać więc ją z różnych punktów w mieście. Tym razem postanowiliśmy przyjrzeć się świątyni z bliska. Nie wiedziałam, że przy okazji zobaczę cały Londyn i zmęczę się niemiłosiernie.

Katedra św. Pawła w Londynie
Katedra

Katedra św. Pawła w Londynie coś o budowli

Miała być symbolem odrodzenia Londynu po wielkim pożarze. Jej budowę ukończono w 1710 roku. Zaskakuje rozmiarami, ale jest mniejsza niż bazylika św. Piotra w Rzymie. Ma 158 metrów długości i 75 metrów szerokości, wysokość w najwyższym punkcie wynosi 111 metrów, średnica kopuły wynosi 34 metry. Miłośnicy wszelkich danych powinni być zadowoleni. Potem dowiecie się jeszcze, ile stopni trzeba pokonać, aby dostać się na platformę widokową.

Katedra św. Pawła jest jedyną angielską katedrą w stylu jednolicie barokowym i jedyną z kopułą. Posiada największy dzwon w całej Wielkiej Brytanii. Stoi na miejscu normańskiej katedry, która spłonęła w wielkim pożarze miasta. Pod kościołem znajduje się największa krypta w Europie. W jej centrum spoczywa admirał Horacy Nelson, który poległ w zwycięskiej dla Anglików bitwie morskiej z flotą napoleońską pod Trafalgarem

W 1981 roku właśnie tu odbył ślub Diany z księciem Karolem. Były tu też pogrzeby, między innymi Winstona Churchilla i Margaret Thatcher.

Widok z góry
Widok z góry

Wewnątrz świątyni

Po kupieniu biletu zaopatrzyliśmy się w przewodnik audio (w cenie biletu) i rozpoczęliśmy zwiedzanie. Obejrzeliśmy pomniki spoczywających niżej Nelsona i Wellingtona. Oba imponującej wielkości. Usiedliśmy na chwilę, aby przyjrzeć się mozaikom chóru i kopuły. Królowa Wiktoria zdecydowała, że świątynia jest zbyt ponura i przyozdobiono ją właśnie tymi mozaikami, które przedstawiają życie św. Pawła. Podczas zwiedzania towarzyszyła nam muzyka organowa.

Zeszliśmy do krypt, ale jak się okazało, za wcześnie, bo w nich należy skończyć zwiedzanie. Poszliśmy więc oglądać Londyn z góry. Drogę musieliśmy pokonać na własnych nogach, a stopni było ponad 500. Właściwie to nie wiem czemu musieliśmy się wspinać, bo przy wejściu była też winda. Powinnam teraz napisać, że widok zrekompensował trud wdrapywania się po schodach. Ale chyba nie zrekompensował, bo zaraz po powrocie z Londynu rozchorowałam się i może przyczyniła się do tego właśnie ta wyczerpująca wspinaczka.

Katedra św. Pawła w Londynie. Mozaiki
Mozaiki
Ołtarz, witraże i chór
Ołtarz, witraże i chór
Katedra św. Pawła w Londynie. w krypcie
W krypcie
Widok z tarasu
Widok z góry
Katedra widziana z mostu
Katedra widziana z mostu

Katedra św. Pawła w Londynie – Informacje praktyczne

Przez większość dni w roku katedra otwarta jest dla turystów w: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek i sobotę od 8.30 do 16.00; w środę od 10.00 do 16.00. Warto jednak sprawdzić, czy nie ma jakiejś uroczystości.

Bilet normalny kosztuje 18 funtów.

Inne miejsca w Wielkiej Brytanii znajdziecie tu.

Chcecie na bieżąco śledzić nasze podróże, obserwujcie nas na Facebooku i Instagramie.

Zainspirujcie się do odwiedzenia ciekawych miejsc w Polsce, kupując nasz ebook, szczegóły na jego temat znajdziecie w tym wpisie, a klikając w zdjęcie, przeniesiecie się do naszego sklepu.

Poniższy link jest afiliacyjny, będzie nam miło, gdy z niego skorzystacie.


Booking.com

Od wielu lat zwiedzam i wędruję po Polsce i świecie. Zawsze na własną rękę i na własny rachunek. Polska znajdowała i znajduje szczególne miejsce w moich podróżniczych planach. Mam także wielki sentyment do Hiszpanii, po prostu lubię ten kraj z jego wspaniała kulturą, zabytkami i krajobrazami. Odkąd pamiętam lubiłam poznawać nowe miejsca, zaglądać w tajemnicze zakamarki, podróżować. Ta pasja towarzyszyła mi także w życiu zawodowym, a zdarzyło się w nim wiele.Pisałam o polityce międzynarodowej, ale także o zwiedzaniu Polski i Europy. Dalekie podróże związane z pracą, wizyty w niezwykłych miejscach, takich jak Downing Street 10 czy Pałac Elizejski tylko rozbudziły mój i tak wielki apetyt na poznawanie świata. Po drodze udało mi się napisać przewodnik po Mazowszu, bo Polska zawsze była dla mnie fascynującym miejscem do odkrywania. Od 8 lat prowadzę stronę Podróżniczego Domu Kultury. Piszę, fotografuję i opowiadam w mediach społecznościowych. Pokazuję i opisuję tylko to, co sama widziałam. Patrzę na świat optymistycznie, ale i krytycznie. Nie potrafię żyć bez podróży.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Akceptuję Prywatność i polityka cookies